• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yıldız Kenter kimdir?

Tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Peki, Yıldız Kenter kimdir?

2019-11-17 21:37:00 -
Yıldız Kenter kimdir?

Tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Peki, Yıldız Kenter kimdir?

İki yıldır akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Yıldız Kenter yaşamını yitirdi. 91 yaşındaki Kenter dün evinde rahatsızlanmış ve acilen hastaneye kaldırılmıştı.

Yıldız Kenter kimdir? 

Yıldız Kenter 11 Ekim 1928'de İstanbul'da dünyaya geldi. Tam adı Ayşe Yıldız Kenter olan tiyatro sanatçısının annesi İngiliz babası Türk'tür. Annesi İngiliz Olga Cynthia Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir.

Yıldız Kenter, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı.

1959'da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu.

Yıldız Kenter, Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

Kariyeri boyunca pek çok ulusal ve uluslararası ödül alan Yıldız Kenter 17 Kasım Pazar günü yaşamını yitirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatanperver

Dunyada aldi nam ve şöhret ahirette ne alocak bu şöhret mevla sanatçi olduğunu zannedenlere ahiret uyanikligi versin bu dunyada şak şak ahirette ne getircek
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23