Okullarda kaynak kitap sömürüsü

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, ek kaynak kitap tartışmalarına ilişkin olarak, “Ders kitapları haricinde hiçbir öğrencimizin ek kaynağa ihtiyacı yoktur. Bu tutumda bakanlığın müdahaleleri yerindedir ve biz bakanlığın bu yaklaşımını destekliyoruz” dedi.

12 Ekim 2018 Cuma 12:55
Okullarda kaynak kitap sömürüsü

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, ek kaynak kitap tartışmalarına ilişkin olarak, “Ders kitapları haricinde hiçbir öğrencimizin ek kaynağa ihtiyacı yoktur. Bu tutumda bakanlığın müdahaleleri yerindedir ve biz bakanlığın bu yaklaşımını destekliyoruz” dedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, son günlerde tartışılan, öğrencilere kaynak  kitap dayatmasına ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “Ek kaynakla ilgili ülke gündeminde yoğun tartışmalar olunca MEB resmi bir yazı gönderdi. Biz ders kitapları haricinde ek kaynak zarureti diye bir kavramı doğru bulmuyoruz” dedi.

Dershane gibi suistimal ediliyor

Selvi, şunları dile getirdi: “Bu ek kaynak olayı dershane tartışmalarında olduğu gibi. İnsanların ilave bir derse ihtiyacı varmış, ilave bir kaynağa ihtiyacı varmış gibi bir algı üretilerek ticari bir kazanç üretmeye çalışıyorlar. Yıllar içerisinde dershanecilik özel dersten öyle bir noktaya geldi ki neredeyse eğitimin merkezine oturdu. Burada ek kaynak konusu da aynı olayların içerisindedir. Bir de yıllar içerisinde kitabını alamayan mali açıdan öğrenci ihtiyaçlarını karşılanmasıyla ilgili devletin bir imkân sağlayamadığı dönemlerde kitap çok önemliydi. Uzun süreden beri hükümet bir inisiyatif alarak kitapları, öğrencilerin masalarına hazır halde koydu. Özel sektörden çıkmış olanlar ek kaynak üzerinden bir algı üreterek mutlaka öğrencilerin ek materyallere ek kaynaklara ihtiyacı var fikriyle burada bir kazanç üretebilmek için öğrencilere dayatmada bulunuyorlar. Öğretmenler eğitim, öğretimin merkezindedir. Bunun için de ders kitapları haricinde hiçbir öğrencimizin ek kaynağa ihtiyacı yoktur. Bu tutumda bakanlığın müdahaleleri yerindedir ve biz bakanlığın bu yaklaşımını destekliyoruz.”

İlla şikayet mi edilecek!

Velilerin sorunla ilgili bir şikâyet merkezine gitmesine gerek olmadığını belirten Selvi, şunları aktardı: “Zaten okul ile görüştüklerinde yöneticilerde özü itibariyle bu konuda rahatsız. Öğrenciler daha iyi yetişecek diye okulları da töhmet altına alıyorlar. Bazı yayın evleri okullarla iletişim kurarak velileri, okul aile birlikleri zorlayarak birlikte iş yapmaya çalışıyorlar bunu doğru bulmuyoruz. Biz bu noktada daha önce yaptığımız açıklamaları tekrarlıyoruz. Bu söylediklerimiz de yanlış algılanmasın. Ders kitabı dışında başka kitap okumayın demiyoruz. Böyle yorum yapanlar da var. Bu doğru değil. Öğrenci kendini geliştirmek için her türlü materyali kullanmalı. Zaten öğrenciye beceri katmak demektir.”

3600 ek göstergeyi bekliyoruz

Akit’in “Eğitim çalışanlarının muzdarip olduğu çeşitli sorunlar var. Bunlar çözüm yoluna girdi mi?” şeklindeki sorusuna ise Selvi, “Eğitim çalışanlarının en güncel konusu atamalarda özür gruplarına bağlı sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin maaşları ayrıdır. Bu konu doğru değil. Zaten MEB sözleşmeli öğretmenlik için geçici bir konu olarak bakıyor. İstihdamda zorluk çekilen bölgeler için böyle bir çözüm üretildi. Bizim için sözleşmeli öğretmenlik öğretmenlik uygulaması yerine kadrolu öğretmenlik gerçekleşsin. Güvenlik soruşturması yapılsın herkesi kadrolu olarak devlet atasın. İstihdamda zorluk çekilen bölgelerde ilave tazminat ödemesi ile teşvik edici bir takım düzenlemeler yapılmalı. Yani zorlama iş değil de cazip hale getirmeli. Bir diğer konuda ek göstergelerle ilgili Cumhurbaşkanı vaadidir. ‘3600 ek göstergeyi vereceğiz’ dedi. Bununda biran önce hayata geçirilmesi ve düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Ayrıca bütün kamu çalışanlarının da toplu olarak ek göstergeye yazılmalı ve ayrım yapılmaksızın herkes yararlanmalıdır” karşılığını verdi.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2018 Cuma 12:55

YORUM YAZ

 • ARİF HİKMET TOSUNARİF HİKMET TOSUN5 ay önce
  KRAL ÇIPLAK
 • elvan kütükçüelvan kütükçü5 ay önce
  Kırıkkale de kaynak kitap aldırmalar halen devam ediyor .
 • latiflatif5 ay önce
  Hem bu şekilde bir beyanat veriyor hemde Kaynak kitap istedi diye tefe konulan öğretmene de sahip çıkıyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Zaten artık boyanız döküldü. MemurSaltanat süren ve kendisini enflasyona karşı ezdiren sendikacıları affetmeyecektir.
 • zülfikar Hayberzülfikar Hayber5 ay önce
  önce il ve ilçe başkanlarının hizmet alımlarınadan aldığı komisyonları önle beyefendi
 • karamanlıkaramanlı5 ay önce
  haberi sunanların varsa çocukları kesinlikle özel okulda okuyor. Televizyona çıkıp "Devlet kitap veriyor, kaynak kitap almak yasak" diyen pedagok, eğitimci, profesör kim varsa hepsinin de çocukları özel okulda okuyor. Okullara kitapları yasaklayan yazı gönderen ne kadar bakanlık yetkilisi varsa onların çocukları da özel okulda okuyor. Siz şikayet ettikten sonra okula soruşturma için gelen müfettişler var ya onların çocukları da ya özel okulda okuyor veya mutlaka kaynak kitap kullanıyorlar. Çünkü eğitim sistemimiz sınavlar üzerine kurulu bir sistem. İşte o özel okullar taa birinci sınıftan itibaren sürekli ve düzenli test çözerek bu sınavlara hazırlanıyorlar. Şikâyet et tabi belki bu sana kendini önemli hissettiriyordur ama bil ki bundan sen zararlı çıkıyorsun. Bil ki şikâyet ederek hazırlanmasını engellediğin o çocuklar, o sınavlara her gün yüzlerce soru çözerek hazırlanan, özel dersler alan çocuklarla birlikte girecekler. Ha bir gün sistem değişir ve sınavların önemsiz olduğu bir sistem gelirse, öğretmen de test kitabı aldırırsa o zaman şikayet et.http://tuzgolugazetesi.com/yazi/kaynak-kitap-meselesi-124 mustafa ceylan
 • vatansevervatansever5 ay önce
  Maalesef çok büyük rant dönüyor
 • vatandaşvatandaş5 ay önce
  ek gösterge olarak 3600 değil , kırmızı kartı gösterecem!bütün sendikalar sömürü kaynağı
 • Nedime GencNedime Genc5 ay önce
  Yandaşmedyanın işi zor. Rahipbırakılsa Biz yargıya karışmayız İşte gördünüz Cıktıgittidenecek.Rahip bırakılmasa Reis bakın işini yaptıRahibibırakmadıdenecek. Zor iş Zor.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
  devletin her tarafı soygun yeri olmuş disiplin vede organize yok. adliyelerde yargılarda hakimler , içişleri emniyette amirler maliyede müdürler hep indirme derdindeler. vatandaşlar umurlarında bile değil. ayrıca rüşvete çok ağır cezalar verilmeli hatta rüşvet alanın mal varlıklarına el konulmalıdırki biraz düzelme olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019