• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Virüsten şüphelenen tomografiye koştu

Merkezi Ankara’da olan ve birçok farklı ülkede hizmet veren GOFİCS Görüntüleme Merkezi sorumlu hekimi Dr. Erdem Türköz, hastaların çoğunlukla bir doktorun talebi ile yaşadıkları soğuk algınlığı ya da gribin koronavirüs olup olmadığını öğrenmek için kan testleri yaptırdıkları kadar akciğer tomografisi de çektirdiklerini söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-04-09 09:28:00 -
Virüsten şüphelenen tomografiye koştu

Virüs enfeksiyonlarında en önemli tanı yöntemlerine ilişkin bilgi veren Türköz, şunları söyledi: “Koronavirüs enfeksiyonlarında en önemli tanı yöntemlerinden biri olan akciğer tomografisi elimizdeki en iyi tanı yöntemlerinden biri. Çekilen akciğer tomografilerinde eğer hasta aktif bir enfeksiyon geçiriyor ise bu virüs enfeksiyonuna özgü başka bir hastalıkta görülmeyen görüntüler beliriyor. Bu belirtiler hastanın klinik seyri ile de birleştirilerek net bir şekilde tanı koyabiliyoruz.”

Birkaç saat içinde

Son bir aydır başta Çin kaynaklı olmak üzere yayınlanan radyoloji alanındaki yayınlarda tomografide izlenen ayırıcı tanıların yanı sıra kendiliğinden oluşan “spontan pnömotoraks-akciğer sönmesi” vakalarının bile belli bir kısmının altında yatan sebeplerin başında korona olduğunun yazıldığını belirten Türköz, şunları kaydetti: “Covid-19 hastaları bize geldiklerinde çektiğimiz akciğer tomografisi ile birkaç saat içinde tanı koyabiliyoruz. Hatta ülkemizde bu hastalığa özel bir de yazılım geliştirildi. Bu yazılım sayesinde bu hastalığın tomografideki bulgularına erişmek çok daha kolay oldu.”


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı