• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mehmet Çilingiroğlu'ndan çarpıcı açıklama: Dünya Sağlık Örgütünü Bilim Kurulumuz yönetseydi...

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Dünya Sağlık Örgütünü Bilim Kurulumuz yönetsetseydi, #COVID19 salgını pandemiye dönüşmezdi, Net" dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-09 15:03:00 - 2020-04-21 00:04:38
Mehmet Çilingiroğlu'ndan çarpıcı açıklama: Dünya Sağlık Örgütünü Bilim Kurulumuz yönetseydi...

yeniakit.com.tr  California Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Dünya Sağlık Örgütünü Bilim Kurulumuz yönetsetseydi, #COVID19 salgını pandemiye dönüşmezdi, Net!" ifadelerini kullandı.

Türkiye, hem aldığı tedbirlerle, Çin'den dünyaya yayılan ve on binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) geciktirdi, hem de Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeye yardım yolladı.

DSÖ: Hata yaptık

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise, yeni tip koronavirüsle ilgili ölümcül salgının uluslararası riskini değerlendirmekte hata yaptıklarını açıkladı.

Çin'de ilk defa 2019'un son günlerinde ortaya çıkan Kovid-19, DSÖ tarafından 12 Mart'ta pandemi ilan edildi.

Türkiye, Bilim Kurulu'nu pandemi ilan edilmeden kurdu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'de Sağlık Bakanlığınca koronavirüs pandemisi nedeniyle hastalıkla mücadele için 10 Ocak 2020 tarihinde kuruldu. Enfeksiyon, mikrobiyoloji, viroloji, iç hastalıkları, yoğun bakım ve göğüs hastalıkları alanında üniversltelerde akademisyen olarak çalışan tıp bilimcilerinden oluşturulan kurul, 31 kişiden oluşuyor ve başkanlığını Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapıyor.

Mart 2020'de Kovid-19'un pandemi ilan edilmesinden önce Ocak 2020'de Bakan Koca'nın çeşitli bürokratlarla yaptığı toplantı sonrasında salgına karşılık bir bilim kurulunun oluşturulması kararlaştırıldı.

Kurul üyeleri Ocak ayında kurulduğundan beri her gün Ankara'da Sağlık Bakanlığı binasında 13.30'da toplanıyor, alınan kararları kamuoyu ile paylaşıyor. Kurul salgının etkilerinin kırılmasına yönelik mücadele kararlarını almakla beraber; sosyal medya, televizyon ve gazeteler aracılığı ile bilimsel olmayan bilgi ve öneriler konusunda vatandaşların doğru bilgilendirilmesini görevini de üstleniyor.

Çilingiroğlı: DSÖ'yü Bilim Kurulumuz yönetseydi...

Bilim Kurulu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan California Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Dünya Sağlık Örgütünü Bilim Kurulumuz yönetsetseydi, #COVID19 salgını pandemiye dönüşmezdi, Net!" ifadelerini kullandı.

İşte Çilingiroğlu'nun o tweeti:

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

dr gökhan çelik kvc

ADAMIN DİBİ DOKTORUN KRALI.NUR SURATLI MEHMET HOCAM ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN
 • Yanıtla

Kavkaz

hadi bakalım, kısa zamanda yalakalıkta zirve yaptın, bir sonraki sağlık bakanımız olacağın kesinleşti. ama keşke doğruları söyleyebilseydin. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı