• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Motosiklet kullanıcıları 'katil bariyerlere' tepki gösterdi

Merter'de motosiklet kazasında yaşamını yitiren Engin Ateş'in ardından birçok motosiklet kullanıcısı ve kurye bariyerlerin altının kapatılması için yetkililerden yardım talebinde bulundu.

2020-02-12 10:51:00 -
Motosiklet kullanıcıları 'katil bariyerlere' tepki gösterdi

İstanbul Merter-Şirinevler istikametinde motosiklet kazasında yaşamını yitiren Engin Ateş'in ardından birçok motosiklet kullanıcısı ve kurye bariyerlerin altının kapatılması için yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Şirinevler'deki iş yerine giden moto kurye Engin Ateş (29), 7 Ocak'ta motosikletin su birikintisine girmesi sonucu direksiyon hakimiyetini kaybetti. Motosiklet yolda sürüklenirken Engin Ateş düşerek yol kenarındaki bariyere çarptı. Evli ve bir çocuk babası olan Engin Ateş bariyerin alt kısmından omzuna aldığı darbe sonucu hayatını kaybetti.

Yol kenarında bulunan ve "katil bariyerler" olarak adlandırılan bariyerlerin ayak kısımları, bugüne kadar yaşanan pek çok motosiklet kazasında sürücülerin ölümüne ve uzuv kayıplarına neden oldu. Bu kazaların ardından harekete geçilmiş, bariyerlerin ayak kısımları "motosiklet bariyeri" olarak da ifade edilen ek metal plaka ve sert plastik plakalarla kapatılmıştı. Ancak İstanbul'da pek çok yerde hala alt kısmı açık bariyerler bulunuyor. Motosiklet sürücüleri ve moto kuryeler kazalarda ölümlere neden olan eski tip bariyerlerin tamamen ortadan kaldırılmasını ve ayak kısımlarının çelik bariyerlerle kapatılmasını talep ediyor.

"Bariyerlerin altı kapalı olsaydı, arkadaşımız yaşayabilirdi"

Kazada yaşamını yitiren kendisi de moto kuryelik yapyan Engin Ateş'in ağabeyi Halit Ateş, "Biz senelerdir mücadele veriyoruz. Katil bariyerler dediğimiz bu bariyerler bizde bir can daha aldı. Ne söylesek boş. Ben de motorlu kuryeyim. Yağmurlu bir günde maalesef hava şartlarından dolayı kocaman bir su birikintisinden dolayı kaza meydana geldi. Bariyer yüzünden tam olarak sağ omuz kısmından darbe alıyor. Direkt orada o bariyerlerin altı kapalı olsaydı belki de şu an kardeşim hayatta olabilirdi. Bu katil bariyerler dediğimiz bariyerler yüzünden maalesef 29 yaşında kardeşimi kaybettim. Daha önce de kaç tane arkadaşımızı bu yüzden kaybettik. Bu bariyerlerin altını kapatmalarını istiyoruz. Tek temennimiz budur. Başka Engin'ler ölmesin diye" ifadelerinde bulundu.

"Birçok motosikletli arkadaşımız bu bariyerlere çarparak yaşamını yitirdi"

Yıllardır bariyerlerin altının kapatılması için taleplerini dile getirdiklerini ifade eden Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Mustafa Özdemir, şunları söyledi:

"Birçok arkadaşım seneler içinde katil bariyerler yüzünden hayatını kaybetti. Bizim yetkililerden ricamız ciddi şekilde yaralanma ve ölümümüze sebebiyet veren bu bariyerlerin ayak kısımlarına ek yerler yaparak en azından bir nebze olsun motosikletlilerin gerek uzuv kayıplarına gerek ölümle sonuçlanan trafik kazalarının önüne geçilmesidir. Çok basit bir nedenden yani sadece yağmur suyunun E-5'te birikmesinden dolayı düşen arkadaşımız katil bariyerlerin ayaklarına çarparak yaşamını yitirdi. Alınabilecek o kadar önlem varken ne yazık ki yetkililer bu önlemleri almadığı için birçok motosiklet sürücüsü bu bariyerlere çarpması sonucunda yaşamını yitiriyor. Bunun bir an önce çözüme kavuşmasını talep ediyoruz. Her yıl ismini hatırlayamadığımız, sayısını bilmediğimiz birçok arkadaşımız bu bariyerler yüzünden yaşamını yitirdi ki artık insanların tamamen korkulu rüyası haline geldi. Bir an önce bunun çözüme kavuşturulması gerekiyor."

"Çelik bile olsa bariyer yapılmalı"

Basit önlemlerle ölüm ve ciddi yaralanmaların önüne geçilebileceğini ifade eden Mustafa Özdemir, "Metrobüs yollarında bazı bölgelerde uygulandı. Birçok arkadaşımız bu yapılmış olan bariyerlere çarparak ufak sıyrık ve kırıklarla kurtuldular. Demek ki bu bariyerlerin motosiklet sürücülerine faydası var. Yapılması gerekiyor. Çelik bile olsa alta ek bariyerler yapılmalı. Biz artık arkadaşlarımızın birer birer aramızdan ayrılmasını istemiyoruz" dedi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

KENDILERI ICIN HAYATI bir konudaki motorcu dayanismasi, fikritakip ve cozume neticeye ulasma becerileri takdire sayan, hayirli olsun. ANCAAAAK! BIZ KAMU/HALK ICIN HAYATI SAGLIK SORUNU OLAN "MOTOR FILTRESIZ EKSOZ GURULTU TERORU VE SAPIKLIGI" KONUSUNDA GAYRET-DAYANISMA-COZUM BEKLIYORUZ.... devlet yeykilileri de cevre kirliligine HARC/PARA OLARAK BAKMASIN...gurultu kirlililgi de cevre sorunudur. ayrica gece-gunduz demeden 7/24 bu DESIBEL STANDARTLARININ UZERINDEKI BENCIL SAPIKLIK VE BIREYSEL TATMIN ICIN dinlenme saatlerinde bile kimseyi unursamadan modifiye eksozlar ve gruplar halunde toplumu rahatsiz ederek anayasal teminat altindaki ruh-beden sagliklarinin korunmasi ilkesine TECAVUZ edenleri DURDURUN!
 • Yanıtla

Vatandaş

Bariyerlerin parasi motorculardan tahsil edilsin Devlete masraf olmasin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı