Seçim 2019 Sayfası

Tunuslu eski bakandan flaş açıklama! 'Türkiye konu olduğunda kıyamet kopuyor'

Tunus Nahda Hareketi Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mekki, Türkiye'nin Tunus'a güvenlik ve savunma alanlarında kullanılmak üzere sağladığı 200 milyon dolarlık tutarındaki kredi görüşmeleri sırasında, parlamentoda ideolojik tavır sergileyen milletvekillerini sert bir dille eleştirdi.

10 Ocak 2019 Perşembe 14:33
Tunuslu eski bakandan flaş açıklama! 'Türkiye konu olduğunda kıyamet kopuyor'

Tunus meclisinde, dün Türkiye tarafından güvenlik ve savunma alanlarında kullanılmak üzere verilen 200 milyon dolar değerindeki kredi anlaşmasının görüşmeleri gerçekleştirildi. Kredi anlaşması, Tunus parlamentosunda düzenlenen oturumda 120 vekilden 109'unun "evet" oyunu aldı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, görüşmeler sırasında söz alan Nahda Hareketi Milletvekili Abdullatif Mekki, bazı vekillerin, Türkiye'den gelen anlaşmaya karşı ideolojik tavrını eleştirdi.

"Ne zaman gelse kıyamet kopuyor"

Mekki, "Ne zaman Türkiye veya Katar'dan bir kredi anlaşması bu meclise gelse kıyamet kopuyor. Türkiye veya Katar finansmanı konuşulduğunda, ideolojik nedenlerle kulaklarımızı kirleten bir senfoni dinliyoruz. Biz hiçbir ülkeyi savunmuyoruz. Ülkemizin çıkarlarını savunuyoruz." diye konuştu.

Tunus'un bu krediyi Türkiye'den ihtiyaç duyduğu zırhlı araç ve diğer savunma sanayi ürünlerinin ülkesinde üretimini de öngören şekilde kullanabileceğine işaret eden Mekki, Hollanda'dan benzer savunma sanayi alımlarının meclisteki görüşmeleri sırasında bu tür ideolojik tavrın sergilenmediğini söyledi.

"Hiçbirinin zırhlı aracı yok"

Mekki, Tunus'un Cendube vilayetinde ekim ayında gerçekleşen ve güvenlik güçlerinin hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatarak, "Cendube vilayetinde gerçekleşen saldırı sırasında askerlerimiz zırhlı araçlarla hareket ediyor olsalardı, bu elim hadise böyle sonuçlanmayacaktı. Aynı şekilde, bugün sınır bölgelerimizde sayısını bilmediğim onlarca karakol var ki hiçbirinin zırhlı aracı yok." diye konuştu.

Ülkesindeki siyasi üslubu eleştiren Mekki, şöyle devam etti:

"Tunus'un yeniden inşasında en büyük engel eski rejimden miras kalan siyasi söylemdir. Bu tavır, ilerlememize engel oluyor. Bazı ülkelere karşı çirkin bir tavır sergileniyor ve bu tümüyle ideolojik. Bazı ülkelerin ülkemizde yürüttüğü projelere karşı ses çıkarmayanlar, Türkiye konusu açıldığında eleştirinin dozunu kaçırıyor. Tamam, herkesin görüşünü paylaşma özgürlüğü var, biz de saygı duyuyoruz ancak bu, bazı vekiller tarafından stratejiye dönüşmüş durumda. Bu da ilişkilerimize zarar veriyor."

Kredi anlaşması, Tunus parlamentosunda dün düzenlenen oturumda görüşülmüş ve onaylanmıştı.

Anlaşmayla ilgili yasa tasarısının metnine göre, güvenlik ve savunma alanlarında kullanılmak üzere Türk Eximbank tarafından sağlanan kredinin 150 milyon doları Tunus Savunma Bakanlığına, 50 milyon doları ise İçişleri Bakanlığına tahsis edilecek.

Krediyle, Tunus'taki güvenlik ve askeri kurumlara Türkiye menşeli teçhizat ve ekipmanların sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. Tasarıya göre kredinin 7 yılda geri ödenmesi öngörülüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe 14:33

YORUM YAZ

 • canmehmetcanmehmet3 ay önce
  Eğer, bunlar bilinseydi : Arap hareketinin liderlerinden olan Refik Rızzık Selum’un Osmanlı Divan-ı Harbi huzurunda anlatmaktadır: -“Ben Fransız mekteplerinde okudum. Bugün Suriye, Irak ve Lübnan’da eşraf ve ağaların evlâtları Cizvit mekteplerinde okur. Öteki Arap diyarlarında ise İngilizce hâkimdir. Onlar ya İngiliz mekteplerinde, ya Amerikan kolejlerinde okurlar. Hepsinin gayesi, Türkler hakkında benim sahip olduğum bilgileri telkin etmektir: Hepsi için müşterek düşman Türklerdir. Bu itibarla Arapları malum, hatta gayri malum gayelere sevketmek emelinde olanların ele alacakları yegane mevzuu Türk düşmanlığıdır. Zannediyorum ki, bizim hatamızı bizden sonrakilerde ister istemez düşeceklerdir.”.... Çanakkale savaşlarında M.Kemal'in komuta ettiği üç alaydan ikisi Arap kardeşlerimizden meydana gelmiştir. Türk-Arap düşmanlığı yapanlar bilsinler ki, hem İslam'a, hem de ülkemize zarar vermektedirler.
 • MalatyaliMalatyali3 ay önce
  islam cograflari bu halde tovbe 107Bir de müslümanlara zarar vermek, kâfirlik etmek ve müslümanların arasına ayrılık sokmak ve daha önce Allah ve Resulü'ne karşı savaş açmış olanı beklemek için mescid yapanlar var. «İyilikten başka bir maksadımız yoktu.» diye yemin de edecekler. Fakat bunların kesinlikle yalancı olduklarına Allah şahittir
 • Fırat KalkanıFırat Kalkanı3 ay önce
  Üzülme Sn. Bakan, Bizde de öyle dışı Türk içi İnglliz ve İsrail kırması havlayan köpek çok.Biz seni anlıyoruz Sn. Bakan, son 100 Yıl içinde Müslüman milletlerin içerisinde peydahlanmış gayri meşru kripto it sürüsünün irinileşmelerinin sebebini.Mankurtlaşma ve Piçleşme temayülü tipitipler diyoruz biz buna.
 • abidinabidin3 ay önce
  araplara (şimdiki siyasiler) Türklerin bir şeyi batıyor ama ne olduğunu anlamış değilim. Siyonistlere, Amerikalılara uşaklık yaparken sıkıntıları yok ama.
 • Yusuf canYusuf can3 ay önce
  Bizde ile köpekler var,ABD den para gelince susar Karardan gelince bagirirkar,siz onları dinleneyimonlara fırsat vetmeyin
 • hasanhasan3 ay önce
  eski bakan baya safmış. tunus meclisi mason ve satılmış adam kaynıyor demekki. Bunu anlayamamış.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019