• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

CHP seküler bir partidir

15 Kasım 2021
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Dedem rahmetli CHP’den hiç hazlanmazdı. Ona göre CHP demek sekülerizm, millet düşmanlığı ve yokluk demekti. Dedemin CHP tasviri yaptığı yıllarda henüz 15 yaşında bir çocuktum. Yukarı Pazarcık’taki bahçeli toprak damında her ziyaret edişimde, bana mutlaka tarihten bir şeyler anlatırdı. Tek parti dönemini ve ezanın Türkçe okutulduğu yılları çok iyi biliyordu. Köylünün tarla ve ambarından devletin tahsildarının zorla tahılını aldığını söylerdi. En çok da Kur’an öğrenmek için bir yerde toplanan vatandaşların jandarma tarafından takip edilmesinden dert yanardı. İslam şairi Akif’in peşine nasıl hafiye taktılarsa, din eğitimi almak isteyenlere de aynı muameleyi yaptıklarını anlatırdı. Demokrasi ve modernliğin getirdiği yeniliklerle CHP’nin artık değişip dönüştüğünü, geçmişiyle yüzleştiğini görmek isterken, hâlâ eskiye özlem duyduğunu, kendi ülkesini küresel güçlere şikayet ettiğine şahit oluyoruz. Terör örgütlerine övgü yağdırıyor. Meclis’te terörün nefes borusunu kesmek için Irak ve Suriye’de Türk askerinin görev süresini uzatmayı içeren tezkereye hayır diyen bir CHP var karşımızda. 

PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG terör örgütünün elebaşlarından Şahin Cilo’nun CHP ve lideri hakkında söyledikleri ilginç. Örgüt lideri diyor ki: “Kılıçdaroğlu, bize umut veriyor. CHP’den bir heyeti Suriye’ye davet edebiliriz…”

Türkiye’nin Kırmızı Bülten’le aradığı tüm teröristler şimdi CHP’yi övüyor. “YPG, terör örgütü değil; vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur” diyen Kılıçdaroğlu HDPKK’nın stratejik ortağı gibi çalışıyor. 

2023’te yapılacak seçimlerde Millet İttifakı’nın kilit partisi HDP olacaktır. Kürtler üzerinden siyaset ve kirli savaş yürüten PKK’nın sekretaryası HDPKK, aynı zamanda CHP ve bileşenlerinin de müttefikidir. Bu ülkede yaklaşık 12 milyon Kürt seçmen var. Kürtlerin oyunu almayan hiçbir partinin iktidarda kalabilme ve iktidara gelme şansı yoktur. Kürt sorunu ile uzak ve yakından alakası olmayanların, sorunu bahane ederek HDP’nin seçmen kitlesine yönelmesi siyasi bir ranttır. Samimi Kürt seçmen bu oltaya gelmez. Gelmez, zira teröre bulaşmamış mazlum Kürt halkının gerçek dostu Ak Parti’dir. HDPKK’nın hendek siyasetine rağmen Güneydoğu’yu modern bir şekilde dönüştüren ve Kürt sorunu konusunda Cumhuriyet tarihinin en anlamlı mücadelesini veren de Ak Parti’dir. Kürtler üzerinden siyaset yapan yerli ve yabancı odaklar, çözümün Ak Parti eliyle sonuca ulaşmasına rıza göstermediler. Şimdi Kürt sorununu HDP ile Meclis’te çözebileceklerini söyleyenler, geçmişte bu oluşuma en fazla karşı çıkanlardı. 

Millet İttifakı’nın bileşenlerinden CHP’nin halk nezdindeki karne notu düşüktür. Sığınmacılar, enflasyon, dış politika ve ekonomi üzerinden iktidarı vurmak isteyen muhalefetin başarılı olması mümkün mü?

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, her şeyi dört dörtlük görür, doların hareketliliğine müdahale etmez, piyasalara güven vermez ve mutfaktaki yangını söndüremezse, olacak olan belli. Çekirdekten yetme ve siyasetin her kademesinde kulaç atmış olan Erdoğan’ın bu zorlukların üstesinden geleceğine inanıyorum. Dış politika dediğimiz şey Suriye, Irak ve Libya’da uygulanan politikaların dayandığı tezlerdir.  ‘Mavi Vatan’ diye bilinen Doğu Akdeniz konusu da buna dahildir. Buralarda Türkiye ciddi mesafe kat etti. Bu mesele soğutmaya alınmamalı.  Savunduğumuz tezlerden vazgeçmemeliyiz. 

İktidarın her yaptığını tereddütsüz desteklemek ve alkışlamak, meddahlık olduğu kadar ucuzculuktur. Doğru ve hak olan icraatlarını desteklediğimiz yöneticilerin yanlış ve batıl uygulamalarını eleştirebilmeliyiz. Hakikatin ve millete hizmet etmenin derdinde olanlar, yapıcı özeleştiriye tahammül gösterirler. Vatandaşın ve dipten gelen dalganın sesine kulak vermek lazım. Millet İttifakı’nın şimdilik toplumda bir karşılığı yok.  Ak Parti’nin mutlaka bu sorunlara eğilmesi, A ve varsa B planını devreye sokması elzemdir. “Helal olsun, her şey dört dörtlük, ortalık güllük gülistanlık” demesini de bilirim. Ama o takdirde Ak Parti’ye iyilik yapmış olmam. Dost, acı da olsa gerçekleri söyler. Doğru bir tanedir ve aklın yolu da birdir. 

Ak Parti, ne yapıp edip Başkanlık Sistemi’nin aksayan yönlerine ilişkin anayasa değişikliği ve Kürt seçmeninin kazanılmasına yönelik adımını atmalıdır. Ücretliler, dar gelirliler, memur, küçük esnaf ve çiftçi gözetilmeli, tarım girdi fiyatlarındaki yükseliş, buna bağlı olarak mutfak enflasyonundaki artış durdurulmalı. Millet ekonomik anlamda ciddi sıkıntı yaşıyor, ama henüz iktidardan da umudunu kesmiş değil. Üretim ve ihracatta sıkıntı yok ama, vatandaşın cebine yansıması sağlanmalıdır. Kürt seçmende büyük bir kopuş söz konusu değil. HDP’nin kapatılma konusu tekrar gözden geçirilmeli ve Kürt seçmenin kazanılması hususunda çalışma başlatılmalıdır. Biliyorum, bundan sonrasında çözüm sürecine benzer bir politika değişikliğine gidilmez. Ekonomi alanında yapılacak düzenlemeler ve yatırım odaklı politikalar ön plana alınmalıdır.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

CHP seküler bir partidir

... Bu gerçeği daha önce niye söylemediniz?

CHP seküler bir partidir

CHP’ye oy veren onun islam düşmanı olduğunu bilerek ve islamı ortadan tamamen silmesi için oyunu veriyor ki zaten. Bırakın CHP’yi, bugünkü mevcut tüm partiler CHP’nin birer şubesidirler maalesef; çünkü anayasa maddesi bunu emrediyor, 5816 bunu emrediyor. Ak parti herşeye rağmen aradan sıyrılarak bir şeyler yapmaya çalışıyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23