• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Piyasada tutunmanın yolu dürüstlükten geçiyor

İş hayatının ahlaki ilkeler temelinde yeniden yapılandırılması gerektiğini dile getiren İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, "Modern tabirlerle piyasada tutunmak hem üretimde hem pazarlamada dürüstlükle mümkündür" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-10 10:47:00 -
Piyasada tutunmanın yolu dürüstlükten geçiyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, ahlakın ticareti beslediğini ve üretimi verimli kıldığını belirterek, “Modern tabirlerle piyasada tutunmak hem üretimde hem pazarlamada dürüstlükle mümkündür” dedi.

İş hayatı yeniden yapılandırılmalı

Avdagiç, iş hayatının ahlaki ilkeler temelinde yeniden yapılandırılması gerektiğini dile getirdi. Hem üreteni hem toplumu hem de tüketiciyi memnun eden bir iktisadi anlayışın esas alınmasını savunan Avdagiç, şu önerilerde bulundu: “Firmalar, uygulamalarını ve ilişkilerini iş ahlakı çerçevesinde çizmelidirler. Ancak bu şekilde iş ahlakının önemini kavrayabilir, sosyo-ekonomik süreçte uygulamalarını geliştirebilirler. Politik alanın istikrarlı bir şekilde ilerlemesi sağlanmalıdır. Ahlaki ilkelerin uygulanmasında iş dünyasının belli ilkeler temelinde örgütlenmesi de önemlidir. Gerek kamuda gerek özel sektörde gerekse tüm çalışma alanlarında etik ilkeleri temel alan bir anlayışın olması, kurumsal yapının oluşturulması, iş ahlakının yaygınlaşması açısından çok ama çok mühimdir.

Avdagiç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde kamuda ve özel sektörde etkin bir iş ahlakının oluşturulmasının; geliştirilmesinin çok daha kolay olduğunu söyledi.

Hukuki eksiklik giderilmeli

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan ise iş ahlakının uygulanması noktasında hukuki boşlukların bulunduğuna dikkat çekti. Bu boşlukların kanunlarla doldurulması gerektiğini vurgulayan Karahan, “İş ahlakına ilişkin hukuki eksiklikler bir bir belirlenmeli ve giderilmeli” çağrısı yaptı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23