• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tanklar dizildi! 'Bu artık bir vekalet savaşı değil'

İsrail'le İran arasında tırmanan gerginlik düşmek bilmiyor. Gerilimi yorumlayan BBC'nin Ortadoğu editörü, Jeremy Bowen, "Vekalet savaşı olduğunu söylemeyin. Bu artık, İsrail ile İran arasında doğrudan bir meseledir." yorumunu yaptı.

2018-05-10 13:40:00 - 2018-05-10 13:44:42
Tanklar dizildi! 'Bu artık bir vekalet savaşı değil'

Ortadoğu'da korkulan oldu. ABD'nin İran'la nükleeranlaşmadan çekilmesinden bir gün sonra, İsrail ve İran güçleri füzelerle birbirine saldırdı. Gün içinde de gerilim düşmüş değil. İsrail'in işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'nde dakikalar önce çekilen fotoğraflarda, yan yana dizilmiş tanklar göze çarpıyor. Bölgedeki askeri hareketlilik dikkat çekiyor.

İlk saldırı haberi, gece yarısı 01.00 sularında İsrail'den geldi. İsrail ordusu, Suriye'deki İranlı milislerin 20 roket fırlattığını ilan etti.

Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde peş peşe roketlerin ateşlendiği görüldü, sirenlerin çaldığı duyuldu.

Tel Aviv yönetimine göre, saldırı emrini Devrim Muhafızları Ordusu'nun özel kuvvetleri Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani verdi.

Söz konusu saldırılara İsrail sabaha karşı yanıt verdi. İşgal altında tutulan Golan Tepeleri'nden çok sayıda Suriye tarafına fırlatıldı. Rusya, İsrail'in 28 savaş uçağını havalandırdığını ve 70 füze ateşlediğini açıkladı.


İsrail ordusu, Suriye topraklarında vurduğu noktaları gösteren bir harita yayınladı. 

Vurulan yerler arasında İranlı milislerin bulunduğu askeri üsler öne çıkıyor. Bir cephanelik de isabet alan yerler arasında.

Resmi haber ajansı SANA, İsrail'in güneydeki Kuneytra'ya bağlı Baas şehrine topçu atışı yaptığını bildirdi.

 Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail saldırılarında en az 23 milisin öldüğünü duyurdu.

BBC editörü savaşın adını koydu

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, roketlerin hedefinde Suriye ordusunun askeri mevzileri ile Baas şehrindeki müttefik kuvvetlerin olduğunu aktarıyor.

BBC'nin Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen gelişmeleri "Vekalet savaşı olduğunu söylemeyin. Bu artık, İsrail ile İran arasında doğrudan bir meseledir. Trump'ın İran nükleer anlaşmasından ayrılmasından beri böyle. Tırmanması gerçek bir risk" Twitter mesajıyla yorumladı ve yaşananların adını koydu.

İsrail, Rusya'ya bilgi verdi

Şam yönetimi, İsrail'in fırlattığı roketlerin tek tek düşürüldüğünü açıkladı. Devlet televizyonu, hava savunma sistemlerinin imha ettiği roketlerin görüntülerini ekrana getirdi.

SANA ise, "Suriye hava savunma sistemleri İsrail'in yeni roket saldırılarına karşı koyuyor, onlarca İsrail füzesini Suriye hava sahasında birer birer düşürüyor" haberini geçti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İsrail'den fırlatılan füzelerin yarısından fazlasını, kendilerinden aldığı hava savunma sistemiyle düşürdüğünü iddia etti.

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus da, Suriye'den atılan roketlerin bazılarının Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından durdurulduğunu belirterek misillemede bulunulduğunu söyledi.

İsrail ordusu daha sonra yaptığı açıklamada, saldırılardan önce Rusya'nın bilgilendirildiğini duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün Rusya'daki Zafer Bayramı törenlerine katılmıştı.

ABD İsrail'i seçti, Rusya İran'ın yanında saf tuttu!

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı resmi açıklamayla İran'a karşı savaşta İsrail'in yanında yer aldığını resmen duyurdu.

Rusya ise Suriye'deki müttefiki İran'la ilişkileri daha da geliştireceğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, söz konusu çıkışı ABD'nin İran'a yaptırımlarına karşı yaptı.

Bogdanov, Orta Doğu'daki aktörler İran ve İsrail'den ayrıca tansiyonu düşürmelerini istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aynı talebi dile getirdi. Macron, bu akşam bölgedeki gelişmeleri Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüşecek

İran sert çıktı

İran'dan ilk tepki, Devrim Muhafızları komutan yardımcısı Hüseyin Selami'den geldi. Diplomasinin İran'a yardım etmeyeceğini belirten Selami, tek yolun direniş olduğunu söyledi.

Askeri yetkili, İran düşmanlarının askeri bir kapışmadan kaçtığını ve asıl amaçlarının Tahran yönetimini ekonomik bir darboğaza sürüklemek olduğunu savundu. Selami'ye göre, ABD ile keskin bir yol ayrımı yaşayan Avrupa Birliği'nin Washington'a karşı duramayacağını vurguladı.

Lieberman: İzin vermeyeceğiz

İsrail'in şahin Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Tel Aviv yönetiminin İran'ın Suriye'yi bir ön cepheye çevirmesine izin vermeyeceğini söyledi.

İran milislerinin fırlattığı roketlerin İsrail topraklarına ulaşamadığını belirten Lieberman, son saldırılarla neredeyse Suriye'deki tüm İran hedeflerinin vurulduğunu aktardı. Lieberman ayrıca, İsrail'in bölgedeki hassas durumu kızıştırmak gibi bir amacının olmadığını savundu.


İlk doğrudan temas

İç savaşın yedinci yılını doldurduğu Suriye'ye daha önce defalarca füze saldırıları düzenleyen İsrail, son olarak Salı günü bir hava üssünde İranlı milisleri vurmuştu. Yerel kaynaklar, füzelere hedef alan askeri üste yaşamını yitirenler arasında sekiz İran milisinin olduğunu duyurmuştu.

Füze savaşı, söz konusu saldırıdan sonra zirveye tırmanan gerilimin üstüne geldi.

İsrail ordusu ve bölgede Şam rejimi adına bulunan Hizbullah milisleri arasında önceki yıllarda da çatışmalar yaşanmıştı ancak son füze savaşı İran ve İsrail'in doğrudan birbirlerini hedef aldıkları ilk saldırı olma özelliğini taşıyor.

Tel Aviv yönetimi, İran'ın bölgedeki etkinliğinin kırılması için başta ABD ve Suudi Arabistan olmak üzere müttefikleriyle işbirliği içerisinde.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23