• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tüm dünyanın gözü onlardaydı! Açıklama geldi: ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyı biz yapmadık

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından ABD ile İran arasında yaşanan gerilim sürüyor. Dün Irak'ta bulunan ABD Büyükelçiliğine düzenlenen saldırı sonrası Irak'taki Haşdi Şabi gruplarından Asaib Ehl-i Hak Hareketi tarafından bir açıklama yapıldı.

2020-01-27 12:27:00 -
Tüm dünyanın gözü onlardaydı! Açıklama geldi: ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyı biz yapmadık

Irak'taki Haşdi Şabi gruplarından Asaib Ehl-i Hak Hareketi tarafından yapılan açıklamada, “Irak direniş grupları, dün gece Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliği'ni bombalamadı” denildi.

İran'lı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafıdan öldürülmesinden sonra Irak'ın başkenti Bağdat'a yönelik füze saldırıları sürüyor.

Dün gece, hükümet binaları ve başta ABD Büyükelçiliği ile yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge'ye düzenlenen füze saldırısından sonra Haşdi Şabi gruplarından "Asaib Ehl-i Hak Hareketi'nden bir açıklama geldi.

‘Asaib Ehl-i Hak' hareketi, bugün yaptığı açıklamada, Irak direniş gruplarının dün gece Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliği'ne düzenlenen füze saldırısını reddetti.

"Diplomatik misyonları hedeflemiyoruz"

Hareketin askeri sözcüsü Jawad al-Talibawi düzenlediği basın açıklamasında şunları söyledi:

"Bir kez daha Bağdat'taki kötülük büyükelçiliğine karşı son füze bombalamasının Irak direniş gruplarının işi olmadığını doğruladık; çünkü daha önce direniş gruplarının Irak'taki elçilikleri ve diplomatik misyonları hedeflemeyeceği sözünü verdik.”

Bombalamada kullanılan füzelerin, direniş gruplarının yıllardır kullandığı silahlar arasında olmadığını belirten Talibawi; ABD işgal güçlerinin bir an öne Irak topraklarından çıkmasını istedi.

Günün erken saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Irak'taki, İranlı misillerin, Irak'ın güvenliğini tehdit etmeye devam ettiğini belirterek, Bağdat hükümet yetkililerini ülkedeki Amerikan tesislerini korumaya çağırdı.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, dün gece Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'ye 5 adet Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendiği kaydedildi.
Saldırı sonucu herhangi bir zararın tespit edilmediği belirtilen açıklamada, saldırının kimin tarafından düzenlendiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

millet

Korkak.. hani mangalda kül bırakmıyordunuz ne oldu; valla billa ben yapmadım abi.  siz kafirin kedisini bile öldüremeyecek kadar korkaksınız .Ancak mazlum zavallı müslümanları katledersiniz . Allah sizinde işbirlikçiniz kafir abd ingiltere ve israilin de belasını versin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı