Nafaka başka bahara kaldı!

Toplumun önemli bir kesiminin beklediği nafaka, 3600 ek gösterge, Hal Yasası gibi önemli düzenlemeler de yeni yasama dönemine kaldı.

19 Temmuz 2019 Cuma 09:36
Nafaka başka bahara kaldı!

TBMM, bugün yaz tatiline giriyor. Toplumun önemli bir kesiminin beklediği nafaka, 3600 ek gösterge, Hal Yasası gibi önemli düzenlemeler de yeni yasama dönemine kaldı. Toplumun kanayan yaralarından biri haline gelen yaklaşık 3 milyon vatandaşı direkt olarak etkileyen Süresiz Nafaka sisteminde değişiklik yapılması planlanılıyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmalar yapılsa da yasama döneminde sonuçlandırılamadı. Söz konusu yasalar çıkarılmadan TBMM’nin tatile çıkacak olmasına tepki gösteren Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu kurucusu İlhan Ergincan, “Cumhurbaşkanımızın 100 günlük sürece dahil etmesi ile başlayan, 350 gün geçtiği halde kanunlaşmaması ve ülkemizde yapılan her seçim öncesi verilen vaatler ile ertelenen umutlar, hayal kırıklığına sebep olmuştur. Söz konusu poşet olunca bir gecede kanun çıkaranlar, toplumun temel taşı aile için somut  bir adım atmamalarını kınıyoruz” diye konuştu.

Hal yasası da kaldı

Geçtiğimiz yıl ekonomiye yönelik saldırılar ve fırsatçılar nedeniyle artan sebze, meyve fiyatlarındakine benzer bir durumun yaşanmasının önüne geçmek için önemli bir adım olarak görülen Hal Yasası, bu yasama dönemine yetiştirilemedi. Hal Yasası, Ekim ayında açılması planlanan Meclisin gündemine tekrar getirilmesi bekleniyor. 

Ek gösterge beklemede

1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge paketi de yeni yasama dönemine kaldı.

Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış olması beklenirken, memurların uzun bir süre daha bekleyecek.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Temmuz 2019 Cuma 09:36

YORUM YAZ

 • AlacakAlacak1 ay önce
  Tüm haklarım zehir zıkkım olsun.
 • mhomho1 ay önce
  senin adın umut, yediğin kazığı unut...fetönün çökmeden önceki, iktidardaki gücü ile ilgili tüm siyasi kadrolarınca, vesayet sahiplerine biat ederek, bilinçli olarak imzalanmış, bu erm kazığını, çıkarmayı becerebilecek veya en azındanikrar ve itiraf edecek, bir adet erkek sesi duyan var mı ! yıllarca hainlerin boynuna geçiremediğimiz yağlı ip, biz ahmak beceriksizlere yağlı kazık olarak sokuldu..henüz muhafaza edecek birşeyleri kalmış olanlara, son bir geçmiş olsunlar.Sonrası kara toprak...
 • AviniAvini1 ay önce
  19 senedir Türkiye cumhuriyeti devletindeki boşalamıyorum mahkemem devam ediyor benim yaşım gelmiş 55 yazık degilmi / bir insan nereye kadar dost hayatı yaşar /artık kadınlar güzel sözlere bakmıyor güvenceli resmiyetli koca adayına favori görüyor...bu çaresizlik mahkemeninmi ,sisteminmi yoksa kanunmu.büyük veballeri var isyandayım ..!!?
 • AviniAvini1 ay önce
  19 senedir Türkiye cumhuriyeti devletindeki boşalamıyorum mahkemem devam ediyor benim yaşım gelmiş 55 yazık degilmi / bir insan nereye kadar dost hayatı yaşar /artık kadınlar güzel sözlere bakmıyor güvenceli resmiyetli koca adayına favori görüyor...bu çaresizlik mahkemeninmi ,sisteminmi yoksa kanunmu.büyük veballeri var isyandayım ..!!?
 • SılaSıla1 ay önce
  Bendeniz de; RAHMETli mısıroğlu gibi düşünüyorum. Bırakalım düşman işgal etsin ülkemizi. Eminim elin gavuru; bizim (sözde)müslüman yöneticilerden daha insaflı-vicdanlı VE islâmlı davranacaktır.Saygılar. "Ayşe Çağırıcı" ya da teşekkürler. O nun yorumu üzerine yazdım.
 • Buse mataracıBuse mataracı1 ay önce
  Ülkede yangın yerine dönen birşey yok sayın başkanımızın müthiş yönetim becerisi ile şimdilik sorunsuz geçiş yapıldı , asıl ihanet ülkede yangın yerine döndü diyerek ülkeyi sanki bir kriz varmış gibi göstermeye çalışmaktır ,nafaka konusuna gelince de , tüyü bitmedik çocukların ve ikinci eşlerin haklarını sevgili veya anne veya babası ile yiyerek sözde bu paralar ile hacca giden sülükler konusunda tek diyeceğimiz kursaklarından kan katran olarak gelmesi sorunu yaşanan.Her gün medyada görüncen sülükler sahteciler ise esas ihaneti hem cinslerine yapmaktalar.
 • enesenes1 ay önce
  Toplumun sesine kulak verilsin artık elitleri dediği değil halkın dediği olmalı
 • misafirmisafir1 ay önce
  2 milyondan fazla mağdur ciddiye almadılar. Defalarca söz verip, sözlerinden döndüler.25 binden fazla erkek Nafaka ödeyecek parası olmadığı için hapis yatmaya devam edecek. Çocuklar icra müdürlüklerinde bağıttırılmaya devam edecek. Zulüm devam edecek. Milletvekiller, bakanlar tatil yapacak!Hayal kırıklığı sandığa yansıyacaktır
 • Aslan akbeyAslan akbey1 ay önce
  Bizim vergilerimizle kazandıkları paralar haram zehir zıkkım olsun milletvekilerinin. Bilhassa bizim vergilerimizle kademe aile bakanlığına verilen paralar dan benim bir kurusun bile varsa boğazlarında kalsın.
 • ÇARE SİZÇARE SİZ1 ay önce
  Bu işin peşini bırakmayın lütfen... Laik sistemi ne getirdiyse sonu felaket... Tek eşlilik mecburi hale getirilince kadınlarımız nikah halkasını birinin boynuna geçirince artık kendini garantiye aldığını biliyor. Sözüm Müslüman kadınlara... Diğerleri beni ilgilendirmiyor. Hanımlar, nikahtan sonra kendilerini bırakıyor, niye, gelecek garanti, koca da... Çocuk konusunda da bir hadi naz tuz ikinciyi yapıyor artık yeter diyor. Koca istese de maddi durumu yerinde olsa da imkansız, çare yok... Nüfus da azalıyor. Dinimiz kaynana, kayınpedere bakma yükümlülüğü vermemiş. Ama çocukların birinci görevi anne babaya bakmak. Bu sistemde bu iş nasıl olacak. Adam çalışıyor. Evde hanım, o da anne babayı istemiyor. Ya boşasam, anne babaya bakacak birini arasam, imkansız, boşanmak zor, nafaka ömür boyu... Böylece hanımların keyfi yerinde, anne babaya bakamayan evlat azap içinde... Şimdi dinin müsaade ettiği ikinci evlilik olsa... Hanımlar evlenince kendilerini bırakmaz, anne baba konusunda da biraz daha gayretli olurlar. İkinci evlilikler de olmaz. (Osmanlı da en yüksek olduğu dönemde yüzde üç...) Ya nafaka ömür boyu olmaktan çıkarılsın ya da ikinci evlilik yasal hale getirilsin. Pek çok problem kendiliğinden çözülür.
 • ADNANADNAN1 ay önce
  lgbt morçatı ve kadem isteseydi bir gecede çıkardı bu yasa.yazıklar olsun oy almaya gelince müslüman a gel yasa çıkarmaya gelince .....
 • ADNANADNAN1 ay önce
  lgbt morçatı ve kadem isteseydi bir gecede çıkardı bu yasa.yazıklar olsun oy almaya gelince müslüman a gel yasa çıkarmaya gelince .......artık hdp ye oy veririm size asla
 • yazıYORUMyazıYORUM1 ay önce
  Cumhurbaşkanımız idam için dediği gibi buna da meclis getirsin ben imzaların der, o teklif meclise hiçbir zaman gelmez olur biter. Bizde safız ya tamam oldu der yolumuza bakarız
 • Ayşe ÇağırıcıAyşe Çağırıcı1 ay önce
  Memleket S400 lerden yangın yerine dönmüş , siz 3 kuruş nafaka haberleri derdindesiniz.Yüce meclisimizi bu tip gereksiz konularla meşgul etmek bu ülkeye en büyük ihanettir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019