PKK'nın siyasi kolu HDP'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'de Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'yi gerdi. Adeta eli kanlı teröristlerin sözcülüğünü yapan Temelli, "Suriye'nin siyasi geleceğine Suriye halkları karar vermeli, Türkiye de buna saygılı olmalıdır" ifadelerini kullandı.

10 Ekim 2019 Perşembe 18:42
PKK'nın siyasi kolu HDP'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Bebek katili PKK'nın siyasi kolu HDP'de Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin genel merkezinde Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Harekatı eleştiren Temelli, "AKP-MHP iktidarı tarafından kuzey ve doğu Suriye'ye yapılan saldırı, bütün uluslararası anlaşmaları ihlal ederek dünyanın gözü önünde tek taraflı bir saldırıyla başlatılan savaş ve işgal girişimidir. Bu saldırı, Suriye'de Rojava'yı hedef aldığı kadar, aynı zamanda Türkiye'de eşitlik, özgürlük, barış, adalet ve insanca yaşam taleplerini yükseltmekte olan demokrasi güçlerine de yöneliktir." diye konuştu.

Harekatın, "halkları ve inançları hedef alan bir saldırı" olduğunu savunan Temelli, "Selefi IŞİD artığı ÖSO çeteleri eliyle başlatılan bu savaş, Aleviler dahil, Rojava'da barış içinde yaşayan Ezidileri, Süryanileri, Türkmenleri, Ermenileri, Arapları, bütün halkları ve inanç gruplarını hedef alan bir saldırıdır." iddiasında bulundu.

AK Parti ve MHP'yi hedef aldı

Harekatla "Özgürlükçü ve demokratik yaşamın hedef alındığını" ileri süren Temelli, şunları kaydetti:

"Dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun, Kürtlerin kazanımlarını yok etmek isteyen ve bu uğurda tüm gücünü seferber eden AKP-MHP iktidar bloğu, halkların eseri olan bu devrimi boğmak için her türlü yola başvurmaktan geri durmuyor. Rusya ve ABD gibi emperyalist güçlerin Rojava devriminin boğulmasına vize vermeleriyle, aynı güçlerin 21 yıl önce Sayın Öcalan'ın uluslararası bir komployla Türkiye'ye teslim edilmesi yönündeki destekler arasındaki kopmaz bağ şimdi çok daha iyi anlaşılıyor.

Bu savaş Türkiye halklarının savaşı değildir. Yıkıma uğrattığı hayatlarımızı, yok ettiği birikimlerimizi, eğitim ve sağlık dünyamızı, insan haklarımızı, emekçilere reva gördüğü açlığı, yoksulluğu ve kölece yaşamı, kadınlara uyguladığı şiddeti, talan ettiği doğayı, sayısını artırdığı zindanları, geri getirdiği işkence yöntemlerini görünmez kılacak. Buna izin vermeyelim."

İttifak ortağı CHP'yi eleştirdi

CHP'nin, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda cumhurbaşkanına verilen iznin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkereye desteğini de eleştiren Temelli, "Tezkereye 'evet' oyu vermekle, iktidarın ırkçı, militarist, yayılmacı ve işgalci politikalarına 'evet' demiş, çok muzdarip oldukları iktidar bloğunun siyasi ömrünü uzatmaktan başka bir şey yapmamışlardır. Bu tezkereye 'evet' diyenler, halkların vicdanında, çocukların masum geleceğinde ve tarihin belleğinde mahkum olacaklardır. Özellikle bir kez daha sınır ötesi askeri operasyonların yolunu açan tezkereye 'evet' oyu kullanan CHP merkezini, 'Anayasaya aykırı ama evet, içimiz yana yana evet' gibi dönüp kendisini de vuran müzmin tutarsızlıktan bir an önce sıyrılmaya davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Temelli, harekatın sonlandırılması gerektiğini savunarak şunları kaydetti:

"Türkiye, kayıtsız ve şartsız olarak askeri varlığı dahil bütün varlığıyla Suriye topraklarından çıkmalı, kendi sınırlarına çekilmelidir. Suriye'nin siyasi geleceğine Suriye halkları karar vermeli, Türkiye de buna saygılı olmalıdır. Türkiye, 8 yıl boyunca süren savaşta büyük bir yıkıma uğramış Suriye'nin yeniden inşasında gerekli destek ve dayanışmayı göstermeli, insani yardımı yapmalıdır. Başta BM ile Avrupa ve Amerika demokratik kamuoyu olmak üzere bütün uluslararası kamuoyunu bu savaşı önleyecek adımları atmaya, girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz. Türkiye halklarına ve demokratik kamuoyuna açık çağrımızdır, geç kalmayalım. Herkesi savaşa karşı harekete geçmeye ve savaş karşıtı demokratik bir cepheyi oluşturmaya çağırıyoruz."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 18:42

YORUM YAZ

 • aliali12 gün önce
  pkk suriye halklarini yerlerinden goce zorlarken, tarlalarini yakarken, topraklarini ve canlarini alirken sessiz destek verip simdi pkk yi korumak icin aktif davranan ikiyuzluler serefli ve onurlu bir is yapmis olmazlar...
 • Abdullah Akcicek Abdullah Akcicek 12 gün önce
  Sayin Akit, Ben Kürt olarak Türkiyem bayragim topragim için canimi ve evlatlarimi vermeye hazirim.Size sorum neden bu H ayirsiz D evsirmisP artisinin sözlerini yayinliyorsunuz? Bunlar kürt düsmani, Bunlar Siyonistlerin kuklasidir.BAYRAGINA TOPRAGINA ÖLÜRÜM TÜRKIYEM
 • SaidSaid12 gün önce
  Tutukladılar bu ahlaksızları, Türk halkının birlik ve beraberliğine engel olmaya çalışıyor teröristlerin sözcülüğünü yapıyor
 • Hasan Hasan 12 gün önce
  Yalancı p..... bir cümlen bir kelimen doğru olsun.Bu ülkenin ekmeğini yiyorsun unutma zıkkım olasıca...
 • enesenes12 gün önce
  Ya arkadaş şu atalarımızın sözleri ne mübarek sözlermiş yahu.ne demiş atalarımız.İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR.Yürün cani gönülden şehitlik makamına gönül vermiş aslan parçaları yürüyün mazlumların umudu olan mehmetçiğimiz.Allah kazanızı mübarek kılsın yiğidolar
 • HadraHadra12 gün önce
  Bu Melunun Mebusluğu derhal Düşürülmelidir.Harekat Kararı bu Meclisten Çıkmadımı?Bütün Meclisi Hedef alıyor bu cinso halde TBMM gereğini yapmalıdır.Adalet Bakanlığı Gereğini yapmalıdır. İç İşleri Bakanlığı ve TRT MİTgerekli belge ,Bilgileri vererk Fezleke düzzenlenmeli ve behemahal gereği yapılmalıdır. Fitne -Fesat- Yalan vsHarekatı olumsuz etkiler.Mehmedlerin Şevkini olumsuz etkiler. Gereği derhal yapılmalıdır. Baykuşların sesi Mehter marşını Olumsuz etkilememelidir.
 • Ahmet aksuAhmet aksu12 gün önce
  Ha s.........
 • 2000LER2000LER12 gün önce
  Bu şahsın niyeti bozuk değilse, olanı/olmayanı neresiyle anlıyor yorumluyor çok merak ediyorum.
 • Kızıltepeli Kızıltepeli 12 gün önce
  Ben hep diyorum bu hdpkk lılar birer ..........dur. Hep yazıyorum tekzip etmiyorlar demekki öyleler 
 • Dadaş Dadaş 12 gün önce
   sen ve partin CHP kazanacak akparti kaybedecek dedin ittifak yaptın 
 • Kürşat Kürşat 12 gün önce
  Sezai temelli denen ............ çok konuşma
 • AliAli12 gün önce
  Ulan kürtlerle zaten sorunu yok türkiyenin, ...........lerini temizliyorlar hiç bir Türk Askeri mazluma zarar vermedi hiç bir kadının ırzına geçmedi sen kalkmış felsefe yapıyorsun askere öğretmene bebeklere sıkılan kurşunların hesabını sormazsında askerimiz leşlerinizi yere serincemi haktan adaletten bahsediyorsunuz
 • İs-hakİs-hak12 gün önce
  Temeline tüküreyim sarı çakal 
 • milletmillet12 gün önce
  ......... bu günleriniz iyi günler sabret senin gibi .......lere de sıra gelecek
 • EedalEedal12 gün önce
  ....... sizin leslerinizi sokaklarda ksergileyeceğiz o günlernhdge gelecek..
 • OvalıOvalı12 gün önce
  Ulan Temelli senin akibetin hiç iyi görünmüyor. En sonundan sen b.k çukurundan geberip gideceksin . Bekle gör.
 • Tata TongaTata Tonga12 gün önce
  Hdp nin ortağı hdp yi kapatmayalar olabilir mi denirse yanlış mı olur? Nedir bu CHP CHP
 • YaşaRYaşaR12 gün önce
  Bu daha başlangıç,daha aşağılarda ,mehmedimi çok bekleyen var.yuzyıldır.
 • KADİRKADİR12 gün önce
  HDP gizliydi bu harekatla iyice açığa çıktı ki bu parti Türkiye partisi değildir, uluslararası bir örgüttür. Uluslararası örgüt kurmak izne tabidir ve böyle bir parti ise hiç bir şekilde kuramazsınız. Akıllarında ve niyetlerinde 4 devletten koparılacak topraklarla kuracakları devlet var. Hiç lafı gevelemeye gerek yok. Herşey ortada. Bu Partinin açık olması kanunlarımızı uygulamamaktır, derhal kapatılmalıdır. Yenisini kurarlar diye kapatmaktan vaz mı geçeceğiz? İdam tekrar gelmeli ve terörist bölücülük idamla cezalandırılmalıdır.
 • Konusmani okumaya deymezKonusmani okumaya deymez12 gün önce
  Suriye halklarının milyonlarcasi Türkiye ye sığınarak tarafını zaten belirtmiştir. PKK yi Suriye ye getirenlerin de Suriye halklarindan olmadığı belli...
 • DedeDede12 gün önce
  Bu zatı fazla konusturmayin saçmalıyor bunların aldı aylıklar derhal kesilmeli
 • OvalıOvalı12 gün önce
  Günaha girmek istemem, annenizinvebaline girmek istemem. Temelli sen düpedüz bir .......sin, senin kulaklarını kesme zamanı ve boynuna tasma takıp sokağa salacagiz.
 • Murat ÖzdemirMurat Özdemir12 gün önce
  "Bay Temelli hani Suriyeli bir çocuk vardıya gidince sizi Allah'a şikayet edeceğim deyip ağlayan sanırım o çocuk gitti ve Allaha şikayet ettiBak Allah'ın yer yüzündeki ordusu geldi bakarsın kalır orada TEMELLİ" ne dersin?
 • vatansevervatansever12 gün önce
  adi herif...çok doğru suriyenin geleceğine suriye karar verir ama 12 milyon suriyeli mülteci konumunda ülkesinde değil....siz aklınızı kendinize saklayın...herkes durumun farkında içiniz yanıyor ama yapacak birşey yok...
 • bhjkbhjk12 gün önce
  bu hdp kapatılmalıdır bu hdp liler derhal yargılanmalı adalet makamları dokunulmazlıklara akmadan harekete geçip hesabını sormalı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019