Mate çayı nedir? Faydaları nelerdir?

Güney Amerika kıtasına ait olan Yerba Mate ismi verilen ağacın yapraklarından üretilen mate çayı siyah ve yeşil çaya alternatif olarak gösterilmektedir.

18 Mayıs 2018 Cuma 08:45
Mate çayı nedir? Faydaları nelerdir?

MATE ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Mate çayı yapısında kafein ve teobromin maddelerini içerir. Kafein ve teobromin özellikleri gereği uyarıcı maddeler olduklarından dolayı kilo verme süreçlerinde ya da yorgunluk ve halsizlik durumlarının giderilmesine yardımcı olur.

Depresyon ya da stres gibi psikolojik problemlerin giderilmesinde mate çayı etkili olmaktadır. İnsanların rahatlamalarını sağladığı için, insanlardaki kaygı seviyesinin düşmesini sağlar.

Uyarıcı etkilerinden dolayı metobalizma seviyesinde yükselmelere neden olur. Bunun sonucu olarak da yağ yıkımına yardımcı olur. Kilo vermek için sağladığı avantajların sebebi budur.

Mate çayının tüketilmesi zihnin açılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda konsantrasyon problemi yaşayan insanlara da mate çayı içmeleri tavsiye edilir.

Mate çayı içeriğinde A, C, E, B1, B3 gibi vitaminleri bulundurur. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Vitaminlerin ve minerallerin düzenli olarak vücuda alınmaları gerektiği için mate çayı tüketimi önem kazanmaktadır.

Mate çayı antioksidan özellik gösterdiği için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Vücuda giren mikroplar doğal yollardan savaşma imkanı sağlar.

İdrarın dışarıya daha kolay atılmasını sağlar.

Mate çayının vücut üzerinde meydana gelebilecek iltihaplanmalar için iyileştirici özellikleri olduğu belirlenmiştir.

Mate çayı sindirim sürecin sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur. Bu konuda meydana gelebilecek rahatsızlıkların önlenmesinde etkili olmaktadır.

Alerjilere karşı vücut savunmasına olumlu katkılar yapar. Ayrıca sinüslerin açılması için olumlu etkileri vardır.

Mate çayı tüketimi insanların daha enerjik ve dinamik olmalarını sağlar.

MATE ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir litre kaynatılmış suya bir tatlı kaşığı miktarında mate yaprağı, kekik, biberiye, funda yaprağı ve ilave olarak da iki tatlı kaşığı miktarında yeşil çay konularak yaklaşık yirmi dakika demlenir.

Gün içerisinde üç fincan kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Her yaşa uygundur, herkes tüketebilir.

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 08:45

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Ocak 2019