• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ukrayna'dan flaş Türkiye açıklaması: Tamamlanma aşamasında

Ukrayna ve Türkiye'nin savunma sanayi komplekslerinin birbirlerini tamamlayıcı özellikte olduklarını dile getiren Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, gemi yapımı, insansız sistemler ve motor üretimi başta olmak üzere çeşitli büyük çaplı ortak projelerin tamamlanma aşamasında olduğunu ifade etti.

Yeniakit Publisher
2020-11-29 11:27:00 -
Ukrayna'dan flaş Türkiye açıklaması: Tamamlanma aşamasında

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, iki günlük çalışma ziyareti kapsamında bugün Türkiye’ye geliyor. Ziyaret öncesi DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şmigal, Türkiye ile Ukrayna arasındaki temasların koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde azalmadığını hatta önemli ölçüde arttığını belirterek, "Cumhurbaşkanlarımız arasında çok verimli ve dostane bir iş birliği oluştu. Ayrıca bir ay önce Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Başbakan Yardımcısı, sanayi alanında daha aktif iş birliğinin zeminini hazırladı" dedi.

"Ticaret hacmimiz salgına rağmen artıyor"

Ukrayna ile Türkiye’nin yüksek teknolojiye dayalı alanlarda ortak çalışma yürütmek için muazzam bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Şmigal, "Ukrayna, ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyor. Koronavirüs kısıtlamalarına rağmen ticaret hacmimiz de artmaya devam ediyor" diye konuştu.

"Türkiye güvenilir partnerimiz ve dostumuz"

Ukrayna Başbakanı, jeopolitik meselelerde Türkiye’yi önemli bir partner olarak gördüklerinin altını çizerek, "Türkiye Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü, ayrıca Kırım'ın işgalden arındırılmasına yönelik girişimlerimizi destekliyor. Gündemimizdeki tüm konularla ilgili karşılıklı anlayışa sahibiz. Tereddütsüz, Türkiye Cumhuriyeti'ni ortağımız ve dostumuz olarak nitelendirebiliriz" ifadelerini kullandı.

"Türk şirketleri için Ukrayna'da büyük potansiyel var"

Ukrayna’nın çok daha fazla yabancı yatırıma ihtiyaç duyduğunu belirten Şmigal, şunları kaydetti:

"2020’nin ilk 2 çeyreğinde küresel konjonktürün etkisiyle ülkemizden yatırım çıkışı oldu. Önümüzdeki sene kamu şirketlerine yönelik büyük özelleştirmeler planlanıyor. Enerji, kimya endüstrisi ve makine imalat sektörlerini kapsayacak. Türk şirketleri için altyapı projeleri, deniz limanları ve telekomünikasyon alanlarında da çok büyük potansiyel görüyoruz. Hükümetimiz, yabancı şirketlerin Ukrayna’da karlı yatırım yapabilmeleri ve bürokrasi ve mülk haklarıyla ilgili endişeleri ortadan kaldırmak için elverişli şartlar oluşturdu. Heyetimiz ziyaret sırasında Türk iş dünyasıyla bir araya gelecek. Ukrayna’daki yeni yatırım imkanlarını detaylı olarak anlatacağız."

"Serbest ticaret er ya da geç olacak"

Ukrayna ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatan Şmigal, "Denge oluşturmak ve iş dünyasının temsilcilerinin uyarılarını dikkate almak çok önemli. Ukraynalı üreticilerin en büyük çekincesi, Türkiye'nin ithalatı kısıtlamak için ek koruyucu tedbirler uygulaması. İkili ticarette canlanma bekliyoruz. Elbette, anlaşma imzalandıktan hemen sonra tam anlamıyla yürürlüğe girmeyecek. Yasal prosedürlerin tamamlanması için biraz zaman gerekecek. Ama er ya da geç kesinlikle bu noktaya geleceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Yabancılara arazi satışı için referandum

Ukrayna’da kısa süre önce Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin girişimiyle kabul edilen tarım arazileri yasasının, ülkenin bağımsızlık tarihindeki en büyük başarılardan biri olduğunu vurgulayan Ukrayna Başbakanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalnızca Ukraynalı şahıslar ve tüzel kişiler tarım arazisi alıp satabilecek. Vatandaşlar 1 Temmuz 2021, tüzel kişiler 1 Ocak 2024'ten itibaren bu hakka sahip olacak. Yabancılara arazi satın alma hakkı verilip verilmemesine ilişkin referandum düzenlenecek. Bu referandumun ne zaman yapılacağıyla ilgili bir şey söylemek ise parlamentoda referandumlara ilişkin yasanın kabul edilmesinin ardından mümkün olacak."

"Savunma sanayisinde iş birliği yeni seviyeye çıktı"

Ukrayna Başbakanı Şmigal, iki ülke arasında savunma sanayisinde iş birliğinin son yıllarda yeni bir seviyeye çıktığını belirterek, bu alanın stratejik iş birliğinin temel unsurlarından biri olduğunu ifade etti. Ukrayna ve Türkiye’nin savunma sanayi komplekslerinin birbirlerini tamamlayıcı özellikte olduklarına dikkati çeken Şmigal, gemi yapımı, insansız sistemler ve motor üretimi başta olmak üzere çeşitli büyük çaplı ortak projelerin tamamlanma aşamasında olduğunu aktardı.

"Türk halkının misafirperverliği etkileyici"

Türkiye’ye ilk kez 2003’te gittiğini söyleyen Şmigal, "Bundan sonra da birçok kez büyük bir zevkle Türkiye’yi ziyaret ettim. Güney sahilleri, mükemmel doğası, Türk halkının samimi misafirperverliği, gelişmiş turizm altyapısı ve turistler için yüksek kalite standartları ile etkileyici. Zengin tarihi ve kültürel mirası ile olumlu anlamda şoke eden İstanbul’u da anmamak olmaz. Farklı kültürlerin organik olarak birleştiği ve asırlık geleneklerin bir arada var olduğu kontrastlar kenti" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bizim sol aydın batıcılaikler ukraynaın türkiyeylen rusyanın türkiyeylen iyi geçindiğini görüpte sevinen solcu kominist varmı

GÖREN VARMI
 • Yanıtla

deniz

TİCARETİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ BİZLE YANYANA OLAN ETE KONACAK BİE AYKIRI DAVRANAN B..A NE DİYORUZ TÜRKLE GEZEN ETE KONAR HAİNLERLE GEZEN ...A KONAR BU SÖZÜMÜ UNUTMAYIN TÜM DÜNYA HALKINA SESLENMEK İSTİYORUM TÜRKE YANAŞ ETE KONARSIN KARNIN DOYAR
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23