Nerede kalmıştık?

12 Haziran 2019 Çarşamba

Seçim yine gündemin ilk maddesi.

Aslında şark cephesinde de, garp cephesinde de yeni bir durum yok. Birçok şey düne göre daha iyi değil. Belki tek iyi şey İsrail seçimleri ve Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarının sebeb olduğu belirsizlik krizinin ertelenmiş olması. Bu krizin de bugünden yarına çözülmesi beklenmiyor. “Çıban başı” olan Trump ise, bu yıl sonuna doğru 2020 sonunda yapılacak seçimlere hazırlık yapmaya başlayacak.

Yani Trump’ın stratejisinin merkezinde seçim olacak. Kendisi açısından seçim sonuçlarına pozitif etkisi olacak sansasyonel, kısa erimli, şok çıkışlar yapabilir..

Batı da bu süreçte macera aramayacaktır. Yine de şu önümüzdeki birkaç aya dikkat. Daha doğrusu eylül sonunu bir görmek gerek. 17 Eylül’de seçim yenilenecek, seçim sonuçlarının açıklanması ve ardından hükümet kurma çalışmaları başlayacak. Bu ekimin sonunu da bulabilir.

İstanbul seçimlerine az bir zaman kaldı ama, öyle görünüyor ki, Avrupa’da erken seçim konusu acil bir gündem haline gelebilir.

İsrail’de seçimlerin yenilenmesinin ardından hükümet kurulsa bile, sorunlar bitmeyecek. Kurulacak hükümetin ne kadar devam edeceği de belli değil. Netanyahu’nun siyasi kariyeri yargı kararı ile sonuçlandırılacak olursa, bu da sürpriz olmaz.

Yine de hiç kimse, gelecek konusunda emin olamaz. Her şey mümkün. Ama korkulan ölçekte bir kriz de olmayabilir. Sürprizlerle dolu bir döneme giriyoruz. Şunu da söyleyelim, bölgeyi rahat bırakmayacaklar. 6. kol faaliyetleri ile bölgedeki varlıklarını garanti altına almak ve süreci kontrol etmek için “kontrollü bunalım stratejileri” üretme ve uygulamaya devam edecekler.

Türkiye’de seçim sonucu nasıl olursa olsun, tartışma bitmeyecek. AK Parti ve CHP’yi yeniden dizayn etmeye çalışacaklar. Yeni siyasi oluşumlar, ayrışmalar, bölünmeler, birleşmeler olacak.

Siyonistler Kudüs’e ve Gazze’ye saldırılarını sürdürecekler. Mısır ve İran karşılıklı olarak birbirine karşı kışkırtılacak. Suriye’de sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Rusya’ya karşı Balkanlar, Kafkaslar, Türk dünyası üzerinden birtakım istenmeyen gelişmeler yaşanabilir.

ABD-Çin gerilimi devam edeceğe benziyor. ABD-İngiltere arasındaki gerilim de devam edecek.

Avrupa’da kriz genişleyecek ve derinleşecek. Bölgedeki bütün gelişmeler Türkiye’yi etkileyecek ve Türkiye bu süreçte “hassas dengeler”i radikal şekilde etkilemeye devam edecek.

Peki biz bu arada ne yapalım? Aslında hükümet, Media, STK’lar, şirketler, üniversiteler, insani yardım örgütleri, insan hakları örgütleri olarak herkese birçok iş düşüyor. Siyasete, merkezi hükümet, yerel yönetimler olarak önemli görevler düşüyor. Geçen gün 1000’den fazla Siyonist Yahudi, Doğu Kudüs işgalinin 52. yıldönümünde işgal askerleri eşliğinde ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. İtikaf halindeki cemaate vahşice saldırdılar. Fatih Öztosun,Dünya Siyasi Partiler Kudüs İttifakı kurulsun” diye bir çağrı yaptı.

Bölgedeki olayların kalbinde Kudüs var! Bunu görelim. Sanki fırtına öncesi sessizlik gibi bir hava var. Sanki yeni bir “Arap baharı” etiketiyle yaz ortasında kış planlanıyor gibi. Sudan’da Mısır benzeri bir darbeye dönüştü içerideki iktidar savaşı. Kuzey Afrika’ya dikkat, Doğu Afrika’ya da. İran ile Suudi Arabistan arasında bir füze savaşı her zaman masada bekliyor.

Bölgeyi izleyen haber kaynaklarına göre, Suudi Arabistan son dönemde Çin’den hem füze altyapısını hem de teknolojisini geliştirecek alımlar yaptı. Suudi Arabistan’daki bu gelişmeler, bazı Kongre üyeleri arasında Ortadoğu’da yeni bir silah savaşı ihtimaline karşı endişe uyandırdı. Kongre, Suudi Arabistan’a silah satışına olumlu bakmasa da, Kongre İsrail tarafından ve Trump tarafından by-pass ediliyor. Trump OHAL yetkilerini kullanarak Suudi Arabistan’ı silahlandırmaya devam ediyor.

ABD ve İsrail İran’ı tehdit ediyor, İran da İsrail ve Suudi Arabistan’ı tehdit ediyor. ABD İran’a karşı Suudi Arabistan’a üslendiği için, Suudiler İran tehdidine karşı daha fazla silah satın alma yoluna gidiyor. Ülke geniş olunca, bütün petrol gelirini savunmaya harcasa da buna gücü yetmeyecek. İran kendi füzelerini kendi üretiyor. Suudi Arabistan’a ne kadar çok füze yığarsa, İsrail, ilk hedef Suudi Arabistan olacağı için kendini o kadar fazla güvende hissedecek.

Bu arada Kongreyi by-pass etmek için demonte sistemlerin Suudi Arabistan’a satışı ve bazı ara malların kendileri tarafından üretilmesi için de ayrıca destek sağlanıyor.

Aslında savaş başladı ve devam ediyor. Biz büyük ve sıcak bir savaş beklerken, bu post modern bir savaş. Ekonomik, politik alanda, terör yöntemleri ile siber araçlarla sürdürülen bir savaş.

Yarın ne olacağı konusunda kimse emin olamaz. Her şey mümkün, ama korkulan hiçbir şey de olmayabilir. Belki işin en kötü yanı da bu. Hem NATO üyesi olacaksın, hem NATO ülkelerinin örtülü bir tehdidine maruz kalacaksın. Hatta kılıfına uydurulmuş uygun bir bahane ile NATO’nun hedefinde olacaksın. Bunun bir mantığı var mı? Mesela ilaç ve gıda silah olabilir mi? Neden olmasın. Biyolojik savaşın mermileri nohut ve fasulye olabilir. Ya da şifa zannettiğiniz o ilaçlar, o haplar olabilir. Mavi Balinayı biliyorsunuz. Çocuğunuz bilgisayarda oyun oynarken yapay zekalı sanal bir canavarın ağına düşürülüp sanal mermilerle ölüme gönderilebilir.

İzlanda’daki rezaleti biliyorsunuz. Durup durduk yerde Selanik’teki diplomatların araçları kundaklanmıyor?! Lavrion kampı sakinleri iş üzerinde anlaşılan! Fatih Sondaj gemi personeline tutuklama emri çıkaranlar kimler. Bunlar ittifak, birlik, komşuluk hukukuna sığmaz. Ben IT teknolojisini konuşalım diyorum, başkaları başka şeyler konuşuyorlar. Ne yapayım!

Hal ve gidiş” böyle. Her işin bir “adab”ı olmalı ama. Olmayınca işte sonuç böyle oluyor. Bazan cesedi onaralım derken, işin ruhunu kaybediyoruz. Ruh ile beden buluşunca hayat var. Yoksa, durum bu! “Nefes alıp vermekle canlı mı sayılır sanki şerir / Demirci körüğü de hava alır ve verir”. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • VefaVefa4 ay önce
  Yazacaklarimcok ihtimalli derin bir analize degil, 2x2= 4 oldugunu bilen herkesin anliyabilecegi ve gorebilecegi basit ve kesin kanitlara dayanmaktadir...........Gecmiste olmadigi kadarfitne, tuzak ve tehditler ile karsi karsiyayiz.......Bundan daha buyuk tehlike ise bu fitne ve tuzaklarigormeyip tipki Suriye ve Libya da oldugu gibi basiretsizce tuzaga dusupfitnecilerin yaktigi atesin uzerine benzin dokmektir............ Filistinden sonra Siyonistlerinhedefinde ilhak edilecek 2.UlkeSuriye dir.........Isgal ve ilhaki kolaylastirmak icinic savas, kitlik ve goclerle Suriye nufusunu mumkun olan en az seviye dusurmeyi hedefliyorlar..........Bu plan cercevesinde Siyonistler bizi Ensar-Muhacir hikayesi ile oyuna getirip Turkiyeye 4-5 milyon Suriyeliyi yerlestirdiler....Bu 4-5 milyon multecinin dogum oranlari bizden cok daha yuksek oldugu icin yaklasik 25-30 yil sonra sayilar en az 8 milyon olmasi bekleniyor........Yapmayin etmeyin, siniri sonuna kadar acmayin, bu buyuk bir tuzaktir,multeciler icin Suriye tarafinda kamplar kurun,sinirin otesine yardim ulastirin diyenler adeta linc edildi,......Siyonistlerin tam istedigi sekilde tuzaga dustuk..,,,,,simdi isin icinden cikamaz hale geldik.....Hala bir sansimiz var.....Eger Dis plitikada kisisel inatlardan ve basiretsiz adimlardan vaz gecip devlet akli ile hareket edip Esad rejimi, Rusya ve Iran ile anlasabilirsek Suriyeyi parcalamaktan kurtarabiliriz.......O zaman bu multecileri ulkelerine geri gonderebiliriz......Sayet Suriye planlandigi gibi 3-4 parcaya bolunurse bolunen hic bir parcasibu multecileri bizden aslageri almazve 5 milyon multeci temeli olarak kucagimizda kalacak.........O zaman nufusumuz artar diye belkiReis sevinecek..........Turkiye buyuk tuzaklarin icine dusurenkucuk enistenin gercekten Davidogullardan miyoksa bizim Davutogullarindan mi olduguna dair ciddi suphelerim var............Yalcin Kucuk'un Youtube bu konuda ciddi iddialari var. .........
 • Mustafa Aftafa Mustafa Aftafa 4 ay önce
  Çok güzel başlayan Ak parti iktidarı beniÇok umutlandırmıştı ne yazıki özal ın anasının akibetine benzemeye başladıİktidar halkın elinden çıkıp rant gruplarının eline geçmiştir buda partiyeGönül vermiş insanlarımız arasında büyük hayal kırıklığına uğramıştır sanrsam bu seçimi de Ahmet davutoğlunun başbakanlığında girip kayıp edip tekrar yapılıp iktidara ikinciBir şans vermesine benzemiyecektir umarım ayrılırız çünkü partide büyük birYorgunluk başlamıştır artık metel yorgunluğumu derseniz duyun onbeş temmuz davasında yargılanan birçok mahsun insanı ayırt edemeyip fetö denenBilirsin sağına attılar bu memlekette aklıBaşında bir hukukçuyokmu binlerce asker ayklandirilmiş fakat darbe gerçek leşmemiş acaba bu adamlar darbeciydide Neden silah sıkmadan teslim oldular acaba meyhanede gelen üçbuçuk sarhoştanmi korktular yoksa bunlardaDarbeye karşı oldukları içinmi tankı topuBırakıp teslim oldular burdan cumhurbaşkanı avukatı yasin şamliya ve di yer hükümet tarafı avukatlara sormakİsterim girdiğiniz ataturk hava limanı davasında bu sanıkların kaç tanesi gerçekSuçludur üçyıldan beri haksız yatanlardan vicdanen sorumlu değil misiniz bu olayda haksız hukuksuz yereYuvaları yı olanların vebalikimlerin Sorulacak haksız yere birgün bile hapisteTutulması zulümdür burda mağdur olanAilelerden biri olarak uğradığımız haksızlığmızın sorumlularını yüce mahkemede cezasını çekeceğine inanıyorum büyüķ davalar allahın mahkemesinde görülür.
 • Kerem ÇakırKerem Çakır4 ay önce
  Selamunaleyküm ağabey. Yazılarını çok takip edemesem de Selam ve Dua ile biten vedalarının çok insan tarafından kullanılmasını mutlulukla karşılıyorum. Darbe öncesi PKK ile ulusal başına çıkan bir çok operasyona imza atan, bu başarılı operasyonları sebebiyle Sıralı amirlerim ve Jandarma genel k. Tarafından ödüllendirilen bir Astsubayım. Darbe öncesi bu yüzden Kahraman Astsubay olarak herkesin dilindeyken darbe sonrası fetöcülere ve darbecilere karşımücadele etmemden dolayı kötü ilan edildim. İdari cezalar, davalar ve sürgünler yaşadım. Kime gittiysem dışlandım ve sahiplenilmişim. Em son Jandarma genel k.lığı fetö ile mücadele şubesinin başındayken fetöden tutuklanan albayın yanına gitmiştim Diyarbakır’da. Maalesef bu düzen devam ediyor. Şuan ankaradayım ama hala sahip çıkan yok ve çok yoruldum. Hem ülkücü hem de Reisci biri olarak Akpartili hiç kimseden destek görmedim. Ama ülkücü camiadan dostlarımın sayesinde bir kaç beladan kurtuldum. En son fetöcüler tarafından verilen cezayı bozan İdare Mahkemesi kararını içerde yatan fetöcünün ifadesiyle İstinaf Mahkemesi bozdu. Büyük şeyler yaşadım randevu verirsen yüzyüze konuşalım abim. Selam ve Dua ile...
 • Mustafafatafa Mustafafatafa 4 ay önce
  Sevgili okuyucu kardeşlerim
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 4 ay önce
  Nuran kardeşebiz teşekkür ederiz,akıl ve ahlak sahibi , sizler gibiyalnız ve yalnız ALLAHIN KULLARIvar oldukçahep ümitvar olacağız... Selam ve dua ile...
 • Timur Timur 4 ay önce
  basIT Ekrem
 • 61 Ahmet61 Ahmet4 ay önce
  Faltoş...(malkoc)..seningibi özürlü.rezil çahil dangalakbiriyle muhatap olmak doğru deyil ama dayanamadım..sen tam süzme bir mınafıksın cahilliğin şerefi olurmu kuran ve sünnet diyorsun öylemi....kuran çarpar seni inşeallah..kepazeler.......
 • 4 ay önce
 • mustafamustafa4 ay önce
  Herkes bir mülteci aileyi evine alsın. Ancak sürekli doğuruyorlar. Bazısında 2-3 kadın, 11 çocuk.2 seneye kalmaz ev sahibini evden kovar bir de üstüne nargile tüttürürler. Daha 60 milyon afgan pakistan nijeryalı kardeşler var sırada. 61 Ahmet'e duyurulur.
 • AdaletAdalet4 ay önce
  Yine bülent arınç ile ilgili tek satır yok..sabırla bekliyorum sayın dilipak..bakalım ne kadar adaletli olacaksınız..olmazsanız sonra ATEŞ SİZEDE DOKUNUR..selam ve dua ile..
 • Oğuz KılıçarslanOğuz Kılıçarslan4 ay önce
  Sayın Dilipak,Yahudilerde garip bir şeyler var.Cimere yazıp uyardım.Sizede haber vereyim dedim.Türkiyede Müslüman-yahudi çatışması çok yakın.
 • emekliemekli4 ay önce
  mültecilerin parası bu milletten kesilen vergilerle daha önce uygulanmayan sayaç okuma parası vs ile verilmekte
 • 4 ay önce
 • ahmetahmet4 ay önce
  HER NEFİS ÖLÜMÜ MUTLAKA TADACAKTIR, herkes hesabını o zaman YARADANINA verecektir.insana kulluk edenler...….
 • hurşit GÜNDOĞANhurşit GÜNDOĞAN4 ay önce
  Ülkü Ocakları'ndan gelen 11 maddelik bildiri 23 Haziran seçimlerine yönelik oldu. Ülkü Ocakları Teşkilat Başkanı Vedat Şahin'in sosyal medya hesabından yayınladığı bildiride Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu kıyaslaması var.23 Haziran seçimlerine sayılı günler kala Cumhur ittifakının MHP kanadından hamle geldi. Ülkü Ocakları sosyal medya platformu üzerinden yayınladığı 11 maddelik bildiriyle gündeme oturdu. MHP Ülkü Ocakları Teşkilat Başkanı Vedat Şahin'in paylaştığı bildiride Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra Canan Kaftancıoğlu da bulunuyor. İşte 11 madde:1- ‘Kocam bir kilo domuz etini 7 dakikada yedi’ diyerek övünen CHP’li Canan’ın partisi kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.2- ‘Sabah okunan ezan sesinden tiksiniyorum’ diyen CHP PM üyesi Sena’nın partisi kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.3- PKK’lı Dicle Deli’nin cenazesine katılan ama Trabzonlu Şehit Eren Bülbül’ün cenazesine katılmayan Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.4- Şehidimiz Ömer Halis Demir’in isminin Beylikdüzü’nde bir sokağa verilmesini belediye başkanlığı döneminde reddeden, ‘şehitliği bile tartışılır’ diyen Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazasın.5- Yunan basınında ‘Konstantinopolis’i Pontuslu Ekrem İmamoğlu kazandı’ manşetine sessiz kalan, cevap veremeyen Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.6- Peygamber Efendimiz, Yüce Kitabımız Kur-an’ı Kerim ve Şehitlerimizle dalga geçen, hakaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşı Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.7- FETÖ terör örgütü ve uzantılarıyla DHKP-C terör örgütünün açıktan desteklediği Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.8- HDP’nin ve Kandil'deki PKK’lıların açıktan desteklediği Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.9- Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı görevi başında şehit eden DHKP-C’li teröristlerin cenazesine katılan CHP milletvekillerinin adayı Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.10- Türkiye’de vatan hainliğinden hüküm giymiş, bir vesile ile yurt dışına kaçmış vatan hainleri Can Dündar ve Emre Uslu’nun desteklediği Ekrem İmamoğlu kazanacağına, Binali Yıldırım kazansın.11- Washington’un, Paris’in, Brüksel’in, Roma’nın, Atina’nın, Konstantinopolis’in adayı Ekrem İmamoğlu kazanacağına; Kerkük’ün, Buhara’nın, Kudüs’ün, Kırım’ın, Mekke’nin, Astana’nın, İstanbul’un adayı Binali Yıldırım kazansın.
 • VELİVELİ4 ay önce
  borçsuz devredilen veya borçsuz yoluna devam eden belediye varmı ??? söyleyin,,,, gidip tavaf edeceğim...
 • 61Ahmet61Ahmet4 ay önce
  malkoc....sapık arıyorsan aynayabak....ayarsız zurna...ortalık günahtan.....zinadan batıyor sen uğraş meseple, tarikatla...fasıklar......
 • dindar kindardindar kindar4 ay önce
  başkan olmadan önce ahdım olsun faizleri düşürecem diyen RTE değil miy di? Bırak düşürmeyi başkan olduktan sonra yükselttiler.Bugünde faizi yine sabit tutma kararı almışlar.
 • sancarsancar4 ay önce
  SEZAİTEMELLİ VE MERALİN PRENSİ SATUK BUĞRA KAVUNCU CİAMOSAD ELEMANIDIR....HAKAN ALBAYRAK ,AYTUN ÇIRAY ,AYKAN ERDEMİR CİA DEVŞİRMESİDİR.... Türkiyede FULLBRİGHT üzerinden CİA eleman devşirme işlerini TAYYİBE GÜLEK yapar....KASIM GÜLEĞİN KIZI...KEMAL DERVİŞİN TÜRKİYE İSTASYONU....mehmet şimşek ,abdullah gül ,ali babacan ,ahmet davudoğlu ,tesevci kılıçdaroğlu , LÜTFİ TÜRKKAN ,KAVAKÇILAR ,ARSLANLAR , KAVUNCU VE ALTAYLILAR gibi...
 • NurullahNurullah4 ay önce
  Fatih Sondaj Gemisi deyince aklıma geldi, bir ara Fatih Tablet uygulaması vardı ne oldu o? Birileri zengin edildi ve bitti. Vergiler rüşvet olarak böyle böyle heba ediliyor.
 • VELİVELİ4 ay önce
  BORCU OLMAYAN BELEDİYE VAR MI???( sn. maçoğlunun bldyesi hariç)GİDİP TAVAF EDECEĞİM!!!
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Asıl tehlikeden söz etmemek ve tehlikenin mavi balina ve siber atakladan ibaret olduğunu açıklamak yeterli değil. Asıl tehlike yüzyıldır, yani Tanzimat döneminden günümüze kadar zillete maruz kaldığımız ve Siyonistlerin topraklarımızda ve dünyada inşa ettikleri ademi merkeziyettcikige dayanan liberalizm odaklı sistem. Bu sistemi bize dayatanlar iblisin dünyadaki varisleri kabalaci masonlar. Malesef iblisin yerli veletlerinin yardımı ile bu bozuk düzen altın çağını yaşamakta. Askeri,siyasi,sosyal ve ekonomik alanlarında merkez bankasından tutun borsa ve eğitim sistemleri tamamen bu müfsid ve bu müfsidlerin yerli kriptolarinin elinde. Geçmişteki tanzimatlar, inkılaplar ve günümüzdeki AB reformları bu iblislerin iradesi doğrultusunda gerçekleştiğini idrak edemiyecek kadar sefih olamayız. Meclis sadece bir tiyatro sahnesinden ibaret ve meclis çatısı altındaki kripto partilerinin hepsinin kablosu birbirine bağlı ve aynı derin güç tarafından yönetilmekte. Bu kriptolar kimi zaman pelikanci ve aksakallı olarak kripto siyonist ve Ermenilerden oluşmakta. Narkoz stratejisinde vazgmenizi ve gerçekleri yazmanızı tavsiye ederim size, zira bu millet sağa da dolara reyonu verse bu satilmislarin ipinin kimin elinde olduğu gün gibi ortada, fakat kalplerinde hastalık olanlar bunu göremez. Allah cc sadece onların kalplerinde ki hastalığı arttırır ve onlara bir müddet azginliklarinu müsade eder. Fakat din günü geldiğinde hepimiz göreceğiz inşallah.
 • 61 Ahmet61 Ahmet4 ay önce
  Bilal mültecilerin rızgını senmi veriyorsun.Mültecilet kadar taş düşsün başına. ...bu solaklar hiç dağişmez..Allahın zalim kulları
 • 4 ay önce
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 4 ay önce
  Sayin hocam, dünyada bu kadar olaylar olurken biz Ne yapiyoruz?ABD bize tehtitkar mektup gönderiyor, neyi alip alamayacagimiza karar veriyor.Akdenizde gemimiz personeline rum, tutuklama karari aliyor.Kibris da isgalci güc oldugumuzu söylüyorlar.ABD de pilotlarimizin egitimini durduruyorlar.Türkiye de bizler laik müslüman diye birbirimizi yiyiyoruz.Varsa yoksa Istanbul secimleri, kazaninca basimiz göge erecek.Ekonomi, kötü gidiyor, vatandaslarin alim gücü azaldi.Birde 4 milyon suriyeli mülteci var, simdiye kadar 35 Milyar dolar harcadik. Sizinde söylerdiniz, medine sözlesmesi gibi, müslümanlar her aile bir suriyeli aileyi evine alsin. Müslümanligini göstersin.Türkiye iktidarin yandaslari sayesinde talan ediliyor, bu konuda yazmiyorsunuz, yazsaniz dahi dolayli yaziyorsunuz.Egitimde cok kötüye gidiyoruz, bu egitim ile teknoloji üretemeyiz.Günümüzde dünya devletleri ile yarisa girecek isek, teknolojiyi satin alarak degil de üreterek kalkiniriz.Dinimizi daha fazla siyasete alet ederek kötülemeyelim, Islam dini siyasiler üstü bir dindir.Eger dini siyasete daha fazla alet edersek, insanlari deist yapariz.Adam hem müslümanim diyor hem yalan söylüyor, BUNU gören insanda dinini sorguluyor.Hocam, söz konusu devletimiz ise gerisi teferruatdir.Selam ve dua ile.
 • NURAN DEVRESNURAN DEVRES4 ay önce
  Yorumcular İLBEYHAN, BİLAL, TURHAN, VEFA, MALKOÇ ve ALİ 'yi tebrik ederim. Tarafsız, gerçekleri gören, durumun vehametini kavramıș insanlar.
 • ZeynebZeyneb4 ay önce
  Dünyanın başına ABD bela Ülkemizin başınada CHP (Dinsiz idi şimdide Terörist oldu) velhasılı CHP her zaman Batının kuklası oldu Teröristleri doğuranda batı!İsla ile uğraşanda batı!CHP deülkemizdeki maşası bu dikenler olmasa hem ülkemiz hem dünya huzur bulacak
 • Kömür karası değil yüzkarası bu kadar soysuza bir Soylu yeterKömür karası değil yüzkarası bu kadar soysuza bir Soylu yeter4 ay önce
  Hain sözü PKK ve FETÖ'ya münhasırdır. Bunlar tescillidir. Lakin aklın BOP'da kalmış. Günaydın. ABD ne zaman bizim gerçek dostumuz oldu ki. FETÖ ve PKK S-400 almayın diye bağırıyor. Sen ne diyorsun mazide kalmışsın evlat.
 • BilalBilal4 ay önce
  Bati bizim cocuklari öldürmek icin mavi balinayi mi kullaniyor? Buna ne gerek var ki? Bizim cocuklar zaten sayin dost Trumpun emrine amade yetisiyorlar. Trump bir telefon aciyor şak diye tum konsularimiza savaş ilan ediyoruz, yolla vatan evlatlarini sozde cihada. Coninin askeri gunluk maliyeti cok fazla mehmetcik ise bedava. Sonra batinin hormonlu şirketleri bizim carşi pazari full gdo lu gida ile dormuslar bunlari kime satacaklar? Tabi ki bizemavi balina ya ne gerek insan lazim batiya. Faydasi anlik zarari yan etkisi ise omurluk olan ilaclari kime satacaklar? Tabii ki bize. Ah keske mavi balina canimi alaydida kurtulaydim. Sahi bizim dedelerimizin taa korefe ne işi vardi? Yoksa sayin dost trump icin mi savastilar? Vay be. Bizde zannediyoruzki eyvah islam elden gidiyor diyen yoneticilerimiz bizi cihada yolluyor. Yani kisaca biz Turkiye halki bati icin cooooook onemliyiz mavi balina falan ile genclerimizi oldurmeye calismazlar, oyle kolay ölmek yooook:) bati bizim etimizden sutumuzden şoyle birkac binyil sagsinda sonra bakariz. Aslinda bizim munafik yoneticiler batinin kulu kölesi kuklasi olmasaydilar onlara karsi direnebilirdik. Aksam stari izledim imamoglu suriye savasindan bahsetmemek icin ne taklalar atiyor zorlaniyor, oysa akp nin eline yuzune bulastirdigi suriye savasi en buyuk koz olmasi lazim ama sayin dost trump ve akp ust akil ile ters dusmemek icin milyonlarca multecinin mahvettigi Turkiyenin su an ki halinden bahsedemedi. Yani chp de basta olsa abd ile bir olup komsularimuza savaş ilan edebilecegini kanitladi. Aksi halde binali ile secim yarisinda en buyuk koz multecilerin Turkiyeye verdikleri zarar idi.
 • KUKU4 ay önce
  Reis bu cemaat ve cemiyet işlerine son vermezse, bu işler yürümez. Akademiden üst düzey yönetimlere kadar tadı tuzu yok. Umarım artık bu işlere noktayı koyar. ..
 • Kömür KarasıKömür Karası4 ay önce
  Ne çabuk unuttunuz! Dün AKP-MHP dışında kalan herkesi "hain" ilan etmekte kalmıştınız ya! Dünkü yazınızı okuyun nerde kaldığınızı anlarsınız. Dünyanın ahvaline ilişkin "soyut" bir şeyler yazmışsınız. BOP eşbaşkanlığındaki Türkiye bu gidişatın neresindedir sizce?
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 4 ay önce
  Ömer'i , Hz. Ömer'i anlatırlar..... Ama triplexjakuzili, havuzlusitelerde , saraylarda ,rezidanslarda yaşarlar.... Kafirin icadı 4 çekercipler,milyon eurolukMercedes, audilerebinerler....NE ALİ, NE EBUBEKR, NEÖMER.... SİZDENolsa olsaKARUN OLUR,YEZİDOLUR.... Cennetin yeşilini ,USA dolarını yeşilinedeğiştiniz.... Allaha değil, muktedirlergüç sahibi sandıklarınızaİMAN ETTİNİZ.... MUSANIN kavmi gibi ; Musa'ya;SENDOĞRU SÖYLÜYORSUN AMAEKMEĞİMİZİ FİRAVUN VERİYOR demişler..... Oysa bizim NESİMİ ne demişti ; RIZKIMI VEREN HÜDA'DIR, HÜNKARA MİNNET EYLEMEM demişti.... Arabi, farisi bilmem, dileminnet eylemem demişti..... Sultana , hazrete, şeyhe miiman , yoksaALLAH'a mı....Bi tanesine50 yıl ettiniz gördük.... Sümüklü i... nesapık casusFETOŞneler yaptı gördük, daa yapacaklarından başka... Adları başka başka olsa daher köşe başıFETÖoldu.... FETÖ ÖLMEDİ YAŞIYOR....KIÇI B... LU HAZRET, ŞEYH bozuntularının kıçında gezmeye devam ederseniz daaçooook FETOŞÇIKAR....
 • turhanturhan4 ay önce
  işsiz bir babanın akşam kapının zilini çalarken ellerinin titrediğini, korkudan yüreğinin kuş gibi attığını, utancından çocuklarının yüzüne bakamadığını dayazarmısınız SAYIN YAZAR
 • Malkoç yani hem mal hem koçMalkoç yani hem mal hem koç4 ay önce
  Bütün yazdıkların Penisilvanya Şeytanını tarif ediyor. Robot. S....g.t.Kopya kumpas içki çıplaklık hepsi sizde hem de elebaşından fetvalı. Size müşevveş bir istikbal. Millet sizi tanıyor. Kirletmeyin bu yurdu. Siz anavatanınıza gidin. Robotlar.
 • hurşit GÜNDOĞANhurşit GÜNDOĞAN4 ay önce
  size tüm kalbim ve bütün samimiyetimle söylemek isterim ki ben çeyrek asırlık meslek hayatımda gözünü kırpmadan yalan söyleyen iki büyük siyasetçi tanıdım.Bunlardan biri Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri Ekrem İmamoğlu. Mesele yalan ve iftira oldu mu bu ikilinin üstüne tanımam!Bakın size hemen şurada Ekrem İmamoğlu'nun söylediği son büyük yalanı 3 dakikada anlatayım.CHP adayı bugünlerde yayınladığı reklam filminde, Beylikdüzü ilçesinde yaptırdığı bir kültür merkezini ballandıra ballandıra anlatıyor, "Beylikdüzü'nde yaptık, tüm İstanbul’a yapacağız" diyor. Ama geriye dönüp araştırma yapıyorsunuz. "Yaptık" dediği Kültür Merkezi, 2009 yılında dönemin AK Partili Belediye Başkanı Vehbi Orakçı tarafından yapılmış. Açılışın Vehbi Orakçı tarafından yapıldığına dair yüzlerce görüntü ortalıkta dolaşıyor.Dahası...Ekrem İmamoğlu 2014 yılında Belediye Başkan adayı olarak vaatlerini sıraladığı sunumu bu Kültür Merkezi'ndeki konferans salonunda yapıyor!Meraklıları o görüntüleri İmamoğlu'nun kişisel Youtube sayfasında bulabilirler.Daha önce de yine AK Partili Belediye Başkanı'nın yaptırdığı Beylikdüzü Yaşam Vadisi'ni kendisinin yaptırdığını iddia etmişti.Hadi söylediği yalanı görmezden gelelim. Yahu bir başkasının emeğini, projesini alıp "Ben yaptım" demek hırsızlıktır be kardeşim! Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin bunu yapan birine değil bir şehri, "Ölülerimizi çalacak" korkusuyla mezarlığı bile teslim etmezler. Adama, "2009 yılında Beylikdüzü'ne Metro ve Metrobüs gelecek diye söz verdiniz ve bu sözünüzü yerine getirmediniz?" diye soruyorlar."Metro ve Metrobüs Büyükşehir'in yapabileceği bir şeydi. Ben seçimi kazanmak için o sözü verdim" diyerek yalan söylediğini pişkin pişkin anlatıyor. Ama artık yüzüne taktığı maskenin düşmesine, katmer katmer sürdüğü makyajın akmasına az bir zaman kaldı.16 Haziran'da çıkacağı canlı yayında öyle meydanı boş bulup desteksiz atamayacak. Çünkü karşısında cumhuriyet tarihinin en başarılı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olacak.O canlı yayında, bugüne kadar dile getirdiği yalanlar ve iftiralar gündeme geldiğinde ne diyecek merak ediyorum.Binali Bey'in çıkacağı canlı yayında bu yalan ve iftiralara özel bir yer ayırması ve muhatabına cevabını net bir şekilde alıncaya kadar bu soruları tek tek sorması gerekiyor.Bunun yapılması hâlinde İstanbul halkı, kimin dürüst, kimin başarılı, kimin yalancı ve kimin hırsız olduğunu net bir şekilde görmüş olacak.Gerçi İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinden sonra toplum, Ekrem İmamoğlu’nun gerçek yüzünü ufaktan görmeye başladı.Kendisini eleştiren seçmene yönelik aşağılama ve hakaretleri, devletin valisine yönelik küfür içerikli sözleri ve ekranda sergilediği agresif tavırları kendisine olan ilgiyi büyük oranda yok etti.İstanbul’da yapılan son araştırmalar ibrenin Binali Yıldırım’a döndüğünü, küskün ve kırgın olan AK Partili kesimin bu kez sandık başına gideceğini haber veriyor.Adayların karşı karşıya geleceği canlı yayın bu anlamda final olacak.
 • VefaVefa4 ay önce
  Bir ulkede toplum kesimleri arasindakutuplasma ve kamplasma tek taraftan kaynaklanamaz.......CHP tek basina bu kutuplasmayi yaratmiyor.Kutuplasmanin diger ayagi hatta en guclu ayagi AK partinin yonetim anlayisidir..........Devletin resmi Kamu kurumlari adeta parti teskilatina donusmus, iktidar partisi Kamu kaynaklarini taraftarlari lehinde diledigi sekilde kullanabiliyor ve istedigi sekilde resmi kurumlari kendi destekcileri ile doldurabiliyor.....Liyakat ve ehliyetin papucu coktan dama atilmis.........Yarin iktidar destiginde Kamu kurumlarinda yonedeprem yasanacak....Resmi kurumlar dahada felc olacak.durumda....Devletin Valileri AK parti ilk baskanlari, AK parti ilbaskanlarida adeta valiler gibi hareket ediyor....Parti-Devlet siniri kaldirilmis......ulke milli sef donemi gibi Tek Parti devletine donusmus.......Devletin resmi kurumsal ve tarafsizlik ozellikleri dibe indirilmis....Bir Cumhuriyet yonetiminden cok daha fazla birOrtadoguulkesine benziyoruz.......Buyuk sorunlar sayilmayacak kadar cok.....Mevcut durumun duzelebilmesi icin iktidar partisinin radikal ve cok hizli bir zihniyet ve dusuncedegisimine gitmesi lazim......Malesef Guc, yetki, mal, menfaat, makam hirsi cigirindan cikmis bir olusumun bu dunyevi imkanlarindan feragat etmesi cok zayif bir ihtimaldir.
 • KocasolakKocasolak4 ay önce
  İstanbul için vaadler yapılacakmış, vaadler tamam da.....Bence hükümetimiz, makam araçları, millet vekili maaş, ödenek, harç ve cep tlf. dshil giderleri KISITLAMAK için, bir TORBA yasa çıkartsın. Milletin kanını emdi tüketti bu İSRAF, hükümet verdiği sözleri yerine getiremez oldu. Ak parti dediğini yapar hemide sözverdiği günde, diyemiyoruz artık. Biz sadece DOĞRU olanı yaosak oy istemesek dshi millet verir, bunca yıl, aklı evvellerin KURNAZLIĞI ile mi aldık. Birileri iş değil, iş miş gibi yaoarak da oy alınır sanıyor. Oysa chp, yıllarca o kafayla iktidar olamadı. Son seçim aldığı belediyeleri, ak parti de chp leştiği için alabildi. BUNU NASIL GÖREMİYORSUN REİSİM. Derhal bir İSRAF ÖNLEME TORBA YASASI hazırlığı başlatmalısın, maliye baksnımız bu konuda birşeyler söylemişti ama, orda kaldı, yolu AÇILSIN. Millet kemer sıkarken, saçıp savrulan devlet para ve imkanlarını GÖRMEK, milleti çıldırtıyor.Ne yapsın millet? Ses etmesin mi? Nasıl ses edecek................... Kimse sesini duymayınca, tek duyurabildiği SESİ olan oy. İşte o sesini duymadan önce BU sesimi duy................
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Yerli Araba üretimi nekadar zor muş. Hindistanlı otoTata ile beraber araba fabrikalarını satın aldık ineğe tapanlar bize araba satıyor, biz hala üretim aşamasındayız
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Hz Ömeri ranh sevdiğini iddia edenler devletin malını kendi faydanıza kullanmayın.Yerli arabayı bir an önçe devletin her kurumunun emrine verin başkan dahil yerli kullan sın. Araba Korumaz Allah subhanehu ve teala korur.
 • 4 ay önce
 • Zekeriya GÖKÇE Zekeriya GÖKÇE 4 ay önce
  La galibe illallah
 • Yeis Yok İstikbal İslam’ın Yeis Yok İstikbal İslam’ın 4 ay önce
  Beyaz-Zenci savaşı ile başını kaldıramayan Amerika bu belayı çözdü ve 50’den fazla devleti birleştirerek ABD haline geldi. Sadece kalkınmaya odaklandı ve süpergüç oldu. Avrupa AB’yi çok geç kurdu. ABD’nin gücünü kıran AB’yi istemediği bir gerçek. ABD’nin babası İngiltere de öyle. Özetle şahlanmak için içeride birlik olmalıyız. Olma yolundayız. Biiznillah
 • Hiçbir müfsidben müfsidim demez Hiçbir müfsidben müfsidim demez 4 ay önce
  Sn Dilipak’ın Ak Parti’ye dokundurmayan bir yazısını okuyan CHP destekçileri ya da FETÖ şeytanları ağlak yorumlar yazıyorlar. Hele yediği içtiği yalan, kumpas ve hile olan FETÖ elemanlarının ulvi maneviyat dersi vermeye kalkışmaları çok komik.
 • Yakup soner Yakup soner 4 ay önce
  Kuklayamı kızım yoksa arkasındaki kuklacıyamı bilemedim kendinizi bir gözden geçirin nefis muhasebesi yapın
 • Laikçi-Şeriatçı Alevi-Sünni Türk-Kürt FETÖ-İslami cemaatlerLaikçi-Şeriatçı Alevi-Sünni Türk-Kürt FETÖ-İslami cemaatler4 ay önce
  Ülkemizde Laikçi-Şeriatçı Alevi-Sünni Türk-Kürt FETÖ-İslami cemaatler çatışması ve kapışmaları ABD ve Batı’nın ateşlediği ve teşvik ettiği dinamiklerdir. Amaç? İki yakamız biraraya gelmesin. Birbirimizle boğuşalım. Gücümüz zayıf kalsın. Ekonomik olarak onlara el açar durumda kalalım. Akif’in “tek dişi kalmış canavar” dediği tam da bunlardır. Çözüm: Birbirimizle boğuşmamak. O zaman oyun bozuluyor ve şeytan ağlıyor.
 • Bizden istenen “Emret komutanım” Bizden istenen “Emret komutanım” 4 ay önce
  ABD’nin T.C.’nden istediği özetle “Emret komutanım”dır. Dediği: Benim düşmanım senin de düşmanın olmak zorunda. Senin düşmanın ise benim dostum olabilir. Beni sorgulayamazsın. Ben seni herzaman sorgularım. PKK YPG yi silahlandırırım. FETÖye darbe yaptırırım. Bana mahkumsun. Batının diğer devletleri de daima ABD ila aynı zihniyette olmuştur. Ya esir olacağız. Ya hür. Amaçları maşaları eliyle bizi yönetmek. Tükürün zalimin hayasız yüzüne. Zulmün topu var gülllesi var ise hakkın bükülmez bileği sönmez imanı vardır.
 • Ahmedâ Ahmedâ 4 ay önce
  .. Bu memleket ne çıplak uyaricilar gördü be sayın yazar!
 • YorumcuYorumcu4 ay önce
  Hocam dünkü yazınıza tepkilere atıfta bulunmuşsunuzdur belki diye okudum yazınızı ama nerde kalmıştık zaten kervan yürüyor çok da tınnnn demişsiniz. Sizi demek ki gereğinden çok kaale almışız. Bu da bizim saflığımız. Hizmetinize devam edin. Toplumu birbirine düşman etme benden olmayan karşımdadır söylemine desteğe yani...Ne diyelim vicdanınız rahatsa sizi en yüce merciye havaleden başka birşey elimizden gelmiyor.
 • ALİALİ4 ay önce
  BİNALİ YILDIRIM'A AÇIK ÇAĞRI:BİNALİ BEY DÜN RUM PATRİĞİNE EKÜMENİK DEDİNİZ TWİTTER'DA. SONRA SİLSENİZ BİLE BUNUN NE BÜYÜK BİR HATA OLDUĞUNUN FARKINDA MISINIZ? TÜRKİYE'NİN BUGÜNE KADAR SÖYLEDİĞİ HERŞEYE TERS. YUNAN İDDİALARINA DESTEK VERİR VE RUM PONTUS'A KADAR GİDER BU HATA. SİZ Kİ BAŞBAKANLIK YAPMIŞ BİR KİŞİSİNİZ. ÇIKIN LÜTFEN ÖZÜR DİLEYİN. BİR HATA YAPTIM DEYİN.

Günün Özeti