• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Trump'tan Biden açıklaması: Bu olamaz

ABD Başkanı Donald Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almış olamaz, buna inanmıyorum." ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-11-29 22:52:00 -
Trump'tan Biden açıklaması: Bu olamaz

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını Fox News kanalına verdi.

"Seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı"

3 Kasım'da yapılan 59. Başkanlık seçimlerinde Demokratlar'ın posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir şekilde hile yaptığını ileri süren Trump, "Bu konudaki fikrimi değiştiremezsiniz, 6 ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı." dedi.

"Gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız"

Trump, seçimlere ilişkin çeşitli mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden şikayet ederek, özellikle Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçları ile ilgili davaya atıfta bulundu. Trump, "Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkeme'nin bunu kabul etmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

"Ben buna inanmıyorum''

Ellerinde delil niteliğinde yüzlerce ifade olduğunu söyleyen Trump, bu delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü. Trump ayrıca, ülkedeki seçim usulsüzlüklerine bir noktada Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) dahil olması gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

3 Kasım seçim sonuçlarına Cumhuriyetçiler'in itiraz etmemesi halinde bundan sonra Beyaz Saray'a Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesinin çok zor olacağını söyleyen Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum." diye konuştu.

"Gördüğümüz en berbat seçim"

Trump, bazı yabancı liderlerin kendisini arayıp seçim sonuçlarına ilişkin desteklerini ifade ettiğini belirtti. Trump, bu liderlerin ABD'deki 3 Kasım seçimlerinin gördükleri en berbat seçim olduğunu söylediklerini de öne sürdü.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan Başkanlık seçim sürecine ilişkin tartışmalar sürerken, hafta başında Genel Hizmetler İdaresi, Biden'a "Başkanlık geçiş yetkilerini" verdiğini açıklamıştı.

Mevcut seçim sonuçlarına göre Demokrat aday Biden 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken, Trump ise 232 delegede kalmış ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini ilan etmişti.

Son olarak Pennsylvania'daki temyiz mahkemesi, Trump'ın avukatlarının seçim sonuçlarının tescil edilmemesi yönündeki başvurusunu reddetmişti. Trump da davayı ABD Yüksek Mahkemesi'ne taşıyacağını bildirmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Haktan

Derin devlet bideni istedi Trump çünkü sen onlara terstin onlarda kukla olarak bideni seçti Biden Türkiye için zor bi imtihan olcak belki çok kötü günler geçireceğiz ama ALLAH bizimle ve Recep Tayyip Erdoğan’la Elbet bedelini ödetiriz herkese
 • Yanıtla

Abdulcabbar

Neden olmaz? 3 sente 100 dolar Para Basma hakkını verdiğiniz beynelmilel zındık cemaati, beş on milyon sahte oy basıp kendi postacılarıyla gönderemez mi? Bizde de bunu değişik şekilde yapıp çakma imamı başa getirdiler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23