UH-1 tipi helikopterle 6’ncı kaza

İstanbul Çekmeköy'de UH-1 tipi bir askeri helikopter düştü ve kazada 4 asker şehit oldu. Bu kaza, gelecek yıl TSK envanterinden çıkarılması planlanan UH-1 helikopterlerin Türkiye’deki 6. kazası oldu. İşte UH-1 tipi helikopterlerin özellikleri ve kazalar...

12 Şubat 2019 Salı 06:31
UH-1 tipi helikopterle 6’ncı kaza

İstanbul Çekmeköy’de 4 askerin şehit olduğu kazada düşen helikopterin UH-1 olduğunun açıklanması, gözleri helikopterin karıştığı diğer kazalara çevirdi. Helikopterin seneye TSK envanterinden çıkarılması planlanıyor. Birçok ülke tarafından kullanılmaya devam eden ve Vietnam savaşının simgelerinden olan UH-1’ler arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı.

İlk uçuşunu 22 Ekim 1956’da yapan UH-1’ler 1959 yılında ABD ordusunun hizmetine girdi. Son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1’lerin o yıl üretim hattı kapandı. ABD, Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1’leri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı.

Türkiye’de daha önce de UH-1 tipi askeri helikopter kazaları yaşandı.

O kazalar şöyle:

8 Kasım 2002 - Bandırma 6’ncı Ana Jet Üssü’ne bağlı UH-1 tipi bir helikopter eğitim alanına inişe geçtiği sırada düştü.Kaza sonucunda ikisi ağır 6 askeri personel şehit oldu.

16 Mart 2006 - Erzincan’a gitmekte olan UH-1 tipi askeri helikopter Erzincan’a 55 km uzaklıkta, yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada 5 asker şehit olurken, 1 asker de yaralı kurtuldu.

10 Nisan 2006 - Kocaeli’nin Uzunçiftlik beldesi yakınlarında UH-1 tipi askeri personel taşıma helikopteri düştü. 3 askeri personel şehit oldu.


10 Ocak 2011 - Kara Havacılık Okul Komutanlığı’na ait eğitim uçuşu yapan UH-1 tipi askeri helikopterin Sincan ilçesine bağlı Temelli ile Polatlı ilçesine bağlı Dodurga Köyü Kapalıtepe mevkii arasındaki bölgede düşmesi sonucu 5 subay şehit oldu.

26 Kasım 2018 - İstanbul’da 26 Kasım 2018 tarihinde 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait olan UH-1 tipi askeri helikopterin Sancaktepe ilçesi Sarıgazi Mahallesi’nde düşmesi sonucu 5 asker şehit oldu.

Helikopterin teknik özellikleri şöyle:

Yüksüz ağırlık: 2 bin 363 kilogram

En yüksek kalkış ağırlığı: 4 bin 309 kilogram

Uzunluk

Gövde: 12,77 m

Tamamı (rotorla): 11.62 m

Yükseklik: 4,42 m

Rotor çapı: 14,63 m

Mürettebat: 1-2

Taşıma Kapasitesi: 9-10 asker veya altı sedye

En Yüksek Hız: 204 km/sa.

Hizmet Tavanı: 3 bin 840 m

Uçuş Yüksekliği: 4 bin 280 m

Menzil: Yaklaşık 510 km

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 07:12

YORUM YAZ

 • turkturk10 gün önce
  NEYDI BAS OYNARSA KUYRUKTA OYNAR BU ISLER BOYLE.
 • ibrahim karakoçibrahim karakoç10 gün önce
  Çok yazık ölenler boşu boşuna öldüler.Bu pilotlar kolay yetişmiyor.Ülkemizin kıteğitilmiş insan kaynaklarızenginlikleri yok yere heba ediliyor.Artık ömrünü tamamlamış üretici ülke tarafından dahi kullanılmayan üstelik 15 sene önce uçuş dan kaldırılan helikopterleri biz uçurmaya çalışıyoruz.Ömrünü tamamlamış yorgun malzemeler ile onarılan bu tip helikopterler patır patır düşüyorlar .Bu düşmeler bir uyarı bizi ikaz ediyor bir sorun olduğunu gösteriyor. neden hala uçurmaya devam ediyorsunuz bunları ? Hala uçmasına göz yumanlar büyük günah ve suç işliyorlar.
 • ZahraZahra10 gün önce
  Savunm bakaninin gercek kimligini hepimiz biliyoruz zaten. Biraz serefi olsa istifa eder.
 • ihsanihsan10 gün önce
  nerde yerli helikopterimiz acele edin
 • Yunus16Yunus1610 gün önce
  UH HELİKOPTERLERİN DEVRİ ÇOKTAAAN BİTTİ . KENDİ GELİŞMİŞ NAKLİYE HELİKOPTERİMİZ OLMASI ŞART, ÇOK GEÇ KALINDI. DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ NAKLİYE HELİKOPTERİ MAALESEF ABD NİN SKORSKY. HELİKOPTER HERYERDE LAZIM TSK,EMNİYET,AMBULANS,İTFAYİ,
 • vatanvatan10 gün önce
  abd nin 15 yıldır kaldırdığı helikoptere bineceğine yayan git dahaiyi -Allah taksiratlarını affetsin kardeşlerimizin geede kalanlara sabrı cemil versin
 • turkturk10 gün önce
  ABD NIN HURDLARINI ALIN YAZIK ASKERLERIMIZE OLAN OLSUN.FETONUN ASKERLERI BUNALRI ABD NIN COPLUGUNDEN ALMIS HEPSINI IKI KAZADANSONRA CIAKRILMASI GEREKIYORDU AMA NEDEREDE AKILLI KOMUTAN KOMUTANLARIN HEPSI FETOCU

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Şubat 2019