Şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

İstanbul’da bazı hastanelere şarbon vakası görülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Şarbon hastalığının gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar şarbonlu et nasıl anlaşılır araştırır oldu. Şarbon hastalığı mikrobun vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişiklik gösterir. Peki şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

25 Ekim 2018 Perşembe 18:00
Şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

İstanbul’da bazı hastanelere şarbon vakası görülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Şarbon hastalığının gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar şarbonlu et nasıl anlaşılır araştırır oldu. Şarbon hastalığı mikrobun vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişiklik gösterir. Peki şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

Şarbon hastalığı nedir? Şarbon vakası belirtisi nedir?

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, şarbon hastalığı iddialarına dair, "Panik yapılacak bir durum yok, her şey kontrol altında. Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.

Şarbonlu et nasıl anlaşılır?

Antrax'tan ölen hayvanların kadavralarında çok çabuk bir putrifikasyon görülür.(Kazeöz dekompozisyon) Buna karşılık rigor mortis yavaş veya hiç şekillenmez. Doğal deliklerden (Anüs, vulva, ağız ve burun) siyah renkte kan gelir ve pıhtılaşmaz. Vücudun çeşitli yerlerinde ödemler ve hemorajilere rastlanır. Hayvanın derisi yüzüldüğünde deri altı damarları çok dolgun olup kadavrada bir septisemi tablosu görülür. Jelatinöz infiltrasyon bölgelerindeki lenf yumruları büyümüş ve kesit yüzleri hemorojiktir.

Şarbon hastalığından nasıl korunulur? Şarbon tedavi yöntemleri

Şarbon hastalığı bulaşıcı mı?

Kan koyu renktedir ve pıhtılaşmaz, hava ile temasta zamanla rengi kızarır ve pıhtılaşma kabiliyeti kazanır. Dalakta akut bir şişme, normalden 4-5 kat büyüme , kapsülü gergin olup ve üzerinde kan oturmaları vardır. Kesit yüzü koyu renktedir, içinden katran gibi bir kan sızar. Karaciğer ve böbreklerde şişme, paranchim degenerasyonu gözlenir. Özellikle ince bağırsak mukozası parlak kırmızı renkte olup, şişmiş ve üzerinde hemorojiler bulunur. Vucud boşluklarında kanlı bir exudat vardır. Hastalık sığırlarda yanıkara ve diğer clostridial enfeksiyonlarla (basiller ichterohemoglobinuri) , pastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis ile; domuzlarda pastörellozisten ileri gelen pharangitis ile karışabilir.

Şarbon hastalığından nasıl korunulur?

Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli, derileri yüzülmemeli ve etleri tüketilmemelidir. Şarbondan ölen hayvanlar 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak gömülmelidir. Hasta hayvanların bulundukları yerler ve taşındıkları nakil vasıtaları temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri, altlıklar ve gübre gibi bulaşık materyaller yakılarak imha edilmelidir. Riskli bölgelerde bulunan hayvanlar şarbona karşı aşılattırılmalıdır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Ekim 2018 Perşembe 18:00

YORUM YAZ

 • uyan tcuyan tc4 ay önce
  ne güzel anlatmışlar yazıda. he yaw iyi anladım hayvan hapşuruyorsa şalgam olmuştur eti yenmez.
 • haldunhaldun4 ay önce
  canlı hayvan ithalini kim yapıyor araştırın bakın neden kimsenin sesi cıkmıyor...
 • FatihFatih4 ay önce
  paylaştığınız ilaç prospektüsü için teşekkür ederiz!
 • hasanhasan4 ay önce
  Devlet yetkilileri çıkıp özür bile dinlemediler..
 • C.BayrakC.Bayrak4 ay önce
  (Editörden: Mesajınız alınmıştır. Teşekkür ederiz)
 • C.BayrakC.Bayrak4 ay önce
  ...Bu haberi anlabilmem icin 24 saat surda burda Bilgi toplamam lazim.Lutfen normal TURKCE ile haber sununuz. 
 • KARGAHAFIZALIKARGAHAFIZALI4 ay önce
  BALIK HAFIZASI : BOSNA HERSEK LİLERİ KİM KATLETTİ... BİZ ETİ KİMDEN ALIYORUZ.HİÇ Mİ SAFAHAT OKUMADINIZ MEHMET AKİF ERSOY UN ŞİİR KİTABINI ORADA NE GÜZEL ANLATIYOR SIRPLARI BİZ DE ONLARDAN ET ALIYORUZ ADAMLAR HİÇ BİZE TEMİZ ET VERİR Mİ ELLERİNDEN GELSE TÜRLERİ BİR KARIŞ SUDA BOĞACAKLAR HAZIR FIRSAT ŞARBONU ÜLKEMİZE YAYIYORLAR.
 • saddisaddi4 ay önce
  biraz ilmi ifadeler kullanılınca Türkçe kayboldu gitti. İlimde ne kadar ileri olduğumuz anlayın. Dil kurumu bu latince kelimelere karşılık bulacağına ninemin kelimelerini değiştiriyor. Bir müsellesin dahili zaviyelerinin yekünü, 180 dereceye müsavidir. Bir üçgenin iç açıları toplamı180 dereceye eşittir. Buyrun Rezaleti görün. Yazıklar olsun. Kapatın şu Dil Kurumunu.
 • sadrisadri5 ay önce
  getirin biz cigköfte yapak agam...bize birsey olmaz..
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  Telaşeye mahal yok. Türkiyede son zamanlarda şarbon vakıası filan kalmadı. Biz onları coktan yedik ve bitirdik bile. Param olursa yine alip yine yerim, afiyet olsun.
 • neron11neron115 ay önce
  ...o kadar çok tıbbi terim kullanılmış ki..
 • abdoabdo5 ay önce
  bişi anladıysam uzaylı olayım. oğlum biz okur yazarız o dilde anlat. şimdi neymiş bu ne deyoopastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis . sen anladınmı bişi. pes doğrusu
 • alperenalperen5 ay önce
  Bu ne?Bilimsel makale mi yazıyorsunuz?
 • Ali EKENAli EKEN5 ay önce
  Hemen tıp eğitimi almaya gidiyorum haberi ancak böyle anlayabilirim
 • ereneren5 ay önce
  Vatandaşa tıp dilinde bilgi vermek...
 • gcakirgcakir5 ay önce
  Vucud boşluklarında kanlı bir exudat vardır. Hastalık sığırlarda yanıkara ve diğer clostridial enfeksiyonlarla (basiller ichterohemoglobinuri) , pastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis ile; domuzlarda pastörellozisten ileri gelen pharangitis ile karışabilir.COK FAYDALI bir bilgi :) artik bu hususlara dikkat etcem
 • maraşlımaraşlı5 ay önce
  Şarbonun tıp dilindeki açıklamasını bir vatandaş olarak çok iyi anladım. Şarbon çok tehlikeli bir hastalık , dikkat etmek gerekmiş !!!!
 • AlperAlper5 ay önce
  Şarbonlu hayvanları,Brezilyadan getirenlere hiç ses yokmu?
 • bahauddinbahauddin5 ay önce
  Veterinerlere yönelik yazılmış bir yazımı bu.
 • kalelikaleli5 ay önce
  Hastalık sığırlarda yanıkara ve diğer clostridial enfeksiyonlarla (basiller ichterohemoglobinuri) , pastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis ile; domuzlarda pastörellozisten ileri gelen pharangitis ile karışabilir.ne demek istiyorsunuz acaba bize özgü dil geliştirelim yeter artık türkçe karşılığı yok mu bu sözlerin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Şubat 2019