• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'nin hamlesinin ardından ABD kuklası Hafter'den dikkat çeken adım!

Libya'nın doğusundaki militanların ABD güdümündeki lideri Halife Hafter'in sözde Dışişleri Bakanı Abdülhadi el-Huveyc, terör devleti İsrail'le diplomatik ilişkiler kurmak istediklerini ilan etti. Bu hamlenin, Türkiye'nin meşru yönetim olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı Akdeniz'deki deniz yetki alanı anlaşmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Yeniakit Publisher
2019-12-03 01:22:00 -
Türkiye'nin hamlesinin ardından ABD kuklası Hafter'den dikkat çeken adım!

Libya'nın doğusunda meşru hükümete darbe yapmak için Afrika'daki ülkelerden topladığı militanlarla silahlı işgal girişiminde bulunan ABD kuklası Halife Hafter'in atadığı sözde Dışişleri Bakanı Abdülhadi el-Huveyc, terör deleti İsrail'le diplomatik ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

Fransa ziyareti sırasında İsrail'in Maariv gazetesine verdiği mülakatta, Tel Aviv ile ilişkiler ve Filistin meselesine yönelik açıklamalarda bulundu.

İsrail ile doğal diplomatik ilişkiler kurmayı "temenni ettiklerini" ve normalleşmenin Filistin meselesinin çözümüne bağlı olduğunu belirten Huveyc, "Biz bölgesel barışı destekliyoruz ve teröre karşıyız. Aynı zamanda Libya'da da teröre karşı mücadele veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Huveyc Libya'nın Filistin halkının haklarını desteklediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Biz Arap Birliği üyesi bir ülkeyiz. Dolayısıyla Arap Birliği ile BM'nin kararlarına bağlıyız. Filistin halkının olduğu gibi tüm halkların da haklarına destek veriyoruz."

Libya'nın doğusundaki ABD kuklası Hafter, uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) elindeki başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da askeri operasyon başlatmıştı.

BM'ye göre, operasyon sırasında binden fazla kişi hayatını kaybederken yüz binlerce insan da yerinden olmuştu. UMH'nin açıkladığı rakamlara göre, Hafter'e bağlı savaş uçaklarınca düzenlenen saldırılarda son 72 saatte 14 çocuk hayatını kaybetti.

Hafter'in öne çıkan destekçileri arasında, Suudi Arabistan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Rusya gibi ülkeler yer alıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Zaza

Libya halkı israili sevmez.hafter kendi ipini çekiyor.sonu yakin
 • Yanıtla

ihsan

ıstrail kahpesi oynuyor oyunları alçak zalim. katil.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23