• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tarımda 25 yıllık yol haritası belirleniyor

Kırsal kalkınmayı merkeze alan 3. Tarım ve Orman Şûrası’nda gıda üretimi ile güvenliğini artıracak önlemler masaya yatırılıyor. Tarıma ilişkin 25 yıllık yol haritasının şekillendiği şûrada arazi toplulaştırma çalışmaları ve sözleşmeli üretimin önemi de vurgulanıyor.

Yeniakit Publisher
2019-11-19 10:53:00 - 2019-11-19 10:54:11
Tarımda 25 yıllık yol haritası belirleniyor

 Akit  Ekonomi 

15 yıl aranın ardından toplanan 3. Tarım ve Orman Şûrası’nda üretim planlaması; orman yönetimi, mera idaresi ile gıda güvenliğine dönük stratejiler ele alınıyor. Kırsal kalkınma odaklı şûrada dünyanın 7. büyük, Avrupa’nın ise en büyük tarımsal ekonomisi haline gelen Türkiye’yi üretim ve ihracatta öne çıkaracak adımlara da değiniliyor.

Önemli kararlar alınıyor

4 günlük etkinlikle tarım ve ormana ilişkin 25 yıllık yol haritasının belirlenmesi amaçlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından toplumun her kesiminin değerlendirmesi alınarak düzenlenen 3. Tarım ve Orman Şûrası’nda alınacak kritik kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması öngörülüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şûradan ortak akılla memleketin gücüne güç katacak bir yol haritası beklediğini belirtti. Pakdemirli, ayrıca her 5 yılda bir şûranın toplanması önerisini sundu. Sektörün uyarları ve tavsiyelerinin tarım ile ormancılığın yönünü tayin edeceğini dile getiren Pakdemirli, “Öyle görünüyor ki buradan çıkacak 5 senelik plan 25 yıla ışık tutacak” dedi.

Girişimci kadınlar desteklenmeli

Pakdemirli, gençlerin tarıma özendirilmesi, girişimci kadınların da daha çok desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Çünkü ben çok iyi biliyorum ki beyler o tarlalarınızda siz bir saat, hanımlarınız üç saat çalışıyor. Toprağımız bereketli, suyumuz kaliteli, işlenen tarım arazimiz ülke yüzölçümünün üçte biri. İşte bu hazine işlemeniz, üretmeniz için sizleri, siz gençlerimizi bekliyor. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkeyiz. Yani bizim zehir gibi bir gençliğimiz var. İşte bunun için gelin, tarımı plazalarda çalışmaktan daha cazip bir iş dalına dönüştürelim. Şırnak’ta sütü işleyerek değer katan ve bununla yöresine istihdam sağlayan Zahide kızımız size ilham olsun. Yozgatlı Hacı Ömer ağabeyiniz, imkânsızlıklardan imkân çıkarmak nedir, sizlere öğretsin.

Çiftçiye ıspanak eğitimi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin ıspanak konusunda eğitilmesi gerektiğini kaydederek, “Pazara neyin sevk edileceğini, neyin edilmeyeceğini, demete ne konulacağını biraz daha anlatmamız gerekiyor” diye konuştu. Pakdemirli, ıspanağın üretildiği ilçelerde eğitimlerin başladığını da aktardı. Balon balığı ihracatına da değinen Pakdemirli, “Konu henüz ham olmakla beraber 5 bin tonun üzerinde bir talep var. Sektör paydaşları toplama ve avlama konusunda işin gereğini yapacaktır” açıklamasını yaptı.

İşte konu başlıkları

3. Tarım ve Orman Şûrası kapsamında oluşturulan 21 çalışma grubu şu başlıklarda çalışma yürüterek hazırlıklarını yaptı:

-Tarımsal Yapı ve Dönüşüm

-Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı

-Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı

-Balıkçılık ve Su Ürünleri

-Tarımsal Girdiler ve Finansman

-Gıda Güvencesi

-Tarımsal Meteoroloji, Çevre ve Doğal Kaynakların Yönetimi       

-Tarımsal Sulama ve Su Yönetimi

-Mera Yönetimi

-Tarımsal Öğretim, Çiftçi Eğitimi, Yayım ve Ar-Ge

-Tarımda Üretici Örgütlenmesi

-Tarımsal Pazarlama ve Yeni Pazarlama Trendleri

-Kırsal Kalkınma ve Tarımda İstihdam

-Tarımsal Destekleme Politikaları

-Tarım ve Orman Hukuku

-Tarımsal Üretim Planlaması

-Tarımda Teknolojik Dönüşümler

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23