THY - Kabin Kıyafetleri Lansman

Şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

İstanbul’da bazı hastanelere şarbon vakası görülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Şarbon hastalığının gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar şarbonlu et nasıl anlaşılır araştırır oldu. Şarbon hastalığı mikrobun vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişiklik gösterir. Peki şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

25 Eylül 2018 Salı 12:28
Şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

İstanbul’da bazı hastanelere şarbon vakası görülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Şarbon hastalığının gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar şarbonlu et nasıl anlaşılır araştırır oldu. Şarbon hastalığı mikrobun vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişiklik gösterir. Peki şarbonlu hayvanın eti nasıl anlaşılır?

Şarbon hastalığı nedir? Şarbon vakası belirtisi nedir?

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, şarbon hastalığı iddialarına dair, "Panik yapılacak bir durum yok, her şey kontrol altında. Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.

ŞARBONLU ET NASIL ANLAŞILIR?

Antrax'tan ölen hayvanların kadavralarında çok çabuk bir putrifikasyon görülür.(Kazeöz dekompozisyon) Buna karşılık rigor mortis yavaş veya hiç şekillenmez. Doğal deliklerden (Anüs, vulva, ağız ve burun) siyah renkte kan gelir ve pıhtılaşmaz. Vücudun çeşitli yerlerinde ödemler ve hemorajilere rastlanır. Hayvanın derisi yüzüldüğünde deri altı damarları çok dolgun olup kadavrada bir septisemi tablosu görülür. Jelatinöz infiltrasyon bölgelerindeki lenf yumruları büyümüş ve kesit yüzleri hemorojiktir.

Şarbon hastalığından nasıl korunulur? Şarbon tedavi yöntemleri

Şarbon hastalığı bulaşıcı mı?

Kan koyu renktedir ve pıhtılaşmaz, hava ile temasta zamanla rengi kızarır ve pıhtılaşma kabiliyeti kazanır. Dalakta akut bir şişme, normalden 4-5 kat büyüme , kapsülü gergin olup ve üzerinde kan oturmaları vardır. Kesit yüzü koyu renktedir, içinden katran gibi bir kan sızar. Karaciğer ve böbreklerde şişme, paranchim degenerasyonu gözlenir. Özellikle ince bağırsak mukozası parlak kırmızı renkte olup, şişmiş ve üzerinde hemorojiler bulunur. Vucud boşluklarında kanlı bir exudat vardır. Hastalık sığırlarda yanıkara ve diğer clostridial enfeksiyonlarla (basiller ichterohemoglobinuri) , pastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis ile; domuzlarda pastörellozisten ileri gelen pharangitis ile karışabilir.

ŞARBON HASTALIĞINDAN NASIL KORUNULUR?

Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli, derileri yüzülmemeli ve etleri tüketilmemelidir. Şarbondan ölen hayvanlar 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak gömülmelidir. Hasta hayvanların bulundukları yerler ve taşındıkları nakil vasıtaları temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri, altlıklar ve gübre gibi bulaşık materyaller yakılarak imha edilmelidir. Riskli bölgelerde bulunan hayvanlar şarbona karşı aşılattırılmalıdır.

Haber Tarihi: 25 Eylül 2018 Salı 12:28

YORUM YAZ

 • saddisaddi16 sa önce
  biraz ilmi ifadeler kullanılınca Türkçe kayboldu gitti. İlimde ne kadar ileri olduğumuz anlayın. Dil kurumu bu latince kelimelere karşılık bulacağına ninemin kelimelerini değiştiriyor. Bir müsellesin dahili zaviyelerinin yekünü, 180 dereceye müsavidir. Bir üçgenin iç açıları toplamı180 dereceye eşittir. Buyrun Rezaleti görün. Yazıklar olsun. Kapatın şu Dil Kurumunu.
 • sadrisadri1 gün önce
  getirin biz cigköfte yapak agam...bize birsey olmaz..
 • Mesut SarpMesut Sarp11 gün önce
  Telaşeye mahal yok. Türkiyede son zamanlarda şarbon vakıası filan kalmadı. Biz onları coktan yedik ve bitirdik bile. Param olursa yine alip yine yerim, afiyet olsun.
 • neron11neron1113 gün önce
  ...o kadar çok tıbbi terim kullanılmış ki..
 • abdoabdo14 gün önce
  bişi anladıysam uzaylı olayım. oğlum biz okur yazarız o dilde anlat. şimdi neymiş bu ne deyoopastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis . sen anladınmı bişi. pes doğrusu
 • alperenalperen16 gün önce
  Bu ne?Bilimsel makale mi yazıyorsunuz?
 • Ali EKENAli EKEN16 gün önce
  Hemen tıp eğitimi almaya gidiyorum haberi ancak böyle anlayabilirim
 • ereneren16 gün önce
  Vatandaşa tıp dilinde bilgi vermek...
 • gcakirgcakir17 gün önce
  Vucud boşluklarında kanlı bir exudat vardır. Hastalık sığırlarda yanıkara ve diğer clostridial enfeksiyonlarla (basiller ichterohemoglobinuri) , pastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis ile; domuzlarda pastörellozisten ileri gelen pharangitis ile karışabilir.COK FAYDALI bir bilgi :) artik bu hususlara dikkat etcem
 • maraşlımaraşlı18 gün önce
  Şarbonun tıp dilindeki açıklamasını bir vatandaş olarak çok iyi anladım. Şarbon çok tehlikeli bir hastalık , dikkat etmek gerekmiş !!!!
 • AlperAlper19 gün önce
  Şarbonlu hayvanları,Brezilyadan getirenlere hiç ses yokmu?
 • bahauddinbahauddin19 gün önce
  Veterinerlere yönelik yazılmış bir yazımı bu.
 • kalelikaleli19 gün önce
  Hastalık sığırlarda yanıkara ve diğer clostridial enfeksiyonlarla (basiller ichterohemoglobinuri) , pastörellozis , leptospirozis , piroplasmosis ile ; koyunlarda bradzot, clostridium septicum gastroenteriti, piroplasmosis ve leptospirosis ile; domuzlarda pastörellozisten ileri gelen pharangitis ile karışabilir.ne demek istiyorsunuz acaba bize özgü dil geliştirelim yeter artık türkçe karşılığı yok mu bu sözlerin.

Günün Karikatürü

25 Eylül 2018