Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan duyurdu! Türkiye ile ABD arasında 75 milyar dolarlık hamle

Türk- Amerikan iş adamları ile bir araya geldiklerini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında ortak çalışma grubu kuruyoruz" dedi.

20 Nisan 2019 Cumartesi 13:21
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan duyurdu! Türkiye ile ABD arasında 75 milyar dolarlık hamle

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD temaslarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Başkan Donald Trump'ın kıdemli danışmanı JaredKushner ile yaptıkları görüşmelerin çok verimli geçtiğini, Türkiye-ABD İş Konseyi ve Amerikan-Türk Konseyi tarafından düzenlenen 37. Ortak Yıllık Konferansı'nda da Türk- Amerikan iş adamları ile bir araya geldiklerini anlattı.

Türkiye ve ABD'nin müttefik ve dost ülkeler olduğuna işaret eden Pekcan, iki ülkenin aynı zamanda büyük potansiyele sahip önemli ticaret ortakları olduğunu dile getirdi.

Pekcan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20,7 milyar dolarolduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanile ABD BaşkanıDonald Trump arasındaki görüşmede kararlaştırılan ticaret hacminin 75 milyardolara yükseltilmesi hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarımızıhızlandıracağız. ABD Ticaret Bakanı Ross ile ticarete konu ürünlerinçeşitlendirilmesi, mevcut potansiyelin daha iyi kullanılması hususlarında ortakçalışma yapılması gerektiği konusunda mutabık kaldık. İki ülke arasındaki ticarethacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ileBakanlığımız arasında ortak teknik çalışma grubu kuruyoruz." diye konuştu.

hracatımızı artırıcı faaliyetler üzerinde çalışıyoruz"

ABD ile Türkiye arasında havacılık ve savunma, otomotiv, çelik,mücevher, giyim, halı, makine ve parçaları, zeytinyağı, seramik, mermer, çimentogibi sektörlerin ticaret için önemli bir potansiyel oluşturduğuna dikkati çekenPekcan, "ABD ile ticaretimizi artırmak için ortak ticaret potansiyeli raporu ve yüksek teknolojili ürünler başta olmak üzere ihracatımızı artırıcı faaliyetler üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Amerikan şirketlerini davet ettik"

Ticaret Bakanlığı olarak Ar-Ge yoğunluklu, yüksek teknoloji ve katmadeğeri yüksek faaliyetlerde uzmanlaşmış ihtisas serbest bölgeleri oluşturmayı hedeflediklerini belirten Pekcan, Amerikan şirketlerini de bu bölgelerde yatırıma davet ettiklerini kaydetti. Pekcan, "Yaptığımız görüşmelerde Bakanlık olarakkuracağımız ihtisas serbest bölgeleriyle ilgilenen ABD'li yatırımcılar da oldu. Söz konusu yerler, Türk-Amerikan iş birliği bölgeleri olabilir. Amerikan yüksek teknoloji şirketleri ya kendileri ya da Türk şirketleriyle beraber buralardayatırım yapabilirler. Serbest bölgelerimize yatırım yapacaklara destek sağlamayahazırız." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pekcan, ticareti kolaylaştırmaya ve iş ortamını iyileştirmeye devam ederken, ABD'li şirketlerin güçlü olduğu dijital ekonomi gibi yeni alanlarada odaklanacaklarını vurguladı. Görüşmelerde ABD ile dijital ekonomi alanında ortak çalışmalar yapılması konusunda da mutabakata vardıklarını belirten Pekcan, mayıs ayı içerisinde dijital ekonomi konusunda ABD'den bir heyet gelmesinin beklendiğini bildirdi.

"Dengeli ticaret için tüm ürün ve sektörlere odaklanacağız"

Pekcan, temaslarında iki ülke arasında ticaret gündeminde uzun sürediryer alan ABD tarafından demir-çelik ürünlerine uygulanan ilave gümrük vergilerinin kaldırılması, Türkiye'nin ABD'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemindeki yerini koruması, otomotiv sektörü için inceleme süreci başlatılmış önlemlerden Türkiye'nin muaf tutulması yönündeki taleplerini ilettikleriniaktardı.

İki Bakanlık başkanlığında Türk-Amerikan İş Konseyi gibi diyalog kanallarını daha etkin hale getirmeyi kararlaştırdıklarını vurgulayan Pekcan, hedeflerinin ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması olduğunu dile getirdi. Pekcan, 75 milyar dolarlık hacim ve dengeli bir ticaret için yatırım ve sanayi ürünlerinde, turizmde çift taraflı artış yaratmak için her fırsatı kullanacaklarını, bu kapsamda bütün ürünlere ve sektörlere odaklanacaklarını söyledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 13:21

YORUM YAZ

 • andoando28 gün önce
  bu ne bu hayalmi gorüyor bu bakan adamlar bizim kuyumuzu kazıyor ihrac edecek neyimiz varki ithalatı fazlalaştırip tümmü esir olacağız allah aşkına
 • mustafamustafa1 ay önce
  Ya daha bunca yıldır 15 mly dolar zor olmuş ,50 sene geçse 75 mly dolar olmaz insnın...
 • MahmutMahmut1 ay önce
  GERÇEKTEN PES DOĞRUSU: Yaklaşık bir kaç yıldır medya ve Tv'lerde kendilerine hakaretin yapılmadığı bir gün bulunmayanve Teröriste yardım ve yataklıkla suçlanan bir devletle en yüksek oranda ekonomik antlaşmalar yapılıyor. Buradan iki sonuç çıkarabilir:1-ABD'nin yaptıkları doğru görüldüğünden daha alasını yapmaları için destekleniyor-2-"yaptıkları,yeterki ülke içindeki dalgamızı bozmasın.Çünkü,dışarıdaki olumsuzluklar içeriye yansıyıncaya kadar biz malı alıp götüreceğimiz için hiç önemli değil.Hem bizden sonraki Bekasızlara da bir zorluk bırakmış oluruz."anlayışıdır.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  İhracatın arttırılması için ilk önce üretimin artırılması gerek. Bunun içinde, fabrika yatırımlarının teşvik edilmesi gerekir. Ama biz eldeki kıt kaynakları,devlet bankaları aracılığı ile 0,98% aylık faizle ,zararına konut kredisi vererek müteahhitlere aktarıyoruz. YAZIK
 • MuratMurat1 ay önce
  Bu haber bana biraz uçuk göründü. Amerika havuç sallıyor gibi. Yada S-400 almayın, çok ticaret yapalım gibi gerçekleşmesi hayali bir umut pompalanıyor. Kanan, aptal oğlu aptaldır, ahmağın kralıdır.Amarika bizimle ticaret yapma peşinde değil. Bizi bombalayıp toz toprak altında bırakma, İsrail'e yer açma derdinde.
 • abdrhmnabdrhmn1 ay önce
  ruhsar pekcan kökeni yahudi olup akp milletvekilidir. tahminlerimde yanılmam.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019