O tarihten itibaren emekliye 2 bin 150 TL!

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminine göre emekli ocak zammının yüzde 8.46 olması bekleniyor. Merkez’in tahminin gerçekleşmesi durumunda, en düşük emekli maaşı esnaf için 1816, 2000 yılından önce emekli olan SSK'lı vatandaşlar için 2150 TL'ye ulaşacak.

24 Ağustos 2019 Cumartesi 10:18
O tarihten itibaren emekliye 2 bin 150 TL!

Tüm emekliler geçtiğimiz ay zam aldı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.01, memur emeklilerine ise yüzde 6.02 artış yansıtıldı. Son zammın ardından gözler Ocak zammına çevrildi.

Memur emeklileri Ocak zammının oranı için hakem kurulundan çıkacak kararı beklerken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artışını ise bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon gösterecek.

Merkezin tahminine göre zam oranı yüzde 8.46

Takvim’in haberine göre, Merkez Bankası'nın yüzde 13.9 olan 2019 yılı enflasyon tahminine göre 6 aylık TÜFE, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 8.46 olacak.

Bu tahmin gerçekleşirse, en düşük emekli aylığı esnafta bin 675 liradan bin 816 liraya, Bağ-Kur tarımda bin 249 liradan bin 354 liraya yükselecek.

SSK'lılarda en düşük aylık ise 2000'den önce emekli olanlarda bin 982 liradan 2 bin 150 liraya, 2000'den sonra emekli olanlarda bin 181 liradan bin 281 liraya ulaşacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 10:18

YORUM YAZ

 • emekliemekli27 gün önce
  adalet ve kalkınma yazınca adaletli olunmuyor emekliler arasındaki her türlü ayrımcılığa son verilmeli intibak yasasını çıkarmak çokmu zor endinize gelince anında görüntü emekliye gelince by pass yazıktır günahtır bu hayat şartlarında 1500 tl maaşmı olurmuş çok yazık rabbim insafınızı artırsın asgari ücretlinin hali çok mu iyi 2000 tl ile kim geçinebilir bekar dahi geçinemez işçiyi işverenin insafına bırakırsan seçimde çok düşünürsün siz 3 mayışla geçinemiyonuz garibim 2000 tl ile nasıl olacak bu iş el insaf adaletli olmak çokmu zor millet yetkiyi vermiş amma bu milleto yetkiyi almasını da düşünebilir kimsenin kimseye mecburu yokk. merhum ERBAKAN hoca koalisyondayken bunu yapabiliyorsa sizin söyletmemeniz lazım
 • Recep GülerRecep Güler27 gün önce
  AKİD,2000 SONRASI EMEKLİ İNTİBAKLARINDA CHP DEN FARKSIZSINIZ!!!EDİTÖRÜNÜZ KÖR-EKONOMİ SAYFA SORUMLUNUZ HEM KÖR-HEM SAĞIR!!!HÜKÜMETİN EKONOMİSTLERİ İSE KEPKESİN FETÖNÜN -PKK NIN SAĞIRLIĞINDA,UYDUSU GİBİLER!!!EMEKLİ DERNEKLERİNDEN İSTİFA ETME ZAMANIMIZ GELMEDİMİ?NE İŞ YAPIYORLAR-KESİLEN PARALARIMIZA RAĞMEN-HAKLARIMIZ GASP EDİLİRKEN SUSANLAR YER DEĞİŞTİRİLMELİ-KOLTUKLARINDAN AŞAĞI ALINMALIDIRLAR!
 • Suat göçeri Suat göçeri 28 gün önce
  2000 den sonra emekli olanlar üvey evlatmi niçin dogrulari yazmiyorsunuz iktidarin 2008 yılında maaş bağlanma oranını .(2002 den önce yüzde 75 idi 2008 de 35 e kadar düşürüp emekli maaşlarını sadaka gibi maaşa mahkum ettini nicin yazmıyorsunuz belki vatandaşlar ı kandırabilirsiniz allahı.da nasıl kandıracaksınız yazık cok yazık ben hakkımi helal etmiyorumharam olsun diyorum haksiz bir şekilde kazandığım maaşımdan 1250 lira gasp edildi uyduruk bir sistemle eğer dürüstseniz bu yazdiklarima Aynen cevap istiyorum .
 • munir mitismunir mitis28 gün önce
  sefalete devamayip ayip ayip yaziklar olsun kufur edecem sonra yayinlanmayacak baske sey soylenmez 1400 tl emekli maasim var yaziklar olsun bu devletesefil devlet
 • Dursun KöksalDursun Köksal28 gün önce
  yazarken rakamlar karışmış.Alt paragrafa dikkat edin.
 • İbrahim İbrahim 28 gün önce
  Yıl sonuna doğru enflasyona bir ayar çekeriz, zamları düşürürüz.
 • MineMine28 gün önce
  2000 den sonraki emeklilerin sucu ne ya
 • EmekliEmekli28 gün önce
  2000 yılı öncesi sonrası diye emekliler arasında ayırım yapılması ahlaken hukuken vicdanen yanlış. Yıllardır hükümete çağrı yapılıyor. Bu ayırımı düzeltmezseniz seçimlerde milletsizi emekliye sevk edecek.
 • Mesut SarpMesut Sarp28 gün önce
  Dar gelirlinin derdi bugün zaten yarının ne olacagını Allahu Teala bilir. Paralar betona asfalda yani getirisi olmayan yatırımlara gömüldü, kasalar tamtakır. Ceplerini dolduranlarsa paraları coktan yurt dışına taşıdılar. Eh işte bizde bakıp bakıp ne güzel diye seviniyoz. Allah c.c. garib gurebanın yardımcısı olsun. Siyasette ekonomik ahlakın şirazesi kayınca insanlarda buna kayıtsız kalıp faiz ekonomisine devam edince tabii ki Rabbimizinde bereketi azalmakta.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019