• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türk bilim insanları keşfetti! Zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale getiriyor

Türk bilim insanları, Arktik'ten getirilen örnekler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, tarımsal üretimde istenmeyen bitkileri yok etmek için yaygın olarak kullanılan bazı kimyasal maddeleri zararsız hale getiren bir bakteri türü keşfetti.

2020-02-08 17:36:00 - 2020-02-08 17:38:38
Türk bilim insanları keşfetti! Zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale getiriyor

Araştırmalar yapmak için rotalarını Antartika'dan Arktik Okyanusu'na çeviren Türk bilim insanları, Uyg-Ar Merkezi öncülüğünde bir ekiple Türkiye İş Bankası sponsorluğunda Temmuz 2019'da gerçekleştirilen ilk Türk Arktik Bilimsel Seferi kapsamında toplanan örnekler üzerinde yürüttükleri araştırmalar sonucu yeni bir bakteri türü buldu.

Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Sevgi Maraklı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Kaya, Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Murat Aksoy ile TÜBİTAK Post Doktora Araştırmacısı Dr. Mohamed Edbeib'in yürüttükleri proje kapsamında keşfedilen yeni bakterinin tarımda kullanılan bazı kimyasal maddeleri zararsız hale getiren bir tür olduğu tespit edildi.

Tarımsal ve çevresel biyoteknoloji açısından kullanılabilirliğinin ortaya çıkması hedefleniyor

Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Sevgi Maraklı, yaptıkları çalışmalarla bu bakterilerin tarımsal biyoteknoloji ve çevresel biyoteknoloji açısından kullanılabilirliğini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Maraklı, yaptığı açıklamada çalışmanın amacından bahsettiği açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Çalışmamızın amacı, ilk Türk Arktik Bilimsel Seferi'nde toplanan örneklerde, tarımda yaygın kullanılan ve toprak kirlenmesine neden olan zehirli kimyasal bir maddenin, doğada birikimini önleyen veya daha az zararlı hale getiren bakterilerin tanımlanması, bakterilerin bu zorlu çevre şartlarında canlılığını sürdürmesini sağlayan hangi genlere sahip olduklarının moleküler tekniklerle belirlenmesi ve bu bakterilerin ülkemiz bitkileri için zararlı olup olmadığının araştırılmasıdır."

Çalışmalar devam edecek

Maraklı, hem Antarktika hem de Arktik seferlerinde toplanan örnekleri muhafaza ettiklerini ve bu örneklerde tanımlanması gereken birçok bakteri olduğu bilgisini vererek, bu alanda çalışmalarının devam ettiğini, bir sonraki hedeflerinin ise kuzey ve güney kutup bölgelerinden elde edilen bakteriler arasındaki benzerlik ve farklılıkları daha detaylı belirlemek olduğunu dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

BİLHASSA KEDİLER İÇİN YAPILAN KİMYEVİ PİRE İLACI ÖLDÜRÜCÜ OLUYOR. DERİ ALTINDA TOPLANIYOR ZAMANLA VE SONUÇ KURTULUŞU OLMAYAN YOL ÖLÜM OLUYOR. BUNUN PANZEHİRİ YOK. EĞER BU İLAÇ O İŞLEVİ GÖRÜRSE SATIŞI ÇOK OLUR. LÜTFEN İLETİN BU YORUMU ONLARA
 • Yanıtla

samil er

hemen patentini alin bunun.... cok para edecek, avrupada temiz su kuyulari kalmadi hersene 4-5 tanesi kapatiliyor, tarim ilac artigi bulundugu icin. 1950-60 larda bolcana kullanilan tarim zehirlerini daha yeni yeralti sularina ulasti...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı