• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Otomobil pazarında savaş ekonomisi, olumsuz güçlü baskı: zam oranı hesap planını altüst edecek! Kritik uyarılar

Yeniakit Publisher
2024-01-18 01:08:00 - 2024-01-18 02:00:43
Otomobil pazarında savaş ekonomisi, olumsuz güçlü baskı: zam oranı hesap planını altüst edecek! Kritik uyarılar

Otomobil pazarında yaşanan fiyat artışları devam ediyor. Ocak ayı itibarıyla güncellenen fiyatlar ezber bozdu: yüzde 4 civarında bir zam söz konusu olurken, piyasada savaş ekonomisi konuşulmaya başlandı.

Sektör yöneticileri, enflasyon ve döviz kurlarında yaşanan artışların doğal olarak otomobil fiyatlarına yansıdığını işaret ederken, esas risk Kızıldeniz'de yaşanan gerginlik ve olası savaş senaryoları.

Kızıldeniz'deki gerginlik tedariki etkiliyor

Çin'den Avrupa'da yer alan otomobil fabrikalarına parça taşıyan yük gemileri, Kızıldeniz ve Gazze Şeridi'nde konuşlanan savaş gemileri yüzünden Akdeniz'e giremiyor. gazetememur.com'un haberine göre, mecburen rotalar Afrika kıtasının altından yeniden çizilirken nakliye fiyatları bir haftada 4 kat artış gösterdi.
Bu durum teslimatlarda yaklaşık bir aylık gecikmeye sebep olurken, diğer taraftan yükselen petrol fiyatlarının etkisiyle henüz fabrikalara ulaşmayan otomotiv parçalarının maliyetleri daha yoldayken değişmeye başladı.

Otomotiv devleri üretime ara verdi

Birçok otomotiv üreticisi, fabrikalarda üretime ara verdiğini duyururken, araç siparişlerinde ve teslimatlarda gecikme sinyalleri gelmeye başladı.

Avrupa ve global arenada etkisini hissettiren enflasyon, yaşanan bu savaş gerginliği ile rüzgarı da arkasına aldı. Avrupa basınında maliyet kaynaklı fiyat güncellemeleri konuşulmaya başlanırken, parça tedarik problemi yüzünden üretimi durdurduğunu açıklayan Tesla, ters köşe yaparak fiyat indirimine gitti.
Müşteri taleplerinde düşüş

Satış ve pazarlama tarafında ise müşteri taleplerinde yaşanan düşüş nedeniyle bir çok marka kâr marjlarından ödün vererek kampanya hazırlıklarına başladı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Zam oranı ne kadar olabilir?

Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeler, otomobil fiyatlarında önümüzdeki dönemde daha da yüksek zamların yaşanabileceğini gösteriyor. Sektör temsilcileri, enflasyon ve döviz kurlarındaki artışların devam etmesi halinde, zam oranının yüzde 20'ye kadar çıkabileceğini belirtiyor.

Kampanyalar artabilir

Müşteri taleplerinde yaşanan düşüş, markaları kampanyalara yöneltiyor. Birçok marka, kâr marjlarından ödün vererek, kampanya hazırlıklarına başladı. Bu kampanyalar, özellikle sıfır kilometre otomobillerde daha fazla hissedileceği tahmin ediliyor.

Araç alımlarını erteleyebilirsiniz

Otomobil fiyatlarındaki artışlar devam ediyor. Bu nedenle, araç almayı düşünenler, bir süre daha beklemeyi düşünebilirler. Fiyatların düşmesi beklenmiyorsa, kampanyaları takip ederek, daha avantajlı fiyatlardan araç satın alınabilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

erkan

22 yıldır ülkeyi böyle yönettiler. 

Ali

Hirslariniza tam gaz devam ikinci üçüncü onuncu neyse alın alın dahada alın arabaları evleri yetmez yüzde kırklar ile mevduata yatırım yetmez bütün hisselerden toplayın bitcoinsiz olmaz devam devam kendi yaptıklarında bogulan insan misali toplumu bogdunuz perişan ettiniz israf ekonomisi...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23