• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Silinen verilerin kurtarılması

Veriler, bilgisayarın sabit sürücüsünün biçimlendirilmesi, yanlışlıkla silinmesi, virüs saldırısı ya da depolama ortamının herhangi bir nedenle bozulması veya hasar görmesi nedeniyle silinebilir, bunlara ek olarak, dosyayı bir yere taşıyıp uzun bir süre geçtikten sonra unutup o klasörü silmek , farklı senaryolardan biri olarak gösterilebilir.

Yeniakit Publisher
2020-03-24 16:12:00 -
Silinen verilerin kurtarılması

Aslında neden ne olursa olsun gerçekten de bu durum insanın canını sıkıyor hatta yemek yemesine, nefes almasına etki edebiliyor. Özellikle geçmişe dair bir anı, bir yazı veya fotoğrafın silinmesi, bir ömür insanın canını sıkmaya yetebiliyor.

Şimdi bir program ile  verilerimizi nasıl geri getirebileceğimizi görelim. Programın adı EaseUS Data Recovery Wizard. https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm  bağlantısı üzerinden indirebilirsiniz. Sildiğimiz herhangi bir veriyi bu yazılımı kullanarak kurtarabiliriz.

Öncelikle video, resim, yazı, dosya, müzik veya herhangi bir kaybettiğiniz veriyi aklınıza getirin, uzantısı çok da önemli değil.  Ses, Müzik, oyun, belge, resim, video ve diğer birçok veri için desteklenen tüm uzantılardaki dosyaları kurtarabilirsiniz. Bu uzantılar müzik; için “ra, rmx, ogg, wav, mp3, midi veya mid” olabilir, Resim dosyaları için; “gif, png, tif, tiff, psd ve jpeg” olabilir, Belge dosyaları için; “html, htm, pptx, xls, xlsx, docx veya doc” olabilir, E-posta dosyaları için; pst olabilir ve Video dosyaları için; “mov, flv, wmv, mp4 ve avi” olabilir.

Daha sonra hangi platformdan, bu verileri  kurtaracağımıza karar vereceğiz. Windows ve MAC yüklü olan herhangi bir bilgisayardan verilerimizi kurtarabileceğimiz gibi mobil cihazlar için Android ve iOs işletim sistemlerinden de verilerimizi  kurtarabiliriz veya SD kart, USB bellek ve Disk için de, verileri geri getirebilir ve bunları kullanmaya kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Şindi kurtaracağımız platformdan, kurtaracağımız dosyayı belirledikten sonra, programı açalım. Burada karşımıza 2 farklı seçenek gelecek. Bunlardan biri, disk olayı, bildiğiniz gibi her verinin bulunduğu  klasör bir disk de yer alır. Bizde dosyalarımızın yer aldığı Disk`i seçiyoruz,  ek olarak, eğer Disk`i  tam olarak hatırlamıyorsanız, hepsinde toplu veya tek tek deneme yapabilirsiniz.

Diski seçtikten sonra, sol kısımda yer alan filtrelemelerden, dosya türünü seçeceğiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi hangi veri uzantısını arıyorsak, o veriyi filtrelemeden buluyor ve tıklıyoruz. Ardından tarih seçeneğini de işaretleyebiliriz. Eğer burada hangi tarih aralıklarında bu klasörün oluşturulduğunu hatırlamıyorsanız, bu kısmı atlayabilirsiniz ama işi daha kolay hale getirmek için bunu deneyebilirsiniz.

Verileri  filtreledikten sonra Scan kısmından taramasına geçebiliriz. Bir süre bu tarama devam edebilir, tarama bittikten sonra, kurtarılması mümkün dosyalar sıralanacaktır. Buradan bize ait olan daha doğrusu aradığımız veriyi buluyor ve işaretliyoruz. Aşağıda yer alan Recover kısmına tıklayarak geri dönüşünü istiyoruz. Ama burada hangi klasöre veya dizine yüklemek istiyorsunuz diye soracak, kaydetmek istediğimiz dizini seçtikten  sonra verilerimizin buraya yüklenmesini bekleyeceğiz.

Filtrelemeleri hiç kullanmadan da klasörlerde tarama yapabiliriz ama bu işlem biraz daha uzun sürebilir. Bu yüzden filtrelemeleri kullanmak işimizi hem daha kolay hem de daha hızlı hale getirecektir. İşlem bittikten sonra, ilk gün ki gibi artık verilerimizi kurtarıp istediğimiz platforma ekleyebiliriz. Burada bilmemiz gereken bir nokta daha var,  Recover işlemi tamamlanmadan veriyi bir yere yüklemeye çalışmayın, çünkü dosya eksik olarak inebilir veya hata verebilir,  bu yüzden tam olarak inmesini bekleyelim ve ardından istediğimiz yere kopyalayalım.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23