• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye Libya'da Yunanistan ile çatışır mı?

Uzmanlar, Yunanistan'ın Libya'da kırılgan bir ateşkesi gözlemlemek için asker gönderme önerisinin Ankara ve Atina arasında dolaylı bir çatışmaya yol açabileceğini söylüyor. Ancak Atina'nın bölgede askeri operasyon yürütecek kapasitesinin olmadığı da belirtiliyor.

Yeniakit Publisher
2020-01-18 19:01:00 - 2020-01-18 19:04:06
Türkiye Libya'da Yunanistan ile çatışır mı?

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunan hükümetinin Libya'daki meşru Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile darbeci Hafter'e bağlı güçler arasında yapılacak bir ateşkesi izlemek için, savaşın parçaladığı Kuzey Afrika ülkesine asker konuşlandırma önerisini dile getirdi

Türkiye'nin meşru yönetim UMH'ye verdiği desteği hatırlatan uzmanlar, Türkiye'nin Libya'ya asker göndererek Hafter'i saldırılara karşı uyardığını belirtti.

Eski Yunan diplomat ve büyükelçi Leonidas Chrysanthopoulos, Libya'daki durumu görüşmek üzere Berlin'de yapılacak bir zirve öncesi, gelişmenin daha geniş jeopolitik etkileri olabileceğini ileri sürdü.

Türkiye ile UMH arasında yeni imzalanan ekonomik anlaşmaların Atina'nın kendi ekonomik bölgesini etkilediğini kaydeden Chrysanthopoulos, Yunanistan'ın Girit sahilinde daha fazla ileriye gitmeye devam etmesi halinde Yunanistan'ın Türkiye ile "dolaylı" bir çatışmaya girebileceğini söyledi.

Chrysanthopoulos Rusian Today'e (RT) verdiği demeçte, Yunanistan'ın Libya'da olası varlığının, bölgedeki tansiyonu daha da artıracağını söyledi.

Yunanistan'ın operasyon için yeterli askeri kapasitesi yok

Rus Orta Doğu Uzmanı Aleskey Khlebnikov, Yunanistan'ın Libya hakkında sert bir açıklama yaparak Türkiye ile aralarındaki soğukkanlılığı kışkırtmaya çalışmadığını söyledi.

Khlebnikov'a göre Yunanistan, diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla dikkat çekmeye, Almanya ve Fransa gibi büyük AB oyuncularının arasında olmak istiyor. Bu nedenle Atina birliklerini Libya'ya göndermeyecek çünkü AB üyesi ve blok herhangi bir gerilim istemiyor.

Rus uzman sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Atina'nın birliklerini göndermemesinin diğer bir nedeni ise, Yunanistan'ın böyle bir operasyonu yürütmek için yeterli askeri kapasiteye sahip olmamasıdır. O sağlansa bile, Yunanistan desteklediği Hafter, Başbakan Sarrac'a göre kesin bir avantaj sağlamış olmayacak."

Süper güçleri savaşa çeker

Gazeteci Abdül Bari Atwan ise, Libya'daki Yunan birliklerinin Ankara ile Atina arasında olası bir çatışmanın “ilk adım” olabileceğini düşünüyor. Kuzey Afrika'daki çatışmanın potansiyel olarak NATO'da bölünmelere neden olacağını söyleyen Atwan, aynı zamanda süper güçlerin savaşa dahil olabileceğini söyledi.

Star

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İshak Bakır

Libya Hıristiyan ağırlık bir ülke olsaydı mümkün olabilirdi. Ama Libya müslüman ağırlıklı olduğundan Yunanlılar için çıkar sağlamak zor. Zaten yunanistan borç patağın eşliğinde. Yunanistan'ı küçük ölçekli bir savaş girişimi, telafisi olmayan bataklıktan çıkmamasına neden olur. Yunanistan çok kırılgan bir dönemden geçtiğide açık bir gerçek.
 • Yanıtla

dumanlı

Libyada Yunanistanla çatışmayı nereden çıkardınız. Onların ağabeyleri amcaları dayıları var.Yunanı bize dövdürmezler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı