• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Tavuk yiyen erkekliğini kaybeder' denmişti... Tavukçular açıklama yaptı!

Marketlerde satılan tavukların insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu yönündeki haberlere tavukçuların tepkisi gecikmedi.

Yeniakit Publisher
2018-05-10 18:29:00 - 2018-05-10 18:30:27
'Tavuk yiyen erkekliğini kaybeder' denmişti... Tavukçular açıklama yaptı!

 yeniakit.com.tr 

Son zamanlarda gündeme gelen marketlerin şarküteri reyonunda satılan tavukların erkekliğe zarar verdiği yönündeki iddialar tavuk üreticilerini kızdırdı... Piliç firması sahiplerinin daha fazla kâr elde etmek için tavukları hormonlu besledikleri iddia edilirken, ayrıca tavuklara gereksiz yere antibiyotik verildiği iddia edilmişti.

''ANTİBİYOTİK KULLANMIYORUZ''

Yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Bupiliç Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Kula, bu iddiaların gerçekliği olmadığını söyleyerek ''Tavuk yetiştiriciliğinde sıkça gündeme gelen sürekli antibiyotik kullanımı doğru bir tanımlama değildir. Diğer bir yanlış bilgi de civcivlere yumurtadan çıkar çıkmaz antibiyotik ve hormon verildiğidir.'' dedi.

Kula, ''Türkiye’de tavukçuluk ile ilgili zaman zaman basın ve yayın organlarında yanlış bilgilendirmeler yapılmakta ve ülkemizin en güvenilir üretim aşamasına sahip sektörlerden biri olan piliç sektörü hakkında kamuoyunda yanlış algılara neden olunmaktadır. Tavuk yetiştiriciliğinde sıkça gündeme gelen sürekli antibiyotik kullanımı doğru bir tanımlama değildir. Diğer bir yanlış bilgi de civcivlere yumurtadan çıkar çıkmaz antibiyotik ve hormon verildiğidir. Değil civcivlere yumurtadan çıkar çıkmaz antibiyotik vermek, erişkin hayvanlara bile antibiyotik yalnızca sağlık problemi olduğu durumlarda yapılmaktadır. Bu işlem piliçlere yapılacak antibiyogram testleri sonucu kesinlik kazanmaktadır. Uygulanan antibiyotiklerin bakanlık tarafından belirlenen arınma süreleri bitmeden kesim işlemi kesinlikle yapılmamaktadır. Sektör olarak son derece hassas olduğumuz bu konu aynı zamanda Tarım İl ve İlçe müdürlükleri tarafından bizzat kesimhanelerde görevli resmi veteriner hekimler tarafından da denetlenmektedir. Bakanlık tarafından da periyodik olarak numune alınarak antibiyotik, hormon ve diğer kimyasal maddeler yönünden analiz edilmekte ve rapor edilmektedir.'' diye konuştu.

HORMON İDDİALARINA CEVAP

Tavuklarda hormon kullanılarak hayvanların hızla büyümesi sağlandığı iddialarını da cevaplayan Kula, ''Günümüz ticari etlik piliç üretiminde ne ülkemizde ne de başka bir ülkede hormon kullanıldığına dair bir kayıt bulunmamaktadır. Ticari faaliyet içinde hormon kullanımı gibi ekonomik ve pratik olmayan bir uygulama yapılması zaten mantıklı değildir. Ayrıca üretim açısından antibiyotik kullanımı maliyeti oldukça arttıran bir uygulamadır.'' şeklinde konuştu.

''Tavuklarda erken gelişme tamamen genetik seleksiyonlarla ulaşılan üstün bir performansın sonucudur. Bunun yanında tavukların gelişimi günlük protein, vitamin, mineral gibi temel besin maddeleri ihtiyaçlarının karşılanması ve iklimlendirme cihazları ile yaşadıkları ortamların hayvan refahına göre oluşturulması ile sağlanmaktadır. Günümüzde eti ve sütü için beslenen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarında verimlerinin artması genetik ıslah ve doğru besleme ile sağlanmaktadır.'' diyen Kula, şunları kaydetti:

'SENTETİK YUMURTA ÜRETİLEMEZ'

''Tavuk fizyolojisi ve cinsiyeti gereği yumurta üretir. Sofralık yumurta amaçlı üretilen yumurtanın döllü olmasına gerek yoktur. Civciv üretimi amacıyla yetiştirilen anaç kümeslerinde horoz bulundurulmakta ve doğal aşım yöntemleriyle döllü yumurta elde edilmektedir. Yumurta çiftliklerinde horoz olmaması ve dölsüz yumurta elde edilmesine sentetiktir denilemez, sentetik şeklinde bir üretim yoktur. Piyasadan alınan sofralık yumurtalar döllü olmadığı için kuluçkaya yatırılıp civciv elde edilemez.''  

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23