• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ödenen SSK SGK primleri geri alınır mı? Kimler toptan yaşlılık ödemesi alır?

Primler ödemesi geri alınır mı? Erken emekli prim iadesinden nasıl yararlanılır? SGK prim iadesi nasıl alınır? prim ödeme iadesi alınır mı? Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ödenen primlerin iade edilip edilmeyeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki prim ödeme iadesi alma şartları neler? Ödenen primler geri alınır mı? Kimler toptan yaşlılık ödemesi alır? SSK prim ödemesi geri alma nasıl olur? SGK prim geri ödemesi hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar…

Yeniakit Publisher
2019-11-08 11:03:00 - 2019-11-08 11:08:10
Ödenen SSK SGK primleri geri alınır mı? Kimler toptan yaşlılık ödemesi alır?

Primler ödemesi geri alınır mı? Erken emekli prim iadesinden nasıl yararlanılır? SGK prim iadesi nasıl alınır? prim ödeme iadesi alınır mı? Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ödenen primlerin iade edilip edilmeyeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki prim ödeme iadesi alma şartları neler? Ödenen primler geri alınır mı? Kimler toptan yaşlılık ödemesi alır? İşte detaylar…

Sosyal güvenlik sistemine ödenen primler emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmiyorsa, yaşlılık toptan ödemesi adı altında primleri iade alabilirsiniz. Bunun için erkek çalışanların 60, kadın çalışanları ise 58 yaşını doldurması gerekiyor.

Primler geri alınabilir mi? sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap veriyor: “Evet, primler geri alınabilir. Buna da yaşlılık toptan ödemesi deniyor. Bu ödemeden yararlanılabilmesi için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartların başında da yaş şartı geliyor. Kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşını doldurduğu halde emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamayanlar, geçen süre içinde ödedikleri primleri yaşlılık toptan ödemesi adı altında iade alabiliyor. Özetle, kişilerin askerlik ve doğum borçlanması bile prim gün sayısını doldurmaya yetmiyorsa ve yaşı da artık çalışmaya imkan tanımıyorsa ödediği primleri geri alabilir. Altını bir kere daha çizeyim, ‘SGK’ya şu kadar prim ödedim, başvurup bunları geri alayım’ diye bir şey söz konusu değil.

Emeklilik yaşı doldurulmasına rağmen ödenen primler emekli aylığı alınmasına yetmiyorsa toptan ödeme alınıyor. Yani, erkekse 60, kadınsa 58 yaşından küçük olanlara böyle bir iade yapılmıyor. Prim iadesi imkanından işçi statüsünde çalışanlar, kendi adına Bağ-Kur’lu olarak çalışanlar ve memurlar yararlanabilir. Bunun için SSK’lı olarak çalışanlar ile memurların işten ayrılması, Bağ-Kur’lu çalışanların da işyerini kapatması gerekiyor. Bu şartlarda geçmişte adlarına yatan primleri toptan ödeme yoluyla alabiliyorlar.

Toptan yaşlılık ödemesi nasıl hesaplanıyor?

Örneğin, 7 bin gün prim gün sayısını doldurup, 60 yaşında emekli olacak bir erkek çalışan 60 yaşını doldurmuş ve sadece 1.500 gün prim ödemişse emekli aylığı almaya hak kazanmadığı için 1.500 günlük primini geri iade alabilir. Aynı şartlarda 58 yaşını tamamlamış bir kadın sadece 1.750 gün prim ödemişse, ödediği bu prim emekli aylığı almaya yetmeyeceğinden, 58 yaşında SGK’ya başvurup, 1.750 günlük primini iade alabilir.

Kimler toptan yaşlılık ödemesi alır?

Tüm primler iade alınabiliyor mu? Kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primleri toptan ödeme yoluyla geri iade edilmiyor. İşçi ve memurlar, kendi adlarına yatırılan; Bağ-Kur’lular ise kendi adlarına ödedikleri malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini iade alabiliyorlar. Sigortalı vefat etmişse, geride kalanlar da yaşlılık toptan ödemesi imkânından yararlanabiliyor. İade tutarı ise SGK’nın her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı uygulamasına göre yapılıyor. Çalışanın doğum ya da askerlik borçlanması hesaplamanın dışında tutuluyor.

Prim iadesinden nasıl yararlanılır?

· Belirli yaşı tamamlamış, belirli süre prim ödemeniz gerekiyor.

· Ödediğiniz primlerin emekli aylığı almaya yetmiyor olması gerekiyor.

· İşçi ve memur olarak çalışanların işten ayrılmış olması gerekiyor.

· Bağ-Kur’luların ise işyerini kapatması gerekiyor."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Arife ercilveli

Sigortami geri almak
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23