YSK açıkladı! İstanbul'da şüpheli oy sayısı

Yüksek Seçim Kurulu, iptal edilip yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda "Şüpheli oy sayısı 300 binden fazla ve bu sayı AK Parti ile CHP arasındaki oy farkının yaklaşık 20 katı" ifadeleri dikkat çekti.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 23:55
YSK açıkladı! İstanbul'da şüpheli oy sayısı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararın gerekçesi açıklandı.

YSK kararında, şüpheli oy sayısının 300 binden fazla olduğu ve bu sayısının AK Parti ile CHP arasındaki oy farkının 20 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

'Mevcut oy farkının 20 katı'

"Seçmen listesinde yapılan bütün maddi hatalar ve/veya kasti yanlışlıklar ve kanuna aykırılıklar sebebiyle gerçek durumu tespit edilemeyen şüpheli oy sayısını 300.000’den fazla olduğu, bu sayının Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi adayları arasındaki fark olan 13.742 (Oy farkının yaklaşık 20 katı)'den fazla olduğu tespit edilmiştir.

Sayım döküm cetveli boş olan sandıklara ilişkin olarak yapılan incelemede:Ataşehir 1. İlçe 1340 numaralı sandığa ait, Beykoz İlçesinde 1312 numaralı sandığa ait, Beylikdüzü İlçesinde 1300 numaralı sandığa ait, Esenyurt 1. İlçe 1289 numaralı sandığa ait, Esenyurt 2. İlçe 2086 ve 2129 numaralı sandıklara ait, Gaziosmanpaşa 3. İlçe 3302 numaralı sandığa ait, Kadıköy 1. İlçe 1195 numaralı sandığa ait, Kartal 1. İlçe 1006 numaralı sandıklara ait, Sancaktepe 1. İlçe 1266 numaralı sandığa ait, Sarıyer 1. İlçe 1122 numaralı sandıklara ait, Şile İlçesinde 1001 numaralı sandığa ait, Zeytinburnu 1. İlçe 1040, 1043, 1044, 1057, 1114 ve 1212 numaralı sandıklarda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait sayım döküm cetvellerinin boş olduğu tespit edilmiştir.

İstanbul'da sandık kurulu başkanlığı için ihtiyaç duyulanIn 7 katı kadar kamu görevlisi var. Hal böyleyken ilçe secim kurullarının mülki amirden gelen liste dışından sandık kurulu başkanı seçmesi seçimin güvenilirliğini ortadan kaldırmıştır."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 23:55

YORUM YAZ

 • insaninsan26 gün önce
  kazım mısınfeto musun... her kelimenden fetö akıyo... ''Allah''lafsını cok kullanıyorsun ama ona düşmanlar lehine yazı yazıyorsun, ne yaman çelişki...fetöcülerin halii bu işte.
 • bbbb26 gün önce
  DİKKAT DİKKAT DİKKAT. bu chp yine çalmaya yeltenecek!çalmazsalar oyları yüzde 34
 • ihsanihsan26 gün önce
  chpkk hani hırsızlık yoktu
 • MesutMesut26 gün önce
  Feto ..leri Fazla Havlamayın...
 • HamzaHamza26 gün önce
  Kriptolar yine sallamaya başlamışlar , chp lilerde , siz kriptolarda cok iyi bilyorsunuz ki sandıklarasahterlık yaptınız , oyları caldınız.Bu seçimde kesinlikle organize bir şekilde sandık başkanları ve memurları tarafından oy hırsızlığı yapıldı.İlçe sandık kurulları kendilerine Valilik tarafından gönderilen listeyi bu yüzden değiştirdiler.Önceden organize ettikleri sandık başkanları ve memurlarını yerleştirdiler sandıklara. Seçim gecesiAk Partinin kendi görevlilerinin oy tutanaklarına göre Binali Yıldırım 'Ben kazandım '' dedikten sonraçaldıkları oyların yetmediğini düşündükleri için bu sefer degüya'' oy kaydırmalarıyla'' büyük miktarlarda oy çalmaya başladılar ve ellerine yüzlerine bulaştırdılar.Bunların hepsiORGANİZE BİR HIRSIZLIK olduğunun delili olarak YSK ya sunuldu. O yüzden YSK, sandık kurulları ile ilgili suç duyurularında bulundu.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 26 gün önce
  Yorum yazan arkadaslar ben akitin avukati degilim olmamda ama hakki hakliya vereceksin Akit yanlış bir başlık atmamişki Ysk'nin gerekçeli kararından bir cümleyi başlık atmışbu sandiklardaki fark mevcut oy farkının 20 katı kadar diye bunda bir sıkıntı yok sıkıntı nedir biliyormusunuz bu sandık sonuçlarındasn imamoğlu önde değilki sn yıldırım öndesorun burda işte e nasıl oluyoro zaman kim çalmış oluyor o zaman iktidar marifetiyle ysk istanbul halkının iradesini imamoglunun mazbatasini çalmıştır net.
 • bekirbekir26 gün önce
  Peki bu sandıklardan çıkan oyların oranları yine seçimler gibi %50 %50 ise 300 bin lik bir farktan bahsedebilir miyiz yeniakit ? neden sandıkların toplam oyları sayılıyor ? sanki tamamı bir adaya gitmiş gibi ?Bakın iki partinin de %10 luk kör kesimi var biz objektif bakan insanlarız siz ancak bu yaptığınızla %10 luk kör kesimi %12 ye çıkarırsınız aynı şekilde diğer haber yapanlarda diğer adayı destekleyenleri... Bizler ise iki taraftan da okur doğru kararı veririz.
 • DogrucuDogrucu26 gün önce
  Allah sizin belanizi versin. Onurunuzdan fazla yalan haber yaptiniz kimse bir sey demedi de su haber dikkate alinmayacak turden degil. Nasil olsa halk okumuyor diye sallamasyon yapamazsiniz. 250 sayfayi bizzat okudum inanmayan acip bakabilir butun istanbul dahilinde toplam sikintili oyun sadece 706 oldugunu belirtiyor ysk uyeleri. Bunu yazalim da nasil bir pacavra oldugunuzu tum millet gorsun.
 • günce günce 26 gün önce
  yazık dısardakiler el ovuşturuyor sizde elbirliğiyle çökertin öyleyseheykel dikersiniz artık
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 26 gün önce
  300 bin oy şüpheli ise belediye meclis uyelik seçimi ve bazı ilçe seçimleri de tekrar edilmeli
 • Oktay arkali Oktay arkali 26 gün önce
  Ilce secimkurulu baskanini tutuklayin muhakkaki feytocudur
 • Servet Servet 26 gün önce
  Sayenizde adamlar havaya girdi
 • Ttyoo982Ttyoo98226 gün önce
  Şüphe üzerine seçim iptali, ilginç
 • Eski chpli MemduhEski chpli Memduh26 gün önce
  Bunlar daha bildiklerimiz... demekki önceki seçimşerdeki chpnin yüzde 25ide yalanmış. Sesleri fazla çıkıyor ama sayıları düşündüğünüzden az bu zilletçilerin. Sistematik ve profesyonel şekilde oylar kaydırılmış
 • Teyyo Teyyo 26 gün önce
  Hani oylar çalınmıştı. Gerekçeli kararda söylenmiyor. Akp ve MHP liler alayınız sahtekar! Herkesi kendiniz gibi sanmayın! Herşey çok güzel olacak!
 • Mesut SarpMesut Sarp26 gün önce
  En iyisini muhakkak Allah bilir. İnşaallah kaç yüz bin imiş bu seçimde Mevlam gösterir. Yalancıların da hak ettiğini yine Rabbimiz verir.
 • Malcom x Malcom x 26 gün önce
  Herşey cok güzeli olacak
 • 26 gün önce
 • dumanlıdumanlı26 gün önce
  geçersiz oylar tekrar sayıldığında bu sandıkların evrakları ilçe seçim kurulları tarafından kontrol edildi ve sandık sonuçları tutanağa bağlandı. sadi güvenin gerekçelerinde bunlar açıklanıyor.300.000 oyun şüpheli olduğu yalandan başka birşey değildir.
 • mertalimertali26 gün önce
  Yalan rüzgarı esiyor gel de kargalar boşaltım organıyla gülmesin.
 • IYI parti Çubuk IYI parti Çubuk 26 gün önce
  Ne yaparsaniz yapin Millet ittifakı Cukka ittifakina karsi galip gelecek ihaleci kesesini dolduran hirsizlara ders verilecek hırsızlık dunya çapında cürük biloya milyon dolarlar aktarılmış

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019