• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den İsveç ve Finlandiya'ya karşı Türkiye'ye destek

PKK'nın Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde olduğunu hatırlatan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefiktir ve bir müttefikin endişeleri olduğunda bunun ele alınması, sorunun çözülmesi gerekir." dedi.

Yeniakit Publisher
2022-05-26 17:24:00 - 2022-05-26 18:05:00
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den İsveç ve Finlandiya'ya karşı Türkiye'ye destek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurularına, bu iki ülkenin özellikle terör örgütü PKK/PYD unsurlarına verdiği destekten dolayı karşı çıkan Türkiye'nin ortaya koyduğu siyasi tutuma destek verdi.

NATO'nun haziran sonunda Madrid'de yapacağı zirve öncesinde temaslarda bulunmak üzere 30 Mayıs'ta bu ülkeyi ziyarete hazırlanan Stoltenberg, İspanyol basınına konuştu.

"Hiç kimse Türkiye kadar terör saldırılarından acı çekmemiştir"

Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefiktir ve bir müttefikin endişeleri olduğunda bunun ele alınması, sorunun çözülmesi gerekir. Bu, her zaman böyle oldu. İsim sorunundan dolayı Yunanistan'ın vetosuyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin NATO üyesi olması da 10 yıldan fazla sürdü ama çözüldü." şeklinde konuştu.

"PKK Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesindedir"

İspanyol gazetecilerin, Kürtler ile terör örgütü PKK'yı özdeşleştirme çabalarına karşı çıkan NATO Genel Sekreteri, "Kürtlerden bahsediyorsunuz ama kabul etmeliyiz ki birkaç Kürt grup var ve PKK Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesindedir. İsveç ya da Finlandiya'da olmaları fark etmez." dedi.

İsveç ve Finlandiya'nın Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ne davetli ülkeler olarak katılabilecekleri ancak 28 Haziran'dan önce Türkiye'nin taleplerine cevap vermezlerse aday ülke olma özlemlerini gidermelerinin zor olacağını dile getiren Stoltenberg, "Benim hedefim hızlı bir sürecin olması ve bunun için halen zamanımız var." ifadesini kullandı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Arap Mustafa

Sağlam tutanaklar raporlar Türkiye Leh’ine düzenlenirse sakıncası Yok gibi en azından yanlış yapılsa dahi elimizde deliller var sayın Cumhurbaşkanı artık çok tecrübeli ülkenin menfaatini düşünür ve ona göre ulusumuz adına karar verir

Eyüp

Hadi ordan sahtekar adam. Abd nato müttefiki değilmi? Binlerce tır silahlar pyd pkk ya giderken neden sesin çıkmadı? Nasılsa şehit olanlar sizlerin askeri değil.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23