S-300'ler 40 hedefi vurdu

Rus Merkez Askeri Bölge basın servisi yaptığı açıklamada, 'Irkutsk Bölgesi'nde yer alan Füze alayı, S-300PS Favorit havadan havaya füze sistemlerinin kullanıldığı askeri tatbikatta stratejik olarak önemli tesislere yapılan büyük bir hava saldırısını püskürttü.' ifadelerini kullandı.

11 Şubat 2019 Pazartesi 13:24
S-300'ler 40 hedefi vurdu

Basın servisi, "Senaryoya göre S-300PS Favorit havadan havaya füze sistemleri bölgenin hava sahasını ihlal etmeye çalışan sahte insansız hava araçlarına ve seyir füzelerine kilitledi, izledi ve imha etti. Hava savunma birimleri tatbikat esnasında 40'tan fazla hedefi tespit ve imha etti." açıklanasında bulundu.

Basın servisi, imha edilen hedeflerin 30 kilometre yükseklikte olduğunu, Merkez Askeri Bölge, tatbikatına 200'den fazla asker ve 50 aracın katıldığını belirtti.

S-300 bir Rus şirketi olan Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından geliştirilmiş, orta ve kısa menzilde balistik ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan bir hava savunma füze sistemidir. Sistemin NATO isimlendirmesi SA-10'dur. S-300 sistemi ilk olarak uçaklara ve seyir füzelerine karşı hava savunması amaçlı geliştirilmiştir. Son türevleri balistik füzelere karşı da savunma yapabilmektedir. Hedefi vuruş kabiliyeti oldukça yüksek olan bu füzeler birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. S-300PS Favorit modelini ise Rus Hava Kuvvetleri'nin bir parçası olan Rus Hava Savunma Kuvvetleri dahilindeki 30 alay kullanmaktadır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 13:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ekim 2019