• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ve Esed rejimi havlu attı! ‘Türkiye ile görüşmeye hazırız’ deyip iki teklif sundu

TSK’nın etkin mücadelesi sonrası Esed cephesi, Türkiye ile görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. Beşar Esed adına konuşan Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bessam Abu Abdullah, Ankara’ya iki teklif sundu.

Yeniakit Publisher
2020-03-04 12:32:00 - 2020-03-04 14:12:53
Ve Esed rejimi havlu attı! ‘Türkiye ile görüşmeye hazırız’ deyip iki teklif sundu

Türkiye’de Esed rejiminin sözcüsü gibi yayın yapan Aydınlık, Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bessam Abu Abdullah ile görüştü. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in gazetesine konuşan Abdullah, Beşar Esed’in görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Bessam Abdullah, İdlib’de Türk Ordusu'na karşı değil, teröre karşı savaştıklarını söyledi. Bugünkü İdlib krizini Rus uçağının dürülmesine benzeten Abdullah, çözüme dair ise ‘Astana Süreci işletilmeli, iki ülke doğrudan görüşmeli’ dedi. Ankara'ya iki teklifte bulunan Abdullah, şunları söyledi:

1) Terörü bitirelim, Suriyelilerin geri dönüşünü sağlayalım.

2) İdlib’i çözelim, PKK/PYD’ye karşı birlikte mücadele edelim.

Türkiye'nin Suriye politikasını eleşirdiği halde Esed'in görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Abdullah’ın açıklamalarının bir bölümü şu şekilde:

(...)

İdlib’de teröre karşı operasyonlar başlamadan önce, müttefikimiz Rusya ile birlikte üç insani yardım koridoru açtık fakat teröristler Suriye Hükümeti'nin kontrolündeki bu yerleri engellemeye çalıştılar, saldırılar yaptılar. Biz de insanlarımızı bu terör örgütlerinin eline bırakamazdık. Bu örgütler İdlib’i kontrol ediyor. Biz İdlib’de kesinlikle Türk Ordusu'na karşı savaşmıyoruz, bu terör örgütlerine karşı savaşıyoruz. Bu terör örgütleri sadece Suriye’ye değil Türkiye’ye de karşı ve onlar ne yazık ki kötü enstrümanlar. Türk kamuoyu şunu sormalı durum neden ve nasıl bu hale geldi? Suriye’nin egemenliğini toprak bütünlüğünü ihlal eden durumlar var. Türk Hükümeti kendi sınırlarını kontrol etmeli, Suriye Ordusu'nun topraklarını değil. Dolayısıyla bu savaşı bitirmeden mülteci sorunu çözülmez. AKP Hükümeti radikallere verdiği desteği durdurmalı ve bu sorunun nasıl çözüleceğini düşünmeli. Suriye Hükümeti'ni tanımadığını söylüyor ama İstanbul’da Suriye Hükümeti'nin görevlendirdiği bir konsolosluğu var. Biz Türkiye’ye, Türk halkına karşı değiliz, AKP’nin İdlib politikasına karşıyız.

Başkan Esad eğer Suriye’nin milli çıkarları söz konusu ise görüşmeye hazır, bu konuda pozitif yaklaşıyor. (...)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cihad

esed bizi bekle
 • Yanıtla

muaviye

hadi oradan zalim
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı