• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Muhsin Fahrizade suikaste uğradı! İran'dan gündemi altüst edecek suikast gelişmesi

İran'ın nükleer programını yöneten Muhsin Fahrizade'nin suikasta uğradığı öne sürülüyor. Yaşanan gelişme sonrası Devrim Muhafızları'ndan açıklama geldi.

Yeniakit Publisher
2020-11-27 17:35:00 - 2020-11-28 11:50:10

Rajanews, İran'ın en üst düzey nükleer fizikçilerinden birinin suikasta kurban gittiğini iddia etti. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, haberi yalanladı. Ama ardından Savunma Bakanlığı doğrulama açıklaması yaptı. Devrim Muhafızları Komutanı, İranlı bilim insanlarının öldürülmesinin intikamını alacaklarını söyledi.

ABD ve İsrail'in nükleer bilimcilerine yönelik suikast dalgasına maruz kalmış İran'da bu kez nükleer programını yöneten ismin Tahran yakınlarında öldürüldüğü belirtildi.

Rajanews, yarı resmi haber ajansı Fars haber ajansı, İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV ve hatta İran Radyo Televizyon Kurumu, 'İran nükleer programının babası' diye nitelenen Muhsin Fahrizade'ye suikast iddiasına yer verdi.

İsrail'in İran'ın nükeer silah geliştirdiği iddialarına malzeme yaptığı ve ABD'nin yaptırım listesine aldığı Fahrizade'nin suikasta uğradığı ve doktorlar tarafından kurtarılması çabalarının sonuçsuz kaldığı kaydedildi. İran Radyo Televizyon Kurumu, Fahrizade'nin silahlı saldırıda öldüğünü belirtti.

İlkin haberi yalanlayan İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, ülkenin nükleer sanayinde görevli tüm bilim insanlarının güvende, sağ ve salim olduğunu söyledi. Ama ardından Savunma Bakanlığı suikasta doğrulama açıklaması yaptı.

Bakanlığın açıklamasında Fahrizadeh'ye suikstın 'terör saldırısı' olarak değerlendirildiği vurgulandı:

"Bugün öğleden sonra silahlı teröristler Savunma Bakanlığı araştırma ve icat bölümü başkanına saldırdı. Korumaları ile teröristler çatışırken, Fahrizade ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm kurtarma çabalarına rağmen hastanede vefat etti."

İranlı sosyal medya kullanıcıları da Telegram'da suikasta sahne olduğu iddia edilen yerden fotoğraf ve video paylaşarak, patlama ve silah sesleri duyduklarını aktardı.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, Twitter'da, İranlı nükleer bilimcilere yönelik suikastları kınayan açıklama yapıp egemen güçlerin İran'ın modern bilime erişimini engellemeye çalıştığını dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Isparta 32 32

Biz sizin intikamınızı çok iyi biliriz  
 • Yanıtla

543

50 milyon iran türkü eninde sonunda irranın sonuna sebeb olacak siz hala farkında değilmişsiz gibi davranmya devam edin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23