• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sonuçlar umut verici! Koronavirüsten sonra bir hastalığı daha bitirecek

Türk bilim insanı Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu BioNtech, MS hastalığına karşı yürüttükleri aşı çalışmalarının umut verici olduğunu açıkladı.

Yeniakit Publisher
2021-01-09 07:06:00 -
Sonuçlar umut verici! Koronavirüsten sonra bir hastalığı daha bitirecek

Koronavirüs aşısını geliştirerek adını dünyaya duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BıoNTech, kronik sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroza (MS) karşı aşı denemeleri yapıldığını açıkladı.

Yapılan denemelerden umut verici sonuçlar alındığı bildirildi.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, BioNTech’in Johannes Gutenberg Mainz Üniversitesi ile birlikte otoimmün hastalıklarına karşı yaptığı ilk deney sonuçlarının Science dergisinde yayımlandığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu yayında BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan aday aşısının MS'ye karşı etkisinin bulgularına yer verildiği hatırlatılarak "BioNTech’in mRNA teknolojisinin MS'deki bu ilk uygulaması, bu endikasyonda yeni bir yöntemi temsil etmekte ve BioNTech’in kendi mRNA platformundan yararlanma potansiyelinin önemini vurgulamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

mRNA temelli aşının farelere sistematik olarak uygulandığına dikkat çekilen açıklamada, farelerde hastalığın erken evresinde ilerlemeyi azalttığı, kaybolan işlevlerin tekrar geri kazanılmasını sağladığı vurgulandı.

MS hastalığına karşı aşının ne zaman piyasaya çıkabileceğine dair bilgiye ise yer verilmedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ne Türk'ü be,Türkçe bilmiyor,

Öz deccal sağlık örgütü ve bili bili şeytanın uşağı Gates'e hizmet eden bir alaman vatandaşı .....
 • Yanıtla

Vatandaş

Asla inandırıcı bulmuyorum. Bu hastalık zaten labaratuvarda üretildi iddialarına inanıyorum . Ortalama aşılar 20 senede geliştirilirken bir seneye kalmadan aşı bulunuverdi güyya. Hastaların yalnızca binde beşi ağır geçiriyor. Aşı karşıtlığı Türkiye de fazla diye bulan da Türk olarak lanse edildi iddiaları da brncr inandırıcı. Bu aşı ölmüş zayıf mikrop değil rna yı bozan bir yapısı var iddialarını hafife almıyorum. Great reset öncesi dünyayı istedikleri yere çekmeye çalışan kirli bir plan olma ihtimalinide unutmayın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23