• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

MEB’den Özel Eğitim ve Rehberlik hizmetlerinde büyük atılım yapıldı

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, RAM’lar konusunda yakalanan büyük başarıyı Akit’e anlattı.

Yeniakit Publisher
2020-01-23 10:37:00 - 2020-01-23 10:37:55
MEB’den Özel Eğitim ve Rehberlik hizmetlerinde büyük atılım yapıldı

 M. Şaşmaztürk  Ankara 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yıllardan beri özel eğitim öğrencileri ile ilgili çok önemli hizmetler sunuyor. Özel eğitim uygulama okulları ve özel eğitim meslek okulları kendi alanlarında önemli bir boşluğu dolduruyor. Diğer taraftan; Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet veren rehberlik ve araştırma merkezleri (RAM) sadece öğrencilere değil, ayrıca vatandaşlarımıza da çok önemli rehberlik hizmetleri sunuyor.

3 bin 500 personelle hizmet

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, RAM’lar konusunda yakalanan büyük başarıyı Akit’e anlattı. RAM’ların Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi, geliştirilmesi, öğrencilerin yetenek ve ilgilerine göre girebilecekleri üst öğretim kurumlarına yönlendirilmesi, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin tanılanması, eğitim tedbirlerinin alınması işlemlerini yürüten birimler olduğunun altını çizen Özer, RAM’ların ülkemizin 242 farklı noktasında il ve ilçelerde etkin olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti. Rehberlik ve araştırma merkezlerinde halen 435 yönetici, 1.251 özel eğitim öğretmeni ve 1.853 rehberlik öğretmeni olmak üzere toplamda 3.539 personel görev yapıyor. Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız için kaynaştırma uygulamaları, genel ve özel eğitim uygulamalarının buluşma noktasını oluşturuyor. Bu süreci RAM’ların etkin bir şekilde yürüttüğünü ifade eden Özer, şunları söyledi: “RAM’lar bu fonksiyonlarının ötesinde ayrıca sorumlu oldukları bölgelerdeki rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine ilişkin çalışmalarla bölgelerindeki rehber öğretmenlere ve okullara da destek hizmeti sunmaktadır. Tüm bunların yanında RAM’lar yıl boyunca görev alanındaki konularla ilgili öğretmenlere, ailelere, öğrencilere ve yöneticilere eğitim faaliyetleri ile seminer, konferans, atölye çalışmaları, panel, kurs, vb. çalışmalar yürütmektedir.”

200 bin öğrenciye görüşme imkânı

RAM’ların 2019 yılı faaliyetleri hakkında da bilgi veren Mahmut Özer, şöyle devam etti: “RAM’larda 2019 yılında talebe göre yaklaşık 200 bin öğrenci ile bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 2019 yılında hem uygulama yapmak amacıyla hem de rehberlik hizmetleri kapsamında danışmanlık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla toplam 17 bin 828 kurum ziyareti gerçekleştirilmiştir. Benzer şekilde 2019 yılında 8 bin 607 seminer, konferans, panel ve kurs düzenlemiştir.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

demekk ki

bu kadar açıklamanın içi boş. bütün bunlara rağmen öğrencilerdeki suç oranı artıyorsa bu iş fiyasko demektir.

Şevvalnur atmaca

Çok iyi bir başkan sınız
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23