• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Omicron varyantı" tam olarak ne? Alman profesörden yüreklere su serpen açıklama

Almanya epidemiyolog Prof. Dr. Karl Lauterbach, omicron varyantı ile ilgili yüreklere su serpen açıklamayı yaptı.

Yeniakit Publisher
2021-12-01 12:09:00 -
"Omicron varyantı" tam olarak ne? Alman profesörden yüreklere su serpen açıklama

Almanya epidemiyolog Prof. Dr. Karl Lauterbach, ilk raporların, Omicron varyantının bir yılbaşı hediyesi olabileceği ve hatta pandeminin sonunu hızlandırabileceği anlamına geldiğini söyledi.

 

Güney Afrika'daki doktorlar, Omicron'un koronavirüsün önceki versiyonlarına göre baş ağrısı ve yorgunluk gibi hafif semptomlara neden olduğunu açıklamıştı.

"Daha az ölüm için evrimleşti"

Lauterbach, "Omicron varyantının başak proteininde 32 mutasyonu var, yani delta varyantının iki katı kadar. Bu durum, çoğu solunum virüsünün evrimine paralel olarak, koronavirüsün daha sık enfekte etmek ve ancak az ölümcül olmak için evrimleştiği anlamına gelebilir" dedi.

Aşılamanın önemine vurgu

Diğer taraftan, Birleşik Krallık East Anglia Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Prof. Dr. Paul Hunter, teorinin doğruluğunu kanıtlayabileceğini söyledi, ancak aşılamanın bu türe karşı korunmada çok önemli olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, bilim insanları uzun zamandır koronavirüsün ortadan kaldırılmasının pek mümkün olmadığı, bunun yerine daha hafif bir soğuk algınlığı benzeri virüse evrimleşeceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Gençlerde daha fazla görüldü

Ancak bilim insanları, Omicron varyantının ne tür bir etki yaratacağını belirlemek için en az bir aya ihtiyaçları olduğunu aktardı. Çünkü bir insanın koronavirüse yakalandıktan sonra, ciddi şekilde rahatsızlanması zaman alıyor. Öte yandan şimdiye dek Omicron varyantı vakalarının çoğu, yaşlı yetişkinlere kıyasla virüsten daha hafif semptomlar yaşayan genç insanlarda görüldü.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

He la! Yüreyimize buzzz gimi geldi

Bu sogukta

ömer

Bu virüsler hiçbir zaman bitmeyecek. Biri gelecek diğeri gidecek. Her birine aşı olmaya kalksak kevgire döneceğiz. Fakat humik asit gibi güçlü bir anti-viral madde ile bu sorun kökünden çözülür. Daha bebeklikten başlayarak her gün düzenli humik alımı ile ne doktorla ne de hastane ile işiniz olur.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23