Seçim 2019 Sayfası

Varsın Bay Kemal karşı çıksın! Marmaray'da yolcu rekoru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun her defasında karşı çıktığı Marmaray'da yolcu rekoru kırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan Marmaray'ın bu zamana kadar 310 milyona yakın yolcuyu taşıdığını açıkladı.

11 Ocak 2019 Cuma 11:45
Varsın Bay Kemal karşı çıksın! Marmaray'da yolcu rekoru

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray'ı bugüne kadar 310 milyona yakın yolcunun kullandığını belirterek, "Marmaray'ı her geçen yıl daha fazla vatandaşımız tercih ediyor. 2017'ye göre 2018'de yolcu sayısında yüzde 7,5'lik artış gerçekleşti." dedi.

Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen ve 29 Ekim 2013'te hizmete giren Marmaray ile bugüne kadar 310 milyon kişinin yolculuk yaptığını söyledi.

Asya ile Avrupa kıtaları arasında güvenle ve konforla 4 dakikada seyahat imkanı sağlayan Marmaray'da, bir seferde bin 637 kişi taşıyabilen 5 vagondan oluşan setlerle günde karşılıklı 336 sefer yapıldığına işaret eden Turhan, yoğun günlerde taşınan yolcu sayısının 220 bine ulaştığını bildirdi. Turhan, Marmaray'ın sadece İstanbul'un şehir içi toplu ulaşımına değil, çevrenin korunmasına ve trafik kazalarının azaltılmasına da büyük katkı sağladığını dile getirdi.

Resmi tatil günlerinde 10 dakika olan sefer aralıklarının Eylül 2018'den itibaren 13.00-19.00 saatlerinde 32 tren ilavesi yapılarak 7 dakikaya düşürüldüğünü anlatan Turhan, "Geçen yıl Marmaray'ı kullanan 68 milyon yolcunun 32 milyonu Asya'dan Avrupa'ya, 36 milyonu Avrupa'dan Asya'ya seyahat ederken, en yoğun istasyonlar yüzde 29 yolcu oranıyla Yenikapı oldu. Burayı sırasıyla Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar, Sirkeci ve Kazlıçeşme istasyonları izledi." diye konuştu.

Yolcu sayısı artıyor

Marmaray'ı her geçen yıl daha fazla vatandaşın tercih ettiğini ve 2017'ye göre 2018'de yolcu sayısında yüzde 7,5'lik artış gerçekleştiğini belirten Turhan, şöyle konuştu:

"Marmaray sayesinde vatandaşlarımız raylı sistemle ulaşımı tercih etmeye başlamış, kara yolundan önemli oranda araç çekilmiş, trafik sıkışıklığı azalmış ve 281 bin ton zehirli gazın çevreye salımı önlenerek İstanbul'un havasının, suyunun ve toprağının korunmasına önemli katkı sağlanmıştır."

Marmaray'ı tercih edenlerin diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre zamandan ortalama bir saat tasarruf ettiğine dikkati çeken Turhan, yaklaşık 310 milyon yolcunun, toplam tasarrufunun 310 milyon saati bulduğunu dile getirdi.

Ufuk açan bir proje

Turhan, Gebze-Halkalı Demir Yolu güzergahının 3 hat olarak inşa edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İki hat üzerinde Marmaray ile bütünleşmiş şekilde banliyö işletmesi yapılacak. Üçüncü hat üzerindeyse yüksek hızlı tren ve yük treni işletilecek. Dolayısıyla Marmaray, sadece şehir içi toplu ulaşım için değil, ana hat yolcu taşımacılığı, lojistik sektörü ve uluslararası demir yolu koridoru için de ufuk açan bir projedir. 'Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Güzergahı'nın önemli ayağını oluşturan ve 30 Ekim 2017'de işletmeye alınan Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu'ndan Pekin ile Londra'ya kesintisiz demir yolu taşımacılığı yapılabilecek."

Marmaray'ın Gebze-Halkalı hattının tamamlanmasıyla günde 1 milyon 200 bin yolcunun taşınacağını dile getiren Turhan, kıtaları kavuşturan bu projenin İstanbul'un dünya şehri kimliğine de büyük katkı sağlayacağını bildirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 11:45

YORUM YAZ

 • Hasan Akman Hasan Akman 3 ay önce
  KEMALİSTLER utanın yazan mahluk.. Sen ne demek İstiyorsun.? ATATÜRK bilmem neni mi becerdi.? Gandi Kemali ve CHP'nin bu günkü halini zerre beğenmiyor ve oyumuda vermiyorum.! Sen akp'ye oyunu verenlerin tümünü kendin gibi ATATÜRK düşmanımı sanıyorsun..? Asıl sizin gibiler AKP 'ye, zarar veriyor.! Bu partiyi KEMALİST düşmanı gibi göstermek, partiye ciddi zarar veriyor.. Gizli chp limisiniz, nesiniz.?
 • Ahmet AkyolAhmet Akyol3 ay önce
  Marmaryi planlayan yapan onceki hukumet mhp li bakan Osman beyin cok emegi var.Chp ve Bay Kemal ne alaka anlamadim nasil haber bu bizleri aptal yerine koymayin
 • Veyis Veyis 3 ay önce
  I kadar yolcu ile övünüyor lar nasıl zarar ettiklerini de yazsalarya güya zarar etti bu toplu taşıma ist onlada övün me gururu yaşıyor larmı
 • Mücahit simsekMücahit simsek3 ay önce
  Gebze ve Halkalı Tren nezaman açılacak saygı sevgiler
 • basatbasat3 ay önce
  Bay Kemal gercek bir vatan hainidir. Paralari yurt disindakilere peskes ceksinde halk burda madur oluyormus onemli degil. SSK da yaptigi gibi. Gercek bir kemalist veya laik Marmaraya karsi cikamaz. Acilisi bile 29 Ekim. Daha ne istiyorsunuz. Sadece AK parti degil bu ulkenin musluman insanlari butun kemalistlere bes basar be... Kemalistler!! utanin halinizden.
 • türkiyelitürkiyeli3 ay önce
  Erdoğan yapar; Kılıçdaroğlu karşı çıkar... Erdoğan yapar; Kılıçdaroğlu bakar.
 • ahmetahmet3 ay önce
  istemezükçü CHP işte! En çok da kendileri kullanır.
 • NİHALNİHAL3 ay önce
  CHP eleştirdiklerini hep kendi kullanıyor yemek pişerken mırın kırın ederler piştiği zamanda öyle bir yerlerki kimseye bırakmazlar şimdi bular Marmarayı 3.köprüyü kullanmıyorlarmı 3.havlimanınıda kullanmayacaklarmı her şeyi silip süpürüyorlar.yeterki hazırla önüne koy amahazırlık aşamasında sancı çekiyorlar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019