Suudi Arabistan'da 'Misyar nikahı' tartışması

Suudi Yüksek Bilim Kurulu üyesi Abdullah Al-Manea Suudi Arabistan'da açıklamaları ile büyük bir tartışma başlattı. Abdullah Al-Manea, Ehli sünnet alimlerinin çoğunun yasakladığı Misyar nikahının ''meşru'' olduğunu ifade etti.

11 Şubat 2019 Pazartesi 20:06
Suudi Arabistan'da 'Misyar nikahı' tartışması

Suudi Yüksek Bilim Kurulu üyesi Abdullah Al-Manea, Misyar evliliği hakkında konuştuktan sonra geniş bir tartışma başlattı.

El-Manea, Okaz gazetesine verdiği demeçte, "şartlar, unsurlar ve evlilik engellerinin bulunmaması durumunda misyarın doğru olduğunu'' ifade etti. El-Munea, "misyar evliliğinin aynı davranışa sahip kişisel bir eylem olduğunu ve evlilik hükümlerinin hepsinin sabit olduğunu" ekledi.

El-Manea'ya göre Misyar evliliğinde ''Doğacak çocuklar tamamen meşru'' olarak görülebilir.

Suudi Arabistan yargısı ise "misyar" muta nikahı ile aynı hükme sahip ve ''haram'' olarak kabul ediliyor.

Misyar nikahı tarafların evlilik sorumluluğu almadan rahatça kendi yaşamlarına devam etmesi ve evliliği 'sadece isim olarak' bir arada götürmesi anlamına geliyor.Misyar genellikle Suudi Arabistan'da ve körfez ülkelerinde yazlıkçılar, farklı ikametlerde iş sahibi olanlar ve seyahate çıkanlar tarafından uygulanıyor. Ehli sünnet alimlerin çoğu Misyar evliliğine izin vermiyor ve Müslümanların bu evlilik tipinden sakınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 20:06

YORUM YAZ

 • erckucukkayaerckucukkaya8 ay önce
  Zinaya meşruluk kazandırmaktan başka bir şey değil..
 • mustafamustafa8 ay önce
  Zaman kayıtlı / şartlı nikah geçersizdir.Adı her ne olursa olsun.
 • Halil Halil 8 ay önce
  İslam Ülkesi diyoruz yaptıklarını kafirler bile yapmıyor taş yağacak gökten bekleyin demedi demeyin görün
 • mehmet önenmehmet önen8 ay önce
  Müslümanlarin birbirini yemesi icin yeni bir tertisma baslatildi.DIKKAT
 • mustafamustafa8 ay önce
  GGGG DENEN SOLCU G..D..Ş BUNUN İSLAMDA YERİ YOK. SENİN GİBİ ŞEREFSİZLERİNMÜSLÜMANLARIN ARASINA SIZMIŞ SOL CENAHIN ACEMÇOCUKLARININ PERS ÇOCUKLARININ İŞİ BU.ANLADIN SEN ONU. GİDİNDE MUMLARINIZI BAŞKA YERDE SÖNDÜRÜN SİZ.
 • gggggggg8 ay önce
  Eeee bu nikah tarzi biz solcularin beraber yasamalari hani sizlerin zina dediginiz bakin bunun da islamda kilifi varmis misyar nikahi bunu da ogrendik
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 8 ay önce
  Sacmalama SAFA,sen Allahin dilinden,Peygamber ve onun varisleriehlisünnet alimleri olmasa ne anlarsin.
 • SafaSafa8 ay önce
  Ehlisünnet alimleri değilde Allah ne diyor bu nikaha. Allah Rasülü ne demiş ona bakın siz. Çünkü dinde kanun koyucu Allah tır.
 • sapiklardan dogru is cikmazsapiklardan dogru is cikmaz8 ay önce
  islamin 2 sapiklari biri Fars iti digeri Suud iti ve her ikiside Hacli-Sionist kopekeri. her ikiside islamin en buyuk dusmanlari. Fars muta nikahi yapiyo, Suud misyar. sadece ismi degisik. her ikiside zinaya kilif

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019