Seçim 2019 Sayfası

Şiddet, taciz, tecavüz... RTÜK harekete geçti

RTÜK, "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun" gereğince kuşak programlarını incelemeye aldı. Söz konusu hamlenin Palu ailesinin ekranlara çıkarılarak aile kurumunun reytinge alet edilmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

11 Ocak 2019 Cuma 16:25
Şiddet, taciz, tecavüz... RTÜK harekete geçti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının sıklıkla yer aldığı kuşak programlarını mercek altına aldı.

Edinilen bilgiye göre, hafta içi gündüz kuşağında yer alan kadın programlarıyla, cinayet, şiddet, çocuk kaçırma ve ensest ilişki gibi konulara yer verilen programlarda son günlerde yaşanan olaylar, televizyon izleyicisinde ciddi oranda rahatsızlık yarattı.

Kuşak programları konusunda son bir ayda RTÜK'e yaklaşık bin izleyici şikayeti ulaştı.

"Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun" gereğince kuşak programlarına ilişkin raporlamalarını rutin olarak sürdüren ve daha önce ilgili yayınlara çeşitli müeyyideler uygulayan RTÜK, bu konuda toplumda beliren hassasiyeti de göz önüne alarak konuya ilişkin ayrı bir çalışma başlattı.

Her 4 izleyiciden 3'ü kuşak programlarından rahatsız

RTÜK'ün "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması-2018" verilerine göre de kuşak programları, izleyicinin en çok rahatsızlık duyduğunu ifade ettiği program türleri arasında yer alıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 46,3'ü "sizi en çok rahatsız eden program türü hangisi" şeklindeki soruya "kuşak programları" yanıtını verirken, bu programlardaki "genel ahlak ve aile yapısına aykırılık" yüzde 73,4 ile en fazla eleştirilen unsur oldu.

İzleyicilerin yüzde 48,3'ü "çocuk ve gençlere olumsuz örnek oluşturduğu", yüzde 39,4'ü "özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil ettiği", yüzde 35,1'i "milli manevi değerlere aykırılık taşıdığı", yüzde 17,8'i ise "ayrımcı ve kutuplaştırıcı olduğu" gerekçesiyle bu programlardan rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

RTÜK, vatandaşlardan gelen şikayetleri de göz önünde bulundurarak, 2018'in 9 aylık döneminde kuşak programlarına yönelik 10 müeyyide uygulamıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 16:25

YORUM YAZ

 • birolbirol3 ay önce
  sabah kuşağı kadın programları, resmen irin akıtıyor. iğrençliklik dolu, bakmaya utanıyorum.
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman3 ay önce
  Yorumlarda hala bu programı savunanlar var.Eğitim seviyesi düşük bir ülkede yaşıyoruz bu programlardan ibret alan kadar örnek alan insansılar var unutmayın medya her zaman halkı yönlendirir hatta güder.ülkede son 15 yılda yaşanan ahlaki çöküntünün farkında değil misiniz hala bunları savunan kafaların bunlardan farkı yok zaten.
 • aliiiiiiialiiiiiii3 ay önce
  bu atv nin en az feto kadar bu ülkeye zarar veren yayınlar yaptığını düşünüyorum.
 • İhvanİhvan3 ay önce
  Müge hanım nekadar seviyeli bir programyaparsa yapsın yaptığı şey çok yanlış ve çirkin bütün bunlar polisin işi müge hanımın değil.Ahlak bozmak , piskoloji bozmak, günahı teşhir ederek izleyenleri bu günahlara ortak etmek ve de izleyenlere bir nevi cinayet işlemeyi öğretmekten başka bir şeye yaramaz bu programlar.Çözüm bu değil,balık baştan kokmuş hesabı.
 • mustafamustafa3 ay önce
  oooo bakıyorum programdan sonra herşey ortaya çıkınca bazılarının etekleri tutuşmuş. Ne o yoksa sizindemi bir senses aile ilişkiniz var.bu ülkede o kadar çok sapkın varki bu programlar olmaz ise onlara kimse dur demiyecektir. ama bakıyorum birilerinin zoruna gitmiş zoruna giden o pislikleri biz çok iyi tanıyoruz. acaba müge anlı o programı yapmadan önce bizim kolluk kuvvetlerimiz ne halt ediyordu merak ediyorum. yoksa sayın akit çalışanları sizi palu ailesinin yakalanmasımı rahatsız etti. yada rtük'ü. bir korkunuzmu var. o programda kimseye gidin şununla sapık ilişki kurun denmiyor aksine gerçekler ortaya çıkartılıp şuçlular yakalanıyor. Bu devletin kolluk kuvvetleri var diyenlerede peki bu şerefsizler ve hala aramızda gezmekte olan şerefsizleri yakalamada nede bu programları kapatmak kadar azim gözterilmiyor. Yoksa o sapıkların içinde kolluk kuvveti olanlarda mı var. var var biz çok iyi biliyoruz. şimdi isism yazsak ortalık karışır.
 • Bahattin KilicBahattin Kilic3 ay önce
  Müge anli vatan sever ülkesini seven ölcülü yayin yapiyor,son program sinir bozucuydu peki o yayin olmasaydi katiller aramizda dolasacakti yeni akit vicdanin varsa esas siz biraz ölcülü yayin yapin,Müge anlinin yaptigi hayirlarin binde biriniyeni akit yaptimi,bir insani hacamak bukadar basitmi,merak etmeyin Türk halki o kadini size hacatmaz saygilarimla
 • EfelerdiyariEfelerdiyari3 ay önce
  Bu sosyete Takimi Para kazanacak diye bu Programmlara Göz yumuluyor. Müge kim digerleri kim. Bu tarz Programlari sunan adeta devlet ve polisi kücük düsürüyor. Yani siz devlet olarak halledemiyorsunuz Biz hallediyoruz oluyor. Herkes diledigi gibi at kosturuyor bu ülkede. Sanatci diyen ahlaksizlik tanimiyor v. B seyler. Cok yazik
 • SelimSelim3 ay önce
  Böyle salak programlarını sadece pisikolojisi bozuklar izler. İzledikçe de daha da pisikolojisi bozulur. Devlet derhal bu tip yayınları kapatmalıdır. Kimseye faydası yok. Mağdur varsa derdini gitsin adliyede arasın.
 • emre yüceemre yüce3 ay önce
  Toplum,cinayetlere arsızlıklara,ahlaksızlıklara karşı giderek Hissizleştirilıyor.Tüm çarpıklıklar 'NORMALLEŞTİRİLİOR' Hayvanlaşmış bir topluma doğru hızla yol alıyoruz.Bu yolculukta kim AİLE düşünür kim?...
 • AhioğluAhioğlu3 ay önce
  Muge Anlı cok ölçulu bır program yapıyor. Kapatılırsa kımın sesı kesılecek? Mılletın! Allah askına su Palu aılesıne 10 yılda hıcbırsey yapılamamıs. Muge Anlı olmasa sucları cezasız kalacaktı. Evet gordugumuz aıle tıpı cok hastalıklı ama bunları hasıraltı etmekle,medyada gorunmesıne engel olmakla Palu aılelerı yok mu olacak? Sorunun bılınır hale gelmesı cozulmesının ılk baasmagıdır. Muge Anlı bu ısı dogru yapan bırı.
 • AlperAlper3 ay önce
  Bir çok kanal yandaşmış arkadaş,bunlara kimse dokunamazmış.Bunların bankaları falan da var,kim kimle kola kola ama müslüaman da kimlere destek olmuş haberi yok.
 • önderönder3 ay önce
  RTUK luk is yok. davalik is var. ama onlarda önce 30 yil avukata para ode ondan sonra dusunuruz diycek. en guzeli ahirete birakmak. bosu bosuna niye avukata para yedircen ölene kadar. taraflar ömrunu tamamlamadan ónce bir karar cikacak. ne yapcan ben o karari, ahiret kararina kalmis zaten bu kadar geciktikten sonra.
 • hikmethikmet3 ay önce
  hüseyin sabaz,çok doğru.bu tv ler bu yolda hepsini yapıyorlar.bunlar zaten siyonizmin çocukları.adı tv dir,çeşitli kadın dernekleri ...ve diğerleri gibi sivil toplum kuruluşudur.(!) MESELA; kadina şiddet adı ile haber yapılacak derler,efendilerinin emirlerini anında yerine getirirler.işte böyle...
 • Akif BAKARAkif BAKAR3 ay önce
  Bu Milleti TV İle Bozdular BÖYLE REZİL PROGRAMLAR MİLLETİ AHLEKEN YOK ETTİ MİLLETE DE İŞ ÖGRETTİ RTÜK AZDAHA BEKLE MİLLET OLMAYINCA KALKARDI ZATEN KENDİ BAŞI NA 17 YILDIR NERDEYDİN
 • EKOLLEKOLL3 ay önce
  Özellikle ATVde yayınlanan Esra Erol ve Müge Anlı programları kaldırılsın. Programlar rezil olaylar ile dolu. RTÜK , RTÜK , RTÜK artık iş yap. KÜTÜK gibi oturma.
 • mehmet önenmehmet önen3 ay önce
  sadece rtük mü gevsek olan???
 • hüseyin sabazhüseyin sabaz3 ay önce
  aha buraya yazıyorum ey mılletbu milletı ne ekomomı ne sıyaset vs bitirmez ama bu tv lerin ahlaksızcaa yayın ve programları siler götürür
 • birisibirisi3 ay önce
  burada böyle yazıyor müge anlı dünkü programda cumhurbaşkanıyla konuştuğunu -olayın aydınlatılmasından dolayı olmalı- teşekkür ettiğini kendisinin de poşet konusunda teşekkür ettiğini söyledi. ama sonrasında desteklediğim ortaya -anlayana- hafiften bir gönderme yaptı gerçekler kapatılmasın bir daha olmasın türünde. ,
 • BünyaminBünyamin3 ay önce
  Hep Kırsal ve Kırsal kökenli insanlarını kullanıyorlar (Diğerlerini kullansınlarda görelim.)Bir zamanlar manevi değerlerine en bağlı tabakalardı kullandıkları bu sosyal tabakalar.İnsanlarda (Ailelerde) ne AR kalmış,ne NAMUS.Ailenin içinde konuşulmayacak EN MAHREM konular bile bangır bakır konuşuluyor,hemde tüm dünyaya karşı.Yazık ki,ne yazık!...
 • emre yüceemre yüce3 ay önce
  oplum,cinayetlere arsızlıklara,ahlaksızlıklara karşı giderek Hissizleştirilıyor.Tüm çarpıklıklar 'NORMALLEŞTİRİLİOR' Hayvanlaşmış bir topluma doğru hızla yol alıyoruz.Bu yolculukta kim AİLE düşünür kim?...
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR3 ay önce
  OOO Rtük ümüz Reisin tepkisinden sonra çalışmaya başlamış. Şimdiye kadar ne iş yapyodu bu rtük.
 • yasinyasin3 ay önce
  Rütük şimdiye kadar nerdeydi.Bu programların asıl suçlularına hangi ceza verilecek (Eğer verilirse) Bu programda rol alanlar şerefsizliğe mi soyundular?...
 • kadirkadir3 ay önce
  Arkadaş Müge Anlı ve bir kaç yapımcının cebi dolacak diye kültürümüz ciddi anlamda yozlaştırılıyor. Dünya medyasına işte Türkiye budur deniliyor. Avrupa ülkelerinde de bu tür kötü olaylar yok mu sanıyorsunuz? hangisi bizimki gibi bu kadar deşifre. Ülkemizi rencide etmelerine ne den ve kimler müsaade ediyor?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019