• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şefaatin şifresi İmralı

Pensilvanya’da mukîm Fetullah Gülen “Ahirette eğer Allah bu imkânı verirse, şefaatçi olacağım ilk kişi Ecevit’tir” demişti. İmralı’da görev yapan bir komutan Yeni Akit'e yaptığı açıklamada, Gülen için İmralı’da oda hazırlandığını ancak daha sonra bundan vazgeçildiğini belirtti. Bu itiraf akıllara “Gülen, bunları Ecevit kendisini İmralı’dan kurtardığı için mi söyledi?” sorusunu getiriyor.

Yeniakit Publisher
2014-10-01 08:11:00 - 2014-10-01 09:53:30
Şefaatin şifresi İmralı

SERDAR ARSEVEN / İSTANBUL - ABD’nin hükümet yetkilileri tarafından ısrarla gündeme getirilen “Fetullah Gülen’in iadesi” talebinin nasıl karşılık bulacağına ilişkin değerlendirme ve tartışmalar önemli yer tutuyor. Bir komutanın açıklamaları, Gülen’in iadesinin konuşulduğu bir başka döneme ilişkin dikkat çekici bir hazırlığa dair.

“ECEVİT’E ŞEFAAT” MESELESİ 

Fetullah Gülen “Ahirette eğer Allah bu imkânı verirse, şefaatçi olacağım ilk kişi Ecevit’tir” demişti. İmralı’da görev yapan bir komutanın Yeni Akit’e anlattıkları gündeme, “Gülen, bunları Ecevit kendisini İmralı’da yatmaktan kurtardığı için mi söyledi?” sorusunu getiriyor.

Ecevit, Bahçeli, Yılmaz koalisyonu döneminde İmralı’da yüzbaşı rütbesiyle görev yapan Hüseyin Toker sorularımızı cevaplandırırken, ilginç ifadeler kullandı:

- Sayın Hüseyin Toker, İmralı’da görev yaptığınız günlerde bir oda hazırlandığını söylediniz… Nedir bu işin ayrıntısı?

- Ada Komutanı, İmralı’da bir oda hazırlamamız gerektiğini söyledi. Bu odanın hazırlanması için oradaki mevcut personel ve cihazların yeterli olmadığından dolayı, hazırlığa başlayacağımı, bunun için elektronik mühendislerinin gerektiğini söyledim. Biz bu odanın hazırlığına başladık. Bir akşam üstü Ada Komutanı’na giderek bu odanın kimin için hazırlandığını sorduğumda bilmediğini, sadece bize verilen şifahi emrin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. 

- Oda kim için hazırlanmıştı?

- Sonraki mütalaalardan ben Ada’nın Fethullah Gülen için hazırlandığını değerlendirdim. O süreçte gündemde, Fethullah Gülen’in ABD’den alınarak Türkiye’ye getirilip bir cezaevine konulması konusu vardı. İlgili Birim bu konuda ısrarlıydı.

- O dönemdeki hükümetin ve “İlgili Birim”in tavırları hakkında ne diyeceksiniz?

- O dönemde “İlgili Birim”in Fethullah Gülen’in Türkiye’ye getirip bir cezaevine koymaya istekli olduğunu düşünüyorum. Onun için de en uygun cezaevi burasıydı.

- O dönem?..

- Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli koalisyonunun olduğu dönemdi. Ecevit Başbakanlığındaki koalisyon hükümetiydi.

- O dönemde nasıl bir hadise cereyan etti sizce, yani, Gülen için hazırlandığını düşündüğünüz odanın hazırlanma işlemi sizce niçin soğutulmuş olabilir?..

- “İlgili Birim” istekli olduğu halde zannedersem “koalisyon iktidarı” o dönemde bu işten vazgeçti. Tahminim o dönemde hükümet ile “İlgili Birim” anlaşamadı.

GÜLEN, “İLK ŞEFAATÇİ OLACAĞIM KİŞİ ECEVİT'TİR” DEMİŞTİ

- Fethullah Gülen’in “Ahirette eğer Allah bu imkânı verirse, şefaatçi olacağım ilk kişi Ecevit’tir” sözleri ile bunların alâkası olabilir mi?..  

- Fethullah Gülen’in ‘Ahirette ilk şefaatçi olacağım isim Bülent Ecevit’tir!’ sözleri ile bunların alâkası ne kadardır… Bu konudaki takdir müsaadenizle kamuoyunun olsun.

- Şimdi burada, bir “Cemaat”ten bahsediliyor ama o yapıya yönelik ciddi tepkiler de var. Siz bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

- Ben vatanın, milletin, birliğine bütünlüğüne, ülkedeki tüm insanların kardeşliğine önem veren tüm cemaatlere, sivil toplum örgütlerine saygı duyar ve desteklerim. Hukuk dışına çıkma durumu olursa, tavrım değişir. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk dışına çıktığı iddia edilen yapılarla mücadeleyi de hukuk devleti sınırları içinde vereceğini düşünüyorum. 

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23