Mescidi mağazaya çevirdiler

Şehir merkezlerinde vatandaşların uğrak mekanları arasında yer alan AVM’lerdeki mescid sıkıntısına bir yenisi daha eklendi. İstanbul’daki 212 AVM’de bulunan tek mescidin kapatılarak mağazaya dönüştürüldüğü, yeni ibadethanenin ise alışveriş merkezinin en uzak ve izbe noktasında oluşturulduğu öğrenildi.

13 Eylül 2018 Perşembe 12:51
Mescidi mağazaya çevirdiler

 FARUK ARSLAN  İSTANBUL İstanbul Bağcılar’da 56 bin metrekarelik alanda kurulu 212 Outlet AVM’nin mescid kararı tepkilere sebeb oldu. Edinilen bilgilere göre 212 AVM’nin 1’inci katında yer alan ve ulaşımı kolay olan mescid geçtiğimiz günlerde kapatıldı. AVM’de ibadetlerini icra etmek için mescide yönelen vatandaşlar, mescid noktasında mağaza çalışmalarının olduğunu gördü.

YENİ İBADETHANE KONUMU KUYTU BİR KÖŞE

İbadethaneyi kapatarak alışveriş mağazasına dönüştüren 212 AVM yönetimi, eksi katta yer alan otopark alanındaki bir bölümü yeni mescid yeri olarak belirledi. AVM yönetiminin, namaz kılmak isteyen vatandaşları buraya yönlendirdiği bildirildi. Alışveriş merkezini ziyaret eden müşterilerin, kolay ulaşım sağlanan 1’inci kattan alınarak eksi 1’inci kattaki uzak ve izbe bir noktaya taşınan mescidi bulmakta dahi zorlandıkları ifade edildi.

Taşınan mescidin konumundan dolayı bazı vatandaşların AVM girişindeki noktalarda kendi imkanlarıyla oluşturdukları namazlıklarda ibadetlerini gerçekleştirdikleri öğrenildi.

HÜKÜMET AVM’LERDEKİ MESCİD SIKINTISINI GİDERMİŞTİ, AMA...

Alışveriş merkezlerindeki mescid sıkıntısını gidermek için 2016 yılında harekete geçen AK Parti Hükümeti, her AVM’ye mescid zorunluluğu getirmişti. İbadet engellerini ortadan kaldıran bu adıma karşılık olarak bazı AVM yönetimlerinin, alışveriş merkezlerinin en uzak ve izbe noktalarını mescid olarak belirlemesi yeni bir rahatsızlık konusu oluşturuyor. Vatandaşlar, devasa büyüklükteki AVM’lerde ibadethanelerin kuytu köşelere sıkıştırılmamasını, konum olarak AVM’lere belirli bir kriter getirilmesini bekliyor.

Akit yazdı yetkililer harekete geçti! 212’ye mescid soruşturması

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Eylül 2018 Perşembe 12:51

YORUM YAZ

 • fazlıfazlı4 ay önce
  Tuvaletin aleni olduğu bir yerde mescitler mumla aranıyorsa sıkıntı var demektir.
 • MEHMET AKINMEHMET AKIN4 ay önce
  Bu tür yer değişiklikleri insanı zora sokuyor. Beni alış veriş için AVM ne çekiyorsun sonrada bana olmaz eziyeti yapıyorsun. Kısa bir zaman önce burada idim ve namaz kılmak için eski yere gittim baktım kapatmışlar. Tableları takip ederek otoparka indim ama tabela daha sonrasını göstermediği için bulamadım, birisine sordum otopark gir orada görürsün dedi. AVM klimalı otopark yanıyor sıcaktan. Mescidi buldum girdim, evet yeni güzel büyük bir yer yapılmış ancak bulması çok zor biryere yapılmış. Sonra geri mağazalara girmek için döndüğümde bu defa yine arama X-Ray den geçmek zorunda kaldım. Yanlış uygulama olmuş.
 • ŞAHİN AYKAPŞAHİN AYKAP4 ay önce
  Birde Yenibosna Koçtaş AVM nin mescidini haber yapın. Bildiğin bulmaca çözersiniz :) Dinine bu kadar düşman olan başka bir toplum var mıdır dünyada ?
 • vvccvvcc4 ay önce
  AVMlere gitmeyin olur biter ben şahsen uzun zamandır hiç uğramıyorum kafam rahat
 • Suat KılıçSuat Kılıç4 ay önce
  Tokat Novada AVM de de insanların rahat namaz kılabilecekleri bir ortam yok. 10 kişi ancak namaz kılabiliyor. Daha uygun bir yerde daha bir geniş mekanda namaz kılmak istiyoruz. Bunu Y.Akit gazetesine iletmek istiyorum Sesimiz olun lütfen
 • SelimSelim4 ay önce
  Zaten bu AVM lerin topunun kapatılması lazım. Hem küçük esnaf ve pazarları bitirdiler hem de millet parka bahçeye değil buralara gidip tıkılıp sıkış tepiş oralarda eğlendiğini zannedip yemek yiyor. Başka bir halta da yaradıkları yok.
 • ErdalErdal4 ay önce
  212 AVM yönetimini protesto ediyorum. Bu PazarAVM dışına çıkarak mescidi buldum.Niçin müslümanların ibadetine zorluk çıkarıyorsunuz. 56.000 m2 lik alanda 20-25 m2 lik bir alanı iptal edip 15-20 m2.lik bir alanı mescit olarak otoparkta ayırmak hangi islam-müslüman düşmanının işidir.Yazıklar olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ocak 2019