• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Terekeme Karapapak Türklerinden İstikrar Vurgusu

Derneklerinin 4. Yılı vesilesi ile biraraya Terekeme Karapapak Türkleri bir gece düzenledi. Gecede basına bir mülakat veren Terekeme Karapapak Türkleri Dernek Sözcüsü; Mustafa Yıldız; Terekeme Karapapakların bulunduğu coğrafyalarda her zaman istikrar ve huzurun sigortası olduğuna vurgu yaptı.

Yeniakit Publisher
2015-11-02 19:49:00 - 2015-11-02 19:55:52
Terekeme Karapapak Türklerinden İstikrar Vurgusu

Derneklerinin 4. Yılı vesilesi ile bir araya Terekeme Karapapak Türkleri bir gece düzenledi. Gecede basına bir mülakat veren Terekeme Karapapak Türkleri Dernek Sözcüsü; Mustafa Yıldız; Terekeme Karapapakların bulunduğu coğrafyalarda her zaman istikrar ve huzurun sigortası olduğuna vurgu yaptı. Yıldız: Terekeme Karapapak Toplumunun Anadolu başta olmak üzere coğrafyamızın her bir köşesinde kültürler arasında köprrü vazifesi gördüğüne değindi. Yıldız, Türkiye’mizin gönül coğrafyamız için son derece önemli olduğunu, bu nedenle tüm coğrafyamızın Türkiye’nin ilerlemesi ve güçlenmesi için dua ettiğini belirtti. Bu vesile ile ülkemizde son dönemde gerçekleşen devasa yatırımların ve özellikle enerji işbirliklerinin son derece önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye, Gürcistan, İran, Azerbaycan ve Kazakistan başta olmak üzere bu coğrafyada ikili gelişmelerde Terekeme Karapapak’ların etkin rol oynadığını Türkiye’nin hamlelerinin devamından yana olduklarına değindi.

Ülkemizin son aylarda yürüttüğü terörle mücadele operasyonlarına tam destek veren Yıldız, tüm Terekeme Karapapak’ların Mehmetciğin, ordumuzun, hükümetimizin yanında yer aldığını ifade etti. Geceye Terekemelerin Tanınmış Aşıklarından Mürsel Sinan, Müzikolog Metin Güngör ve Öz Kars Orkestrası ve Karapapak halk dansları topluluğu Terekeme Karapapak Kültüründen önemli kesitlerle sanatlarını icra ettiler. Gecede Başkan Engin Aybirdi, Doğu Türkistan Başbakanı İsmail Cengiz’e, Kırım Türkleri Genel Sekreteri Ergün Sevimsoy’a, Sanatcılara, Dünya Yörük Türmen Birliği başkan vekili Nafi Çağlar’a, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e Plaket takdiminde bulundu. 

Doğu Türkistan Başbakanı Sn.İsmail Cengiz, Başkan Engin Aybirdi’ye İlelebet Terekeme Karapapak ve Uygur Türklerinin kardeşliğinin sembolü olarak nesilden nesile aktarılmak üzere kamçısını ve Kazak Uygur Türklerinin kalpağını emanet etti. Sn.Yakup Can ise Doğu Türkistan halkı adına gök bayrağı hediye etti.  Geceye ayrıca Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Baki Karasu, Kazak Türkleri Dernek Başkanı Serkan Dinçtürk, Türkistanlılar Dernek Başkanı Ekber Yassa, Kırım Türkleri Genel Sekreteri Ergün Sevimsoy, Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Yaşar Geler, Dünya Yörük Türmen Birliği başkan vekili Nafi Çağlar, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Beşir Aksakal, Terekeme Köylerinin dernek başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programa Telekonferans yöntemiyle katılan başta; Borçalı Cemiyeti Sedri Zalimhan Memmedli, Azerbaycan Ümit Partisi Genel Sekreteri Rufad Muratli, Ağrı Terekeme Karapapakları başta olmak üzere Ülkemizden ve yurt dışından seçkin isimler Türkiye’mizin coğrafyamız için önemine değinerek, Terekeme Karapapak Türklerinin projelerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23