• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ro-ro nedir ne işe yarar? Ro-ro gemi seferi ne demek?

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın neden olduğu lojistik krizi Ro-Ro seferleri ve limanlar ile aşılacak. Soçi limanının Ro-Ro gemi seferlerine açılması ile ilgili girişimler de başlayacak. Peki Ro-ro nedir ne işe yarar? Ro-ro gemi seferi ne demek?

Yeniakit Publisher
2022-04-25 08:45:00 - 2022-04-25 08:46:25
Ro-ro nedir ne işe yarar? Ro-ro gemi seferi ne demek?

Türkiye, Rusya ile anlaştı. Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp sınır kapılarındaki yoğunluk nedeniyle beklemek zorunda kalan TIR'lar İstanbul ve Samsun'daki limanlarda gemilere bindirilecek. İlk etapta Samsun-Kavkaz limanları arasında başlayacak Ro-Ro seferleri daha sonra İstanbul-Novorossisk limanları ile artacak. Peki Ro-ro nedir ne işe yarar? Ro-ro gemi seferi ne demek?

Roro gemi nedir?

Roro gemisi, tekerlekli araç taşımacılığında kullanılan gemilerdir. İngilizce roll on roll off kelimesinden türetilmiştir. Uluslararası kara yolu taşımacılığında mesafeleri kısaltan ve ulaşımı kolaylaştıran bir çözümdür.

Ro-ro ne işe yarar?

Ropax gemileri roll-on/roll-off passenger kelimesinden türetilmiş, geniş ro-ro güvertelerine ve genellikle üst güvertelerde yolcu tesislerine sahip bir ro-ro gemisi çeşididir. Kullanım amacı tekerleki mobil yüklerin ve yolcuların iç sularda veya uluslararası sularda bir yerden bir yere götürülmesidir. İşlevi itibarıyla feribot tanımını tümüyle kapsasa da literatürde 500 yolcudan daha fazla taşıyabilen gemiler, cruiseferry veya ropax olarak adlandırılır.

Ro-ro gemi özelllikleri neler?

Ropax gemileri, çift taraflı olarak yüklenilebilir ve boşaltılabilir. Karadan iki-seviyeli yükleme rampalarıyla yüklenen araçların, araç güvertelerinde bulunan iç rampalar ile yerleşimi yapılabilir.

Roro avantajları nedir?

1.Son destinasyona kadar özel ekipmanla geminin içinde taşındığından yükleme ve boşaltma sırasında hasar riski düşüktür.

2.Ambar üstü istifleme yapılmadığı için tüm seyahat boyunca sudan kaynaklı hasarlanma riski yoktur.

3.Yükleme ve boşaltma maliyetleri düşüktür.

4.Yükleme ve boşaltma süreleri hızlıdır.

5. Süratlerinin yüksek oluşu ve limanlarda bekleme sürelerinin düşük olması nedeniyle daha çok sayıda sefer yaparlar.

6. Roro konusunda uzmanlaşmış ekipler tarafından yükleme/tahliye yapılır. Bu sebeplerle RORO modu en güvenli ve ucuz ulaşım modudur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23