• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

O ülke için yeni çalışma: 19. Yüzyıla ait çikolata fabrikası buldu! Arkeolog hakkında bilgi verdi! İşte böyle anlattı

Yeniakit Publisher
2024-02-26 00:19:00 - 2024-02-26 00:35:48
O ülke için yeni çalışma: 19. Yüzyıla ait çikolata fabrikası buldu! Arkeolog hakkında bilgi verdi! İşte böyle anlattı

İspanya’da Orta Çağ’dan kalma olduğuna inanılan bir malikanede yer alan atölye bulundu! Arkeologlar hakkında kritik bir duyuru yapıldı. Bir zamanlar Katalonya’nın başarılı çikolata üreticisi Clemente Guardia için tatlılar üretiyordu.

Barselona Arkeoloji Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, İspanya’da 19. yüzyıldan kalma bir çikolata fabrikasının kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Geçen yıl Barselona’daki bir tesiste inşaat sırasında keşfedilen yapı, Katalan çikolata şirketi Clemente Guardia ile ilişkilendiriliyor.

Atölyede bir zamanlar hem bölge sakinleri hem de turistler için tatlı üretiliyordu. Çikolatacı, ürünlerini İspanyol imparatorluğunun topraklarında satan Barselona’nın en büyüklerinden biriydi.

Ancak söz konusu yapının atölyeden çok önceye uzanan bir geçmişi var: Burası başlangıçta 14. yüzyıldan kalma bir Orta Çağ konağıydı. Arkeologlar bu döneme tarihlenen duvarları, kemerleri ve kapıları dikkatle belgelediler.

Konak daha sonra, 15. ve 16. yüzyıllar arasında, Hostal de Sant Pere olarak bilinen bir pansiyon olarak işletildi. Sonunda 18. yüzyılın başlarında üç mülke bölündü; arkeologlar bölgede bulunan yedi büyük seramik kabın bu döneme ait olduğunu düşünüyor ancak bunların içerikleri henüz belirlenmedi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Nihayet 1800’lerin sonlarında alanın bir kısmı çikolata fabrikasına dönüştü. Atölyenin varlığı, şehrin İspanya’nın endüstriyel ve kültürel güç merkezi olarak gelişiminin kutlandığı 1888 Barselona Dünya Fuarı ile bağlantılı arşiv materyalleriyle de doğrulanıyor.

arkeofili'ye göre: İspanyol gazetesi La Vanguardia’da yayınlanan 19. yüzyılın sonlarına ait ilanlara göre, Clemente Guardia 1824’te faaliyete geçti. La Vanguardia’dan Ramon Suñé’nin bir makalede yazdığı gibi, çikolatacının tatlı spesiyaliteleri ‘özel öğütülmüş’ ve vanilya ve taş çikolatalardı. Fabrikadan çıkan eserler arasında, bir zamanlar etiket yapımında kullanılan, şekerleme markasının adını taşıyan kurşun plakalar ve karmaşık tasarımlı resimlerin altında “Barcelona” kelimesi yer alıyor.Haritacılık ve topoğrafya konusunda uzmanlaşmış Global Geomàtica SL şirketinden araştırmacılar bölgeyi inceledi. Projenin yöneticisi Marta Lucas, yapının yüzyıllar boyunca geçirdiği evrimi görmenin “Barselona tarihi hakkında sahip olduğumuz bilgileri büyük ölçüde genişleteceğini” söylüyor.

Araştırmacılar ayrıca siteyi taradılar ve dijital olarak yeniden oluşturdular. Bu arada kazılar devam ediyor ve ekip, yapının kullanım ve işletme dönemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Leyl....

Gunaydinlar. Birkere Ortacag'da daha kakao cektirdiklerini bilmediklerinden ki bugün bile kakao yetistiren yerli halklar ki bunlar nispeten geri kalmi$ topluluklardir cikolatanin tadini bilmezler.. Topladiklari Cacaodan cikolatada denen bir yiyecek yapildigini bilmezler ve tatmamislardir.. Ne yazik ki! Sonuc itibariyla 20.yy ba$ina tarihlenebilir veya 19.yy ilk ceyregi ama Ortacag degil.. Dolayisiyla arkeologlara da gerek yok! Normal bir Sanat Tarih idi de bulabilir bunu.. Ayrica radyokarbonlama Ile tam yuzyili da ortaya cikar.. G. Amerika uzerinden ticaret gemileri Ile gelen kakao cekirdekleri Yahudi tuccarlar tarafindan bu tür i$ letmelerde kullaniliyordu ve cok luks bir seydi Ispanyollar icin..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23