Zilletçi Koç Holding’e tepki! Ekrem’i değil işçini sevindir

İstanbul seçimlerini çalan CHP’nin yanında yer alan Koç Grubu’nun kendi işçisinin hakkını da yediği ortaya çıktı. CHP’nin şaibeli adayı İmamoğlu’na koşa koşa desteğe giden Koç Holding patronlarının toplu sözleşme aşamasındaki TÜPRAŞ işçilerinin taleplerini karşılamamak için ayak direttiği bildirildi.

14 Mayıs 2019 Salı 09:47

 Hakkı Bilir  İstanbul 

CHP’nin şaibeli ismi Ekrem İmamoğlu’na patron düzeyinde destek veren Koç Holding’in, sermayelerinin ana dinamosu olan işçilerinin ise taleplerini geri çevirdiği ortaya çıktı. Koç Grubu’nun amiral gemisi TÜPRAŞ’taki toplu sözleşme sürecinin holding yöneticileri tarafından sabote edildiği ve işçilerin haklarının verilmediği belirlendi. 2019 yılının ilk çeyreğindeki net kârını 779 milyon olarak açıklayan Koç Holding’in işçilerine zırnık koklatmamak için anlaşmaya yanaşmadığı bildirildi. TÜPRAŞ bünyesindeki 4 bin 300 işçinin daha insani koşullarda çalışma talebini görmezden gelen Koç yöneticilerinin ‘Her şey çok güzel olacak’ edebiyatı yapması da samimiyetsizliklerini gözler önüne serdi.

Sen önce işçini düşün

Gezi Parkı vandallığında çapulcuların bir numaralı destekçilerinden biri olan Koç Holding’in, kendi bünyesinde çalışan işçilerin temel hak ve hürriyetlerini ise görmezden geliyor. Bastırdıkları kitaplarda eşcinsel propaganda yapan ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinde etkin bir rol oynayan Koç’un, sıra işçilerine geldiğinde hiçbir hassasiyet gözetmemesi ise tepki çekiyor. Şaibeli bir şekilde aldığı mazbata YSK tarafında bloke edilen İmamoğlu’na destek için koşa koşa giden Koç Holding patronlarının, TÜPRAŞ’taki toplu sözleşme görüşmelerinde alabildiğine ağırdan bir tavır takınması dikkat çekiyor. İçinde bulunduğumuz 2019’un sadece ilk çeyreğinde 779 milyon Türk Lirası gibi astronomik bir net kâr açıklayan Koç Grubu, işçisinin hakkını vermekten imtina ediyor.

İfsada var işçiye yok

Uzun bir süreden beri TÜPRAŞ’ta devam eden görüşmelerden, Koç Grubu’nun uzlaşmaz tavrı nedeniyle bir sonuç çıkmıyor. Türk ekonomisinin de yara aldığı bu süreci uzatarak sündürmek isteyen Koç Grubu, işçileri yıldırarak kendi taleplerine mahkum etmek istiyor. 4 bin 300 işçinin mübarek Ramazan ayında mağdur edildiği görüşmelerde, Koç bir türlü anlaşmaya yanaşmıyor. İşçilerin talep ettikleri noktasında ketum bir tavır takınan Koç, başta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi olmak üzere her türlü ifsad edici faaliyete ise milyonlarca lira ayırabiliyor.

Haklarını istiyorlar

Akit’e mail üzerinden ulaşan TÜPRAŞ işçileri, “Biz TÜPRAŞ işçileri toplu sözleşme sürecindeyiz ve maalesef ulusal medya reklam korkusu ile bu konuyu gündeme getirmek istemiyor. Sermaye büyük kârlar etmesine rağmen bunu biz işçilerle paylaşmak istememektedir, malumunuz ekonomik zorluklarla uğraştığımız şu günlerde bu zorlu dönemi hükümet aleyhine kitleler oluşturmak için kullanıyor sanki. Bu konuda bir dizi haber yaparsanız hem çalışanlara destek vermiş hem de hakkın yanında bir kuruluş olarak egemenlerin gerçek yüzlerini açığa çıkartmış olursunuz. Ekonomik sıkıntılar insanların politik tercihlerini de çok etkiliyor. Malumunuz, soğan-patates ile bir seçim dönemi geçirdik ve önümüzde 4.5 yıl var. Koç, doğru dürüst zam vermediği gibi daha önce kaybettiği bazı haklarımızı da geri almak istiyor” ifadelerini kullandılar.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 09:47

YORUM YAZ

 • takoztakoz6 gün önce
  vehbi koç tatardır atmayın siz başkalarıyla karıştırıyorsunuz yahudi diyeahlaksız herifler milyon insana iş veriyor üretiminden taşımasına satıcısına Türkiye ihracatının % 40 bu grup yapıyor odun kafalılar
 • erdoerdo7 gün önce
  koçun her birinin bir tek oyu var. bu milletinde koç gibi bir tek oyu var .
 • Nazir Özdemir Nazir Özdemir 7 gün önce
  Bu koç gurubunu ülkeden dışarı postalamak gerekir.hemde insanları sömürüyorlar.
 • YararsizYararsiz7 gün önce
  Koc holding kapatilsin .. zaten bu ulkeye faydalari yok
 • kibarcikkibarcik7 gün önce
  özgür sen vb lerın hep tuzu kuru olanlardansınız vede yalakanınkralısınızbak alı koç fener ol kampanyası baslatttı sende katıldındegılmı yalakasınya ısmın olsun bumubarek ramazanda yetım yavrununkarnını dunyada neler vr tv ler gosteerıyor bu gıbılerın yatcakyerlerı yok mahşerde hepimizin yaptıkları yapmakısteyıpte yapmdıklarımız karsımıza cıkacak fener olaforma alan kerızınönde gıdenıdır veselam
 • kürşatkürşat7 gün önce
  tüpraşı ona kim verdi, bu yahudi kırmalarına yaranabılırmisin!!
 • uyan tcuyan tc7 gün önce
  vehbi kç lar zaten yahudi sülalesi. bu yorumumu 3-4 senedir yazıyorum uyanık olun diye. osmanlıyıda yıkan yahudilerdi ve hala etkinler bu ülkeyi karıştırıyorlar içeriden uyanın artık. zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir.
 • uyan tcuyan tc7 gün önce
  vehbi kç lar zaten yahudi sülalesi. bu yorumumu 3-4 senedir yazıyorum uyanık olun diye. osmanlıyıda yıkan yahudilerdi ve hala etkinler bu ülkeyi karıştırıyorlar içeriden uyanın artık. zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 7 gün önce
  Koç grubunda yıllarca çalışan biri olarak söylüyorum türkiyede işçinin emekçinin hakkını her zaman vermiştir koç holding birilerine yaranacağım diye haber yapmayın inandırıcı olun biraz ister ekremi desteklesin ister binaliyi ikiside bu ülkenin evladı degilmi siz mi ? Benim yerime karar vereceksiniz kimi destekleyeceğim diye olmaz böyle yazık ediyorsunuz bu ülkeye ve halkına
 • BatıleziciBatılezici7 gün önce
  Büyük patronlar Sosyal demokrat partiyle işbirliği halinde… Bu normal olarak bu dünyada pek görülebilecek bir şey değil. Ama ülkemizde bu garabet durum hep gözlemleniyor. Ya bizdeki patronlar bir garip ya da bizdeki sol zihniyet bir garip… Diyeceğim ama ülkemizdekilerin ikisi de garip… Sebep şu: Aynen CHP gibi özellikle de Koç grubu olmak üzere patronlar Cumhuriyetin ilk yıllarından beri korunup kollanmışlar, çok ayrıcalıklar elde etmişler… Ak Partiyle halkın iradesi doğrultusunda kararlar alınınca dolayısıyla da patronların ayrıcalıkları ve CHP’lilerin imtiyazları azalınca eski azgın ayrıcalıklı günlerin özlemini çekiyorlar… Halkı ezip baskı kurmanın, başka patronların üreticilerin ortaya çıkamamasının, iş sahası açılamamasının ülke yararına olmayacağı o kadar belli olmasına rağmen neden bunu isterler? Prangalar zincirler kırılırsa hep birlikte daha da büyük Türkiye olunabileceği ortadayken neden bunu istemezler? Bunun tek sebebi; Türkiye küçük olsun ama bizim olsun dar kafalılığıdır… Hem otomobil üreticisi hem de büyük patron olmasına rağmen Yerli ve Milli otomotivde inisiyatif alamaması Koç Holding’in dar kafalılığına iyi bir örnektir. Ya da yerli otomobil başka rakipler de çıkabilir diye işine gelmemektedir. Bu da hep bana, hep bana azgınlık anlayışının göstergesidir…
 • ihsanihsan7 gün önce
  koç yahudi ajanıdır ona çalışır içimizdeki hlerrden biridir
 • Necmettin Necmettin 7 gün önce
  Akit,bu haberi bir hafta once yapsan,iyi olmazmiydi.Erbakan diyenniii,seni gidi seni.
 • Zūrih ŪlkūcùZūrih Ūlkūcù7 gün önce
  Şahsim fenerbahceliyim.Koc gurubu ve ticaret yaptiği kìşiler.milletin ruhuna ters gezi olaylari destekcisidir.Aziz yildirimi destekleyen biri değilim.ama ali koc başarisiz biridir.bu gùnde ankaşoldìği gibi pkk fetò iti desrtekli ekremi destekliyor.aciktan destekleri fenerbahcenin bu saatten sonra pkkfetòchp zihniyetine gectiğinin gercekleridir.bu da tehlikelidir.bunlar icimizdeki bizden olmayan neslin kökleridir denilebilirmi.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 7 gün önce
  Haklarını Elde Etmek İçin, Toplu Greve Gitsinler. Koçlar Yahudi Zaten. İşçilerin Hakkını Vermeyip, Tūrkiye nin, Aleyhineİşler Çevirerek Belli Ediyorlar Zaten. Ayrıca Dedeleri Bir Hırsız. Osmanlının Altınlarını Çalmış. Bu Zenginliğin Nerden Geldiğini Unutmasınlar. Osmanlının, Altınlarıyla Tūrkiye ye, Hainlik Yapmasınlar. Şerefsiz Hain Alçaklar. Gerekirse Akit Bu Haberi Gazetede Yayınla Būtūn Tūrkiye Öğrensin. Kimin Kim Olduğunu.
 • TamerTamer7 gün önce
  Tüpraşda çalışıyoruz. Acımızdan öldük. Yetişin a dostlar.
 • AKINCIAKINCI7 gün önce
  İMAMOĞLU ELLERİNİBAĞLAMIŞPÜR DİKKATDİNLİYORSOLCUYAHANİ KESİN İŞÇİYİ EMEKÇİYİSAVUNUYORDURFOTOĞRAFBELLİ GÖZÜKÜYORBEN KONUŞMUYORUMMİKEMMEL
 • Osmanlının çalınan altınlarıOsmanlının çalınan altınları7 gün önce
  Haim nahumgillerden hakkini aramak zordur...dna ile alakali bir konu. Ve kokulari būyūk fenerin hayrınada dwğil. Gūn gelirse sırtkarını fanatik holiganlara sayamak için.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019