• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Zilletçi Koç Holding’e tepki! Ekrem’i değil işçini sevindir

İstanbul seçimlerini çalan CHP’nin yanında yer alan Koç Grubu’nun kendi işçisinin hakkını da yediği ortaya çıktı. CHP’nin şaibeli adayı İmamoğlu’na koşa koşa desteğe giden Koç Holding patronlarının toplu sözleşme aşamasındaki TÜPRAŞ işçilerinin taleplerini karşılamamak için ayak direttiği bildirildi.

2019-05-14 09:47:00 - 2019-05-14 11:35:22

 Hakkı Bilir  İstanbul 

CHP’nin şaibeli ismi Ekrem İmamoğlu’na patron düzeyinde destek veren Koç Holding’in, sermayelerinin ana dinamosu olan işçilerinin ise taleplerini geri çevirdiği ortaya çıktı. Koç Grubu’nun amiral gemisi TÜPRAŞ’taki toplu sözleşme sürecinin holding yöneticileri tarafından sabote edildiği ve işçilerin haklarının verilmediği belirlendi. 2019 yılının ilk çeyreğindeki net kârını 779 milyon olarak açıklayan Koç Holding’in işçilerine zırnık koklatmamak için anlaşmaya yanaşmadığı bildirildi. TÜPRAŞ bünyesindeki 4 bin 300 işçinin daha insani koşullarda çalışma talebini görmezden gelen Koç yöneticilerinin ‘Her şey çok güzel olacak’ edebiyatı yapması da samimiyetsizliklerini gözler önüne serdi.

Sen önce işçini düşün

Gezi Parkı vandallığında çapulcuların bir numaralı destekçilerinden biri olan Koç Holding’in, kendi bünyesinde çalışan işçilerin temel hak ve hürriyetlerini ise görmezden geliyor. Bastırdıkları kitaplarda eşcinsel propaganda yapan ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinde etkin bir rol oynayan Koç’un, sıra işçilerine geldiğinde hiçbir hassasiyet gözetmemesi ise tepki çekiyor. Şaibeli bir şekilde aldığı mazbata YSK tarafında bloke edilen İmamoğlu’na destek için koşa koşa giden Koç Holding patronlarının, TÜPRAŞ’taki toplu sözleşme görüşmelerinde alabildiğine ağırdan bir tavır takınması dikkat çekiyor. İçinde bulunduğumuz 2019’un sadece ilk çeyreğinde 779 milyon Türk Lirası gibi astronomik bir net kâr açıklayan Koç Grubu, işçisinin hakkını vermekten imtina ediyor.

İfsada var işçiye yok

Uzun bir süreden beri TÜPRAŞ’ta devam eden görüşmelerden, Koç Grubu’nun uzlaşmaz tavrı nedeniyle bir sonuç çıkmıyor. Türk ekonomisinin de yara aldığı bu süreci uzatarak sündürmek isteyen Koç Grubu, işçileri yıldırarak kendi taleplerine mahkum etmek istiyor. 4 bin 300 işçinin mübarek Ramazan ayında mağdur edildiği görüşmelerde, Koç bir türlü anlaşmaya yanaşmıyor. İşçilerin talep ettikleri noktasında ketum bir tavır takınan Koç, başta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi olmak üzere her türlü ifsad edici faaliyete ise milyonlarca lira ayırabiliyor.

Haklarını istiyorlar

Akit’e mail üzerinden ulaşan TÜPRAŞ işçileri, “Biz TÜPRAŞ işçileri toplu sözleşme sürecindeyiz ve maalesef ulusal medya reklam korkusu ile bu konuyu gündeme getirmek istemiyor. Sermaye büyük kârlar etmesine rağmen bunu biz işçilerle paylaşmak istememektedir, malumunuz ekonomik zorluklarla uğraştığımız şu günlerde bu zorlu dönemi hükümet aleyhine kitleler oluşturmak için kullanıyor sanki. Bu konuda bir dizi haber yaparsanız hem çalışanlara destek vermiş hem de hakkın yanında bir kuruluş olarak egemenlerin gerçek yüzlerini açığa çıkartmış olursunuz. Ekonomik sıkıntılar insanların politik tercihlerini de çok etkiliyor. Malumunuz, soğan-patates ile bir seçim dönemi geçirdik ve önümüzde 4.5 yıl var. Koç, doğru dürüst zam vermediği gibi daha önce kaybettiği bazı haklarımızı da geri almak istiyor” ifadelerini kullandılar.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23