Seçim 2019 Sayfası

Uzay testleri için ilk adım atıldı

Türk bilim insanları, yerli gözlem uydusu İMECE’de kullanılacak bileşenlerin uzay radyasyonu dayanıklılık testlerinin yapılacağı sistem için Türkiye’nin endüstriyel boyutlardaki ilk hızlandırıcı mıknatısının üretimini başarıyla tamamladı.

11 Ocak 2019 Cuma 14:13
Uzay testleri için ilk adım atıldı

ANKARA

Yerli gözlem uydusu İMECE’de kullanılacak yurtiçinde geliştirilen bileşenlerin uzay radyasyon testlerinin yapılması için Türkiye’nin endüstriyel boyutlardaki ilk hızlandırıcı mıknatısının üretimi başarıyla tamamlandı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) yaptığı araştırmaların ardından ODTÜ’de çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Bilge Demirköz’ün öncülüğündeki bir ekipçe tasarlanan ve üretimi Sönmez Trafo tarafından yapılan hızlandırıcı mıknatısı, bu alanda uluslararası yetkin bir kurum olan CERN’in yeterlilik testlerinden de geçti.

ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Demirköz, CERN’den bilgi transferi gerçekleştirilerek Sönmez Trafo AŞ’nin yükleniciliğinde yerli imkanlarla Türkiye’nin endüstriyel boyutlardaki ilk hızlandırıcı mıknatısının üretildiğini bildirdi.
Bir tonun üzerinde ağırlığa sahip “Özel Tasarım Dört Kutuplu Mıknatıs”ın, Türkiye’de uzay radyasyon testlerinin gerçekleşebilmesinde büyük rol oynayacağına işaret eden Demirköz, hızlandırıcı mıknatıslarının, yüklü parçacıkların yönünü değiştirerek demetin hassas kontrolüne olanak sağladığını anlattı.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 14:13

YORUM YAZ

 • ahmetahmet3 ay önce
  Hasan ve volkansanırım hala uyanamadı gerip ler. Rusların öyle bilinen yürüyen tanınmış araba markaları yok ama dünyanın en süper savaş teknolojisi var .
 • DallıDallı3 ay önce
  Hasanve volkan efendiler verilen haberi anlamadınız her halde., yoksa bu gelişme ile ilgili fizik bilginiz mi yok?Şu anda kendi uydumuzla BAYRAKTARLAR UÇURULUYOR.TERÖRİSTLER TAKİP EDİLİYOR.GEREKEN YAPILIYOR.HA 1960 LARDA YAPILAN YERLİ OTOMOBİL ESKİŞEHİRDE TÜLOMSAŞ ÖNÜNDE.HERKES GÖRÜYOR.
 • hasanhasan3 ay önce
   siz önce yaptığınız yerli otoyu gösterin millete
 • volkanvolkan3 ay önce
  Bu habere çok güldüm:))) yaw bizler yerde yürüyen yerli otomobili yapamıyoruz havada uçan roketimi yapacağız.....Bu kadarda yalan olmaz be birader..
 • serhatserhat3 ay önce
  Helal olsun. Bu vizyon için Hükümetimize ve Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan'a gönülden teşekkürler. Ülkemiz böyle gelişmeleri hak etmektedir. Şükür 15 Temmuzhainliğinden sıyrıldık ajanları defettik. Artık ilerlemek zamanıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019