Öğretim görevlisinden öğrenciye taciz! YÖK skandala el koydu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yüksek Disiplin Kurulu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde öğrencilere tacizde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinden savunmasını istedi.

10 Ekim 2019 Perşembe 14:43
Öğretim görevlisinden öğrenciye taciz! YÖK skandala el koydu

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Yüksek Disiplin Kurulu bugün yaptığı toplantıda MAKÜ’deki cinsel taciz iddialarını gündemine aldı. Disiplin soruşturması sürecini hızlı bir şekilde işleten Kurul, taciz girişiminde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinden savunmasını istedi. Öğretim görevlisi savunma yapmak için yasal hakkı olan 1 haftalık süreyi kullanmayı talep etti. Yüksek Disiplin Kurulu, önümüzdeki hafta Perşembe günü yapılması planlanan toplantısında öğretim görevlisinin savunmasını da değerlendirmeye alarak dosyayı karara bağlayacak.

Sosyal medyada paylaşmıştı

Geçen hafta Burdur MAKÜ’de bir öğretim görevlisinin bazı kız öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğu iddiaları sosyal medyada büyük yankı buldu. Üniversitede öğrenci olduğunu söyleyen bir kadın Twitter kullanıcısı, "Arkadaşlar bir konudan bahsedeceğim. Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur" mesajını paylaştı.

Paylaşım kısa sürede yayılırken, sosyal medya kullanıcıları olaya büyük tepki gösterdi. Yine aynı üniversitede okuyan başka bir kız öğrenci de cinsel taciz iddialarını destekleyen bir paylaşımda bulunurken, elinde tacizi doğrulayan ses kaydının olduğu iddiasında da bulunarak, "Şu an olay savcılıkta, 10 aydır bu böyle; ama hala görevlerine devam ediyorlar; çünkü arkaları sağlam adam bunlar. Öyle olmasa elimizdeki ses kaydı ile şu anda atılmaları gerekirdi" tweetini paylaştı.

Burdur MAKÜ’de bir öğretim görevlisinin bazı kız öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğu iddialarının sosyal medyada yayılmasının ardından MAKÜ Rektörlüğü açıklama yaparak, söz konusu iddialar üzerine açılan disiplin soruşturması neticesinde öğretim görevlisinin ‘kamu görevinden çıkarılma’ cezası teklifi ile YÖK’e bildirildiğini belirtmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 14:43

YORUM YAZ

 • Karma eğitimde normalKarma eğitimde normal5 gün önce
  Bu eğitim sisteminde bu kadar az olması anormal. Eğitim sistemi düzeltilmeli kanunlardan başlayarak.
 • Dost Acı SöylerDost Acı Söyler6 gün önce
  AHMET RUMUZLU ARKADAŞA :Şeriatın bir hakikatine binler baş feda olsun.Ancak söylemek kolay yaşamak zordur.Üniversitede okurken Şeriat şeriat diye bağıran insanların namaz kılmadıkların aşahit olduk.Duvarlara" kim Allahın indirdiği ile hükmetmez ise onlar kafirlerin ta kendileridir" ayetini yazaralrkensınavlarda hırsızlık sayılan kopyadan da kalalrını kaldırmıyorlardı.
 • hasanhasan6 gün önce
  chp nin getirdiği laik , çagdas , candaş duzende normal bunlar..şeriat olsaydı bakalım yazabiliyormuydu bunları?
 • Aziz Arıçam Aziz Arıçam 6 gün önce
  Bu olay derhal sonuçlanmalı.Bu adamlar atılıp yargıdansa ağır ceza almalılar
 • abdülkadirabdülkadir6 gün önce
  Bu ne rezalet. Kızlarımızı bu yaşa kadar binbir zahmetle yetiştirip büyütüp okusun diye gönderdiğimiz ortamlara bak! sıkacaksın iki el kafasına aleme ibret olsun. Namussuz olarak yaşamaktansa, namus için bi ömür hapiste yatmak şereftir!
 • İbrahimİbrahim6 gün önce
  AHHH ŞERİAT :(((

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019