• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yabancı turistlerden 'Allah' zikri

Yeniakit Publisher
2023-12-09 21:58:00 -

Şeb-i Arûs için Konya'ya yerli ve yabancı ziyaretçi akını yaşanıyor. Mevlana Müzesi önünde çekilen görüntüler ise sosyal medyada ilgi çekti.

Şeb-i Arûs sebebiyle yerli ve yabancı pek çok turist Konya'ya akın etti. Mevlana Müzesi'nin önünde toplanan yabancı turistlerin 'Allah' zikri çekmesi sosyal medyada ilgi odağı oldu. 

Şeb-i Arûs nedir?

Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır. Arus kelimesi aslında yanlışlıkla Arapçadaki "عروج" (Yükseliş) kelimesinin yerinde kullanılmıştır, yani ölümden sonra ruhun semaya yükselişi anlamına gelmektedir. Şeb-i Arus törenleri ve etkinlikleri Konya Mevlana Kültür Merkezinde yapılmaktadır.


ÖNE ÇIKAN VİDEO

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sdk

yaratıcımız Yüce ALLAH ismi şerifi her canlı zikreder ve huzur bulur

Allah ü ekber.

Allah içimizdeki nasipsizlere de hidayet nasip etsin.bir kere dahi onun adını ağzına almaktan büyük bir dikkatle kaçınan deprem allamesinden,hekimine ,siyasisine,sanatçı gibisine, tiyatrocusuna,hukukçusundan gugukçusuna, vs. ye...şanları düşer sonra,ayıplanırlar,kınanırlar,bilimsellikleri zarar görür,aforoz edilirler,sende mi denir sooona. ya Allah ın gazabı,öfkesi,onları defterden silmesi.. altmış,yetmiş senelik yani bir anlık, yani göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir ömrün boşa gitmesi,ya öbür tarafta kaybedenlerden olmuş olmak.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23