Yeni oluşumcular ve Ak Parti

05 Ağustos 2019 Pazartesi

Siyaset, çok uzun soluklu bir maratondur. Dengeyi iyi kurmaz da zamana ve yeniliklere kendinizi uydurmazsanız, bir süre sonra bitişe doğru yol alırsınız. İbn-i Haldun; “İnsan beyni değirmene benzer. İçerisine yeni şeyler katmazsanız, bir süre sonra kendisini öğütmeye başlar” der. Partiler de öyledir. Kendisine taze kan katmaz, reformlarla güçlendirmezse, kendisini tüketmeye başlar. Ak Parti’nin 17 yıllık siyasal hayatında ne yazık ki seçilmiş ve atanmışlar sürekli Erdoğan’ın sermayesini tükettiler. Erdoğan çalıştı, birileri tüketti. Reisin de dediği gibi, gün geldi metal yorgunluk başladı. Yerelde metropol illeri kaybeden Ak Parti, güç kaybı yaşadı. Bu zeminden faydalanmak isteyenler yeni oluşumlara yöneldiler.

Siyasette yeni oluşumlar her zaman olagelmiştir. Bundan daha doğal bir şey yok. Partilerin de insanlar gibi bir ömrü vardır. Dolayısıyla ihtiyaç hasıl olduğunda doğarlar, ömürleri tamamlandığında ise tarihe not düşerler.

Siyasetin önemli isimlerinden Ferruh Bozbeyli hemşehrimizdi. O da ahirete göçtü. Allah rahmet eylesin. Adalet Partisi’nde siyaset yaparken (meclis başkanlığı da yaptı) 41 arkadaşıyla ayrılarak Demokrat Parti’yi kurmuştu. Lakin Bozbeyli seçimlerde başarılı olamadı. Onurlu bir adamdı, genel başkanlıktan istifa etti, bir süre sonra da partisi kapandı. Buna neden değindim? Cemil Çiçek kurt politikacılardandır. Nerde ne konuşacağını, nerden ne koparacağını bilir. Tıpkı Melih Gökçek gibi. Çiçek, Meclis Başkanı iken arada bir eski meclis başkanlarını bir araya getirirmiş. Bir gün yine öyle yapmış ve yaşayan eski meclis başkanlarını davet etmiş. Çağırılanlar arasında bizim Bozbeyli de varmış. Bozbeyli bir hatırasını anlatma gereği duyar. Merhumun anlattığına göre; İsmet İnönü ile muhabbeti olan Bozbeyli davet üzerine Türk Tarih Kurumu’nda İnönü’nün konferansını dinlemeye gider. Konferans sonrasında Bozbeyli, İnönü’ye bir sual sorar: “Paşam der, konferansınızda Damat Ferit’ten bahsettiniz ama dikkatimi çekti, ona bir kez dahi hain demediniz. Neden? İnönü şöyle der: 

“- O günler öyle zor günlerdi ki herkes bir çare arıyordu. Ferit’in bulduğu çare doğru değildi, çare milli mücadeleydi, Damat Ferit başka arayışlar içine girdi, ama hain değildi.”

Buraya kadar anlattığım anekdottan birkaç önemli ders çıkarabiliriz. Birincisi; Adalet Partisi’nden ayrılarak yeni parti kuran Bozbeyli’nin Demirel tarafından, Damat Ferit’in de İnönü tarafından ihanetle suçlanmaması. Tefrika çıkarmak kimseye fayda sağlamaz. Önemli olan zor zamanda birliktir. Bozbeyli’nin ayrılışı; kendisine yaramadığı gibi Adalet Partisi’nin de çöküşünün başlangıcı oldu. Demirel’in partisinin kan kaybettiğini görmeyenler ve bugün büyük partilerden ayrılarak yeni parti kurmak isteyenleri itibarsızlaştırmak isteyenlerin sarıldığı argüman şu oluyor: “Bozbeyli ve onun gibi ayrılanlar ne oldu, kaybolup gittiler...”

Şimdi Ak Parti’den ayrılarak parti kurmaya çalışan Babacan ve Davutoğlu için neler söylenebilir? Ak Parti de zamanında Refah-Fazilet ve Saadet çizgisinden ayrılarak partileştiğine göre, şimdi Ak Parti’den ayrılanlar yeni bir oluşumda yer alırsa, bunun sonucu nasıl değerlendirilir? Ali Karahasanoğlu bu konuya gayet güzel bir açıklama getirdi. İşte yazdıkları: “2001’de, Fazilet Partisi yerine Saadet Partisi kurulurken, bazı isimler bu parti yerine AK Parti’yi tercih ettikleri sırada, ne FP ne de SP iktidarda değildi..

Tam aksine, SP’yi iktidara getirmemek üzere, bir linç operasyonu sürdürülüyordu. Tayyip Erdoğan ve arkadaşları, işte “bu zinciri acaba kırabilir miyiz?” diye düşünerek yeni bir parti kurulumuna girişmişlerdi.”

Bugün Ak Parti’yi bloke etmeye çalışan, sınırda terör örgütleriyle, içerde ekonomik sıkıntılarla sıkıştırmaya çalışanlara karşı birlik oluşturmak gerekirken bölmeye çalışmak, hayra alamet değildir.

Şimdi sonuca gelelim. Ateist, sosyalist, mitçi, derin devletçi ve dahi İP›çi, şimdilerde vatan havarisi kesilen Doğu Perinçek bir laf etti. Yenilir yutulur değildi. Söyledikleri; fanatik AKP’lileri sevindirecek, vicdanlı Ak Partilileri ise üzecek cinstendi. İşte Perinçek’in söyledikleri:

“Siyasi ayak çıktı işte: Ali Babacan. Siyasi ayak CHP ve Meral Akşener’in müttefiki. Abdullah Gül, Ali Babacan, Davutoğlu kimlerin yanında? Siyasi ayak temizleniyor AK Parti’den. Kimin yanına geçiyor? CHP’nin, Meral Akşener’in yanına geçiyor. Başka siyasi ayak var mı? AK Parti içerisindeki Fethullah dostları kim: Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan.”

Bu tespitleri doğru bulmuyorum. Ak Parti böyle şeylere asla pirim vermemeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da yerelde başarı kazanan illeri teşekkür gezisine çıktığında Babacan, Gül ve Davutoğlu’nu hainlikle suçlamamalıdır. Zaten Ak Parti zor günler yaşıyor, bir de bu konulara girerse; Adalet Partisi ve ANAP’ın durumuna düşer. Bu adamlar hainse şu an AK Parti içindeki başka isimler için de hain diyenler çıkar. Bu insanlarla yol yürüdünüz ve başarılı projelere imza attınız. Şimdi bir çırpıda dışlamak doğru değildir. Zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı olalım. Gönül belediyeciliği diyoruz, gönül alalım. Kervanı dağıtmaktansa safımıza katalım. Birlik ve beraberlikten güç doğar. Makam, mevki, para hepsi de üç günlük oyun ve eğlenceden ibarettir. Mal da yalan mülk de yalan demiş şair. Her şey gelip geçiyor ve tarih biz yaşarken yazılıyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AliAli1 ay önce
  80 li yillarda yoruk obasina misafir olmuştum. Umura(aksakala) ne olacak bu hal deyince: ogul, 1919 /21 arasi okumam yazmam oldugundan İrakta katiplik etmiştim. Devleti biraz tanirim dagda eğleşsemde, dedi. Kisaca ozetledi..OSMANLİYSİ ASİMİZ, BALDAN TATLİDİ TADİMİZ./ONCE MUFTUMUZ BOZULDU SONRA KADİMİZ. anladin mi demişti. Allah rahmet eylesin Konya Ereğlili Koca ya
 • Ahmet koç Ahmet koç 1 ay önce
  Evet siyasi ayak çok doğru söz. Biz okur olarak onların siyasi fötöOlduğunu anladık, yazar olarak sizde bunu görün... Fazla inisiyatif gösteriyorsunuz onlar çok sinsi idiler ve patladılar ifşa oldular... Bir tek yazar AYAĞIkaldı bu işin.
 • AtaAta1 ay önce
  Babacan ve davutoğlu değerli kişiler zaten ak partinin de en değerli kişileri idi . Ak parti eksiklerini giderir ise güçlerini kaybederler.Ancak ak parti olumsuz işler yaparsa güç kazanırlar.Ancak ak parti oldukça büyük güç kaybediyor.Kaybetti de
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Kesinlikle doğrubir yorum , kin ve nefret , sivri dil buğz erdemli bir insana yakışmaz , onun için yazınız çok yerinde , kutluyorum
 • MardinliMardinli1 ay önce
  Sayın abdullah hoca dilinize sağlık.Siyasi meselesine gelince siyaset bir meslektir diyelim.Herkes siyasetçi olmaz siyasi demek yönetici demek.Yönetici olan milletin istekleri yerine getirmesi lazım.Tabi bunu söylerken insanların genel istekleri yerine getirmesi lazım yani az geri istekleri olacak.Siyasi adam ilk önce Allahtan korkacak ikinci önemli olan görev milletine devletine düşünecek makam için değil siyasi adam olan hedefi hizmet olacak.Böyle olan siyasi zaten halk tarafından kabulve seçilecektir böyle olan siyasiler devam edecektir.Ama maalesef bugünün siyasetçiler hedefleri makam nasıl milleti kandıracağım hedeflerdendir onların hedefleri halkın hizmeti değil halka yüksekte bakmak böyle olunca parti inişe geçecek ve yok olacak.Gelelim akparti meselesine gelince parti yöneticiler ilk dönem daha iyidi zamanla yozlaşmaya başladı.Çünkü iktidar partisi olduğu için çeşitli fikirli içine girdi dünya için mekam için girinler olunca partinin itibarını bozulur akpartinin durumu bu hale geldi
 • Ali Cengiz Ali Cengiz 1 ay önce
  "Makam, mevki, para hepsi de üç günlük oyun ve eğlenceden ibarettir. Mal da yalan mülk de yalan demiş şair. Her şey gelip geçiyor ve tarih biz yaşarken yazılıyor.".... Güldüm bu dediğinize, sayın yazar! Ahmet Necdet Sezer dese belki gider.. Ama AKP liler ve başı derse komik ve ironik olur..Saray sarar üstüne, araba, helikopter, uçaklar, otobüsler..!Örtük ödenekler. MüteaCahitlerden alınan % 10 lar.. A.Dilipak yazdı. Paraları nerelere götürdüklerini.Bir Dilipak eleştirebiliyor Recep beyi, Neden! Geri kalan yazarlar korku ve menfaat için ses yok.. Herkes magazin yazıyor. Dava, lider imiş.. Batı da gazetelerkafa buluyor,bizle dalga geçiyor. Neden onlar okunmaz.!
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Evet Babacan, Atalay, Davutoğlu, Gül. Bunlar dün kötüydülerde neden senelerce bakan, Basbakan ve Cumhurbaşkanı olarak görev yaptılar. Görevdeyken ve daha sonrası hic birinin adı ne yolsuzluga nede hırsızlıga ne dahi ihale soygunu, rant soygunu, yandaş kayırma , akraba kayırmaya karıştı. Bi anda ne oldu da bu insanlara galiz küfürlerle hem şahsi hem siyasi açıdan saldırılmakta?! Nedir bu tutarsızlık ve rezillik. Bu insanlar ülkemize tertemiz hizmet verdiler. Hic mi ahde vefa yok? Yoksa yolsuzluk yapanlarla hırsızlarla beraber olaydılar o zaman mı kıymetleri! bilinecekti. Allah her şeyi görüyor ve biliyor. Onun Adaletini unutanlar hic kendilerini emniyette sanmasınlar. Ne oldum demelerine dahi fırsat bile kalmayabilir. Akılları başa toplama zamanı gecti! Kalın suratlı utanmazların fazla bi zamanı kalmadı vesselam.
 • BehlülBehlül1 ay önce
  Bugün akp ye methiyeler dizeleyen kişiler,Başta akp nin genel başkanını sonrada o kulvarda siyaset yapan sempati duyan herkesin celladı olacak.Bir yandan süslü zehirli tatlı görünümlü sözler,diğer yandan alan daraltması yapıyorlar
 • YavuzYavuz1 ay önce
  1960 darbesine katılan Alparslan Türkeş’in 14ler grubundan Rifat Baykal’dan dinledim:Alparslan Türkeş 1960 da ihtilal lideri Cemal Gürsel’in müsteşarı , Rifat Baykal da Türkeş’in özel kalem müdürü iken İsmet İnönü , İhtilal lideri Cemal Gürsel ile görüşmek üzere gelir, Rifat Baykal , Türkeş ve arkadaşlarla görüşmem gerekir diyerek İnönü’ye izin vermek istemez.İnönü bugün görüşmezsem buradan cesedim çıkar diyerek büyük bir irade ortay koyar ve görüşür, Cemal Gürsel’i ikna ederek Türkeş ve arkadaşlarının tasviyesini gerçekleştirir.Bizim yazarlarımız ve bilim adamlarımız , yolsuzluklar karşısında vatandaşlar feryat ederken ( bu gazetenin yorum köşeleri şahit)topluca Reise çıkıp durumu anlatıp İnönünün gösterdiği azmi ve cesareti gösterip görevlerini yapmadılar.Bu sistemin zaafı ihale soygunu, rant soygunu, yandaş kayırma , akraba kayırma öyle kolay kolay önlenecek bir bela değil.Vatandaş canla başla Ak Partiye destek oluyor, bir bakıyor ki , bir partilinin solcu damadı kaymaklı bir yere gelmiş epey para alıyor, kendi aynı vasıftaki evladı işsiz.Yine vatandaş canla başla Ak Partiye destek oluyor, tanıdığı bir partili onun gibiyken aniden zengin olmuş , kendisi asgari ücretle idare ediyor, tabii morali bozuluyor, şevkle seçim sandığına gidemiyor.
 • SüleymanSüleyman1 ay önce
  Ak parti genel başkanının ısrarla ahmet davutoğlu ve ali babacan gibi arkadaşlarını bu şekilde eleştirmesinin esas nedeni tayip beyin etrafında onu eski arkaşları hakkında yanlış bildirilerde bulunan danışmanları olduğunu düşünüyorum
 • mehmet. saygazmehmet. saygaz1 ay önce
  çok güzel bir yazı olmuş
 • Atila BoncukAtila Boncuk1 ay önce
  Sayın editör ... Yazar son parağafı iyi yazmış.bir çok yazarınızdan daha vizdan sahibi. eski bir akit okuyucusu

Günün Özeti