• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya'ya gece darbesi! OHAL ilan edildi

Dün gece saatlerinde Brent petrol fiyatının yüzde 25 düşmesiyle birlikte Rus Rublesinin değer kaybetmesi ekonomiyi olumsuz etkiledi. Rus ekonomisinde olağanüstü hal ilan edildi.

Yeniakit Publisher
2020-03-09 12:16:00 - 2020-03-09 12:44:14
Rusya'ya gece darbesi! OHAL ilan edildi

Gece saatlerinde Brent petrolün varil fiyatında yaşanan düşüşler Rusya ekonomisine yansıdı. Brent petrol varil başına 31.02 dolara kadar düşünce Rusya'da sabah saatlerinde döviz kurlarında yükseliş oldu. 1991 yılındaki körfez savaşından beri ilk kez petrol fiyatlarının bu seviyeye düşmesiyle birlikte Rusya'da 1 euro 83.9 rubleden işlem gördü. 1 dolar ise 73.8 rubleden satılmaya başlandı. Rusya'da döviz kurlarındaki ani yükseliş nedeniyle ekonomide olağanüstü hal ilan edildi.

Döviz işlemleri durduruldu

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, sabah saatlerinde yaşanan ekonomik çalkantıyla ilgili kamuoyunu rahatlatan açıklamalar yaparak, "Rezervlerimizde euro ve dolar bulunuyor. Şu anlık döviz temininde sorun yaşamıyoruz" dedi. Döviz kurundaki bu hareketlilik nedeniyle bazı banka ve döviz bürolarında işlem yapılmadığı ve durdurulduğu öğrenildi.

Petroldeki düşüş, Rusya'nın döviz gelirlerini eritiyor

Petrol fiyatlarına göre ekonomik yapısı şekillenen Rusya'da Petrol fiyatında her 10 dolarlık düşüş, Rusya'nın döviz gelirlerini ortalama 20 milyar dolar azaltıyor. Rusya'da petrol çıkarma maliyeti 25 dolar civarında görülürken Rusya'nın kar edebilmesi için petrol fiyatının 42 dolar seviyelerinde olması gerekiyor.

Petrol fiyatı domatesle eşitlendi

Petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte petrolün varil fiyatıyla 1 kasa domatesin fiyatı eşitlenmiş oldu. 1 varil petrol 159,5 litre alırken petrolün varil fiyatı 31 dolar seviyesine düştü. 1 kasa domates ise 50 kilogram olarak tartılıyor. Rusya'da 1 kasa domatesin fiyatı da 30 dolar düzeyince satılıyor.

Petrol fiyatları neden düştü?

Çin'de görülen yeni tip koronavirüsten dolayı azalan talep petrol fiyatlarını aşağı çekmişti. Petrolün varil fiyatının 50 doların altına gerilemesiyle OPEC, üretimi kısma konusunu görüşmek üzere masaya oturmuştu. Ancak toplantıda anlaşmaya varılamaması sonucu Suudi Arabistan, ham petrol üretimini artırma ve satış fiyatını düşürme kararı aldı. Bu karar petrol fiyatlarında tarihi düşüşlere yol açtı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bir bilen

AKLIN YOLU BİRDİR, HİÇ BİR DEVLET HAVALARA GİRİP, "EN BÜYÜK BENİM" AYAKLARI YAPMASIN. GELİŞEN DİJİTAL TEKNOLOJİ, HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ TÜM DÜNYA DEVLETLERİNİ ANADAN ÜRYAN BİR HALE GETİRMİŞ, TAKKE DÜŞMÜŞ KEL GÖRÜNMÜŞTÜR. EN BÜYÜK OLAN "ÜST AKIL" DİYE ADLANDIRILAN TOPLAM NÜFUSU BİN KİŞİYİ BİLE GEÇMEYEN SİYONİST VANPİRLER VE ONA BAĞLI DİĞERLERİ. BU HAKİKAT ORTADA İKEN KİMSE BEN DEVLETİM AYAKLARI YAPMASIN. 
 • Yanıtla

Tata Tonga

Sanki Rusya'da demokrasi var da olağanüstü hal ilan edilmiş. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı